Եթե չեն պատժվում, մեղավորները չեն ընդունում իրենց արածը, վերքը բաց է մնում ու արյունահոսում է։ Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոս I֊ի՝ Հայոց Ցեղասպանության 100-ամյակի առթիվ ասված այս խոսքերը կիրառելի են նաև Հայաստանում չբացահայտված սպանությունների համար։ Սրա մասին էին խոսում բանակում տարբեր տարիներին խաղաղ պայմաններում սպանված զինվորների ծնողները, ովքեր ապրիլի 30-ին հերթական անգամ եկել էին նախագահի նստավայրի մոտ՝ պահանջելու արդար դատաքննություն (տեսանյութը՝ ստորև)։
«Սերժ Սարգսյանը ուրախանում է, որ Հռոմի պապը խոսել է ցեղասպանությունից։ Պապն ասել էր, եթե չեն պատժում, մեղավորները չեն ընդունում իրենց արածը, վերքը բաց է մնում։ Այդ նույն խոսքերը մեր համար էլ է ճիշտ։ Մեր վերքերն արունահոսում են։ Սերժ Սարգսյանը ասում է՝ Թուրքիան պետք է ընդունի Հայոց Ցեղասպանությունը, որ մեր հավատքը վերականգնվի։ Այդ նույն բանը մեր մասին էլ է: Բա մե՞ր հավատքը։ Թող Սերժ Սարգսյանը նախ ընդունի մեր ընտանիքների ցեղասպանությունը։ Ես հիմա տղա չունեմ, որ իմ ազգը շարունակի», ֊ ասել է 2013-ի մարտին զոհված Վալերի Մուրադյանի մայրը՝ Նանա Մուրադյանը:
Ոստիկանները թույլ չէին տալիս ծնողներին մոտենալ նախագահական նստավայրին։ Համազգեստավորներին խնդրեցին գոնե չկանգնել իրենց որդիների նկարներով պաստառի դիմաց, որպեսզի փողոցով անցնողները այն տեսնեն և որ պատկերները տեսանելի լինեն նաև ակցիայի հիմնական հասցեատիրոջ գրասենյակի պատուհաններից։
Ոստիկանները շարունակաբար փակում էին մեկ մետրանոց պաստառը, ինչը հարուցել է ակցիայի մասնակիցների զայրույթը։ «Հանգստացի, քեզ ոչ մեկ չի անհանգստացել։ էն որ անհանգիստ եք, դա արդեն ձեր խնդիրն է», ֊ արձագանքել է ավագ լեյտենանտը (նկարում)։ Մյուս ոստիկանը պնդում էր, թե վիրավորվում է, երբ բողոքողները «իրենց մայերին և քույրերին են կպնում»։
2013 թվականին Ղարաբաղում զոհված Արման Մուրադյանի հայր Հովսեփ Մուրադյանն անդրադարձել է ԱԺ ընդունված օրենքին, որի համաձայն, արտասահման մեկնած և բանակում չծառայած ՀՀ քաղաքացիները կարող են հետ վերադառնալ և, տուգանք վճարելով, ազատվել քրեական պատասխանատվությունից։ «Մեր սպանված երեխաների նկարները տեսնելուց հետո ո՞վ պետք է վերադառնա ծառայելու։ Պարզ է, որ այս օրենքը ընդունել են որպես փող պոկելու նոր մեթոդ», ֊ ասել է Հովսեփ Մուրադյանը։

‘Concealing or denying evil is like allowing a wound to keep bleeding without bandaging it.’ These words, spoken by Pope Francis ahead of the centenary of the Armenian Genocide by Ottoman Turks  in 1915, are also applicable to the unsolved murders in Armenia, parents of soldiers who died in the Armenian army in non-combat conditions said on Thursday, April 30. The parents had once again arrived at the Residence of the RA President, demanding a fair investigation into their sons’ deaths.
“Serzh Sargsyan rejoices that the Pope spoke of the Genocide. The Pope said that if the perpetrators remain unpunished, do not accept their guilty, the wound is left bleeding. These same words apply to us, too. Our wounds are bleeding. Serzh Sargsyan says Turkey must recognize the Armenian Genocide, to restore our faith. The same can be said for us. What about our faith? First, Serzh Sargsyan should recognize the genocide of our families. I don’t have a son anymore to carry on my family line,” Nana Muradyan, mother of Valery Muradyan who died in the Army in 2013, said.
The Police did not let the parents approach the gates of the presidential residence. The law enforcement officers were asked by the parents to at least not stand in front of the poster with the pictures of the dead soldiers, so that it would be visible for passers-by, as well as from the office windows of the Head of the country - the main addressee of the protest action.
The Police officers, however, went on covering the meter-long poster, which further angered the protesters. “Calm down, no one bothered you. It’s your problem, you are troubled, ” a senior lieutenant (pictured) responded.
Another officer claimed he felt offended when the demonstrators “touched on our mothers and sisters.”
Hovsep Muradyan, father of Arman Muradyan who died in the Nagorno-Karabakh Defense Army in 2013, referenced to the law passed by the National Assembly, according to which people who left the country and did not serve in the Army could return to Armenia, pay a fine, and avoid criminal responsibility.
“Who’d come back to serve after seeing pictures of our murdered children? Isn’t it obvious, this law is a new way to rip off money,” Muradyan said.