«Բարձր լարում». Էլէներգիայի թանկացման դեմ պայքարողները խոստանում են չզիջել ոչ մի լումա (ՖՈՏՈ)
Այսօր՝ մայիսի 27-ին, էլեկտրաէներգիայի թանկացման դեմ բողոքի երթը ակցիաների մեծամասնության նման մեկնարկել է Ազատության հրապարակից, որտեղ հավաքվել էին քաղաքական գործիչներ, ՀԿ֊ների ներկայացուցիչներ, ակտիվիստներ, նաև լրագրողներին անծանոթ դեմքեր՝ մարդիկ, որոնք անհանգստացած են թանկացման հեռանկարով:
Սկզբում հավաքվածները իրար հարցնում էին՝ ով է ակցիայի կազմակերպիչը և նայում էին դեպի Օպերայի մուտքը՝ սպասելով առաջնորդների ելույթներին, սակայն հստակ ընդգծված առաջնորդներ երթի ընթացքում ի հայտ չեկան։
19.30-ի սահմաններում երիտասարդներից մեկը բեմից հայտարարեց, որ 2009 թվականից ի վեր հոսանքի գինը թանկացել է մոտ 70 տոկոսով, և երթի պահանջը պահանջը մեկն է՝ ոչ մի կոմպրոմիս, ոչ մի լումա թանկացում:
Երթի մեկնարկին հավաքվածներին միացել են «Նաիրիտ» գործարանի նախկին աշխատակիցները՝ «Save Նաիրիտ» գրառումով շապիկներով, «Շրջանառության հարկի» դեմ պայքարող փոքր և միջին ձեռնարկատերերը, այլ խմբեր։
1electricity
Երթի ողջ ընթացքում հավաքվածներից մեկը ծածանում էր անարխիստական դրոշ, իսկ առաջին շարքերում երթի մասնակիցները պահել էին «Բարձր լարում» գրությամբ պաստառ։
8electricty
«Մենք ձեր պարտքը մարողը չենք», «Դուք եք մեզ պարտք», «Ոչ մեր տանը մեզ թալանելուն», «ՀԷՑ-ը դարձել է ցեց» վանկարկումները ուղեկցվում էին «Սերժիկ, հեռացիր», «Ազատ, անկախ Հայաստան», «Միացում» հնչող կարգախոսներով։
Երթի մասնակիցներին միանում էին ավտոմեքենաների վարորդները՝ հնչեցնելով ազդանշանները:
Մարդիկ անցել են Սայաթ-Նովա պողոտայով, իջել են դեպի Հանրապետության հրապարակ, որի կենտրոնում նստել են հատակին, ապա Ամիրյան փողոցով և Մաշտոցի պողոտայով կրկին վերադարձել են Ազատության հրապարակ:
5electricity
Հիշեցնենք, որ Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր ընկերությունը դիմել է Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովին՝ 1կվ էլեկտրաէներգիան 17 դրամով բարձրացնելու խնդրանքով։ Հանձնաժողովը սկսել է հայտի ուսումնասիրման գործընթացը։ Դեմ արտահայտվող քաղաքական ուժերը և քաղաքացիները պնդում են, որ թանկացումը մի նպատակ ունի՝ սպառողների հաշվին մարել ՀԷՑ-ի կուտակած 250 միլիոն դոլար պարտքը:

«Высокое напряжение». Противники подорожания электричества в Армении не намерены уступать
Шествие против подорожания электроэнергии, как большинство акций в армянской столице, стартовало с площади Свободы, где собрались политические деятели, представители различных общественных организаций, гражданские активисты, а также рядовые граждане, обеспокоенные перспективой повышения тарифа.
Сначала демонстранты пытались выяснить, кто является организатором акции, смотрели в сторону трибуны в ожидании выступлений лидеров, однако выраженные лидеры в ходе шествия так и не появились.
Позже неизвестный молодой человек заявил с трибуны, что с 2009 года электроэнергия подорожала почти на 70%, а требование у них одно: ни на копейку не подорожает, никаких компромиссов.
Акцию поддержали и бывшие сотрудники завода «Наирит», надевшие тенниски с надписью «Save Наирит» («Спасти Наирит»), представители среднего и малого бизнеса, борющиеся с «Налогом с оборота», и другие группы.
Над шествием развевался анархистский флаг, а в первых рядах участники шествия держали плакат с надписью «Высокое напряжение».
Лозунги «Не нам погашать ваши долги!», «Вы нам задолжали!», «Нет ограблению в собственном доме!» сопровождались призывами «Сержик, уходи!», «Свободная, независимая Армения!», «Объединение!». Автомобилисты сигналили в знак солидарности.
Шествие двигалось по маршруту ул. Саят-Новы, Площадь Республики, в центре которой демонстранты сели на землю, затем прошли по центральной улице Амиряна и проспекту Маштоца, вернувшись на площадь Свободы.
Ранее компания «Электрические сети Армении» (принадлежит Интер РАО ЕЭС) обратилась в Комиссию по регулированию общественных услуг с просьбой повысить цену 1 кВт электроэнергии на 17 драмов.
Комиссия начала процесс рассмотрения заявки. Противники подорожания утверждают, что ее цель заключается в погашении накопленного компанией долга в размере $250 миллионов.