Ինչո՞ւ Ֆիոլետովոյի հանքի շահագործման նախագծին բացասական եզրակացություն չի տրվել․ նամակ նախարարին
Լոռու մարզի Ֆիոլետովո գյուղի բնակիչները մայիսի 30-ին նամակ են ուղարկել ՀՀ բնապահպանության նախարար Արամայիս Գրիգորյանին՝ խնդրելով բացատրել ինչու նախարարություն բացասական եզրակացություն չի տալիս գյուղի մոտ գտնվող ոսկու հանքավայրի շահագործման նախագծին։ Նամակը, որի տակ ստորագրել է նաև գյուղապետ Ալեքսեյ Նովիկովը, հրապարակել է ecolur.org֊ը։ Նշենք, որ ավելի վաղ հանրային խորհդրից Նովիկովին վստահեցրել էին, որ հանքը չի շահագործվի։
«Մենք՝ Լոռու մարզի Ֆիոլետովո համայնքի բնակիչներս (գյուղում ապրում են մոլոկաններ-խմբ․), 2014 թվականի նոյեմբերի 25-ին տեղի ունեցած հասարակական լսումների ժամանակ կտրականապես մեր անհամաձայնությունն ենք հայտնել Ֆիոլետովոյի ոսկու հանքավայրի շահագործման նախագծին: Նախագծի տարածքը գտնվում է անմիջապես մեր տների, արոտավայրերի և մարգագետինների կողքին: Նախագիծը պարունակում է ռիսկեր՝ կապված հողի և ջրի աղտոտման հետ, որոնք Ֆիոլետովոյի բնակիչների եկամտի հիմնական աղբյուրներն են:
Մեր բողոքը մենք ուղղել ենք ՀՀ բնապահպանության նախարարություն, ՀՀ կառավարություն, ՀՀ նախագահին, Հայաստանում Ռուսաստանի Դաշնության դեսպանին, Հայաստանում ԵԱՀԿ դեսպանին: Նախագծի վերաբերյալ բացասական որոշում են կայացրել Հանրային խորհրդի 4 հանձնաժողովներ:
Բնապահպանության նախարարությունից մենք ստացանք պատասխան, որ «Գրեյդ Ռեդմետ» ՍՊԸ-ն կանգնեցրել է տվյալ նախագծի փորձաքննության գործընթացը:
Մենք խնդրում ենք օգնել մեզ հասկանալ՝
֊ «Շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության գնահատման և փորձաքննության մասին» ՀՀ օրենքի ո՞ր կետով է ընկերությունն ինքը որոշում կանգնեցնել նախագիծը, թե` ոչ, և այդ պարագայում որո՞նք պետք է լինեն լիազոր մարմնի՝ տվյալ դեպքում «Բնապահպանական փորձաքննություն» ՊՈԱԿ-ի, գործողությունները:
֊ Ինչո՞ւ մեզ՝ Ֆիոլետովո համայնքի բնակիչներիս, չեն տեղեկացնում տվյալ նախագծի կարգավիճակի և բնապահպանական փորձաքննության ընթացքի մասին:
֊ Ինչո՞ւ լիազոր մարմինը նախագծին բացասական եզրակացություն չի տվել, եթե «Շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության գնահատման և փորձաքննության մասին» ՀՀ օրենքի 19-րդ հոդվածով նախատեսված դիտարկման ժամկետները լրացել են», ֊ նշում են նամակի հեղինակները:
Ֆիոլետովոյի բնակիչները հույս ունեն, որ նախարարը կհանձնարարի լիազոր մարմնին մանրամասն պատասխանել իրենց հարցերին և ձեռք առնել համապատասխան միջոցառումներ, որպեսզի նախագծի դիտարկման գործընթացը համապատասխանի ՀՀ Սահմանադրությանը, ՀՀ օրենքներին, Մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների պաշտպանության մասին Եվրոպական կոնվենցիային:

Почему на проект эксплуатации рудника в армянском селе не дали отрицательное заключение
30 мая жители населенного преимущественно молоканами села Фиолетово Лорийской области Армении написали письмо министру здравоохранения Арамаису Григоряну с просьбой объяснить, почему проекту эксплуатации золотого рудника неподалеку от их села не выдают отрицательное заключение. Письмо, которое подписал и сельский глава Алексей Новиков, опубликовано на Ecolur.org. Ранее в Общественном совете Новикова заверили, что месторождение не будут эксплуатировать.
«В ходе общественных слушаний 25 ноября 2014 года мы, жители общины Фиолетово Лорийской области, выразили категорическое несогласие с проектом эксплуатации золотого рудника. Территория проекта находится непосредственно рядом с нашими домами, пастбищами и лугами. Проект содержит риски с точки зрения загрязнения почвы и воды – основных источников дохода жителей Фиолетово.
Мы отправили жалобу в министерство охраны природы, правительство, президенту Армении, послу РФ, послу ОБСЕ. Отрицательное решение относительно проекта приняли 4 комиссии Общественного совета.
Из министерства нам ответили, что ООО «Грейд Редмет» приостановило процесс экспертизы данного проекта.
Мы просим помочь нам понять:
- по какому пункту закона Армении «Об экспертизе и оценке воздействия на окружающую среду» компания сама решает, приостановить проект или нет, и какими в таком случае должны быть действия государственной неторговой организации «Экологическая экспертиза»?;
- почему нас, жителей общины Фиолетово, не информируют о статусе данного проекта и процессе экологической экспертизы;
- почему уполномоченный орган не дал отрицательного заключения проекту, если истекли сроки мониторинга, предусматриваемого 19 статьей закона «Об экспертизе и оценке воздействия на окружающую среду»», - отмечают авторы письма.
Сельчане надеются, что министр поручит уполномоченному органу подробно ответить на их вопросы и принять соответствующие меры для того, чтобы процесс мониторинга проекта соответствовал Конституции и законам Армении, а также Европейской конвенции о защите прав человека и основных свобод.