Ինչո՞ւ Ֆիոլետովոյի հանքի շահագործման նախագծին բացասական եզրակացություն չի տրվել․ նամակ նախարարին
Լոռու մարզի Ֆիոլետովո գյուղի բնակիչները մայիսի 30-ին նամակ են ուղարկել ՀՀ բնապահպանության նախարար Արամայիս Գրիգորյանին՝ խնդրելով բացատրել ինչու նախարարություն բացասական եզրակացություն չի տալիս գյուղի մոտ գտնվող ոսկու հանքավայրի շահագործման նախագծին։ Նամակը, որի տակ ստորագրել է նաև գյուղապետ Ալեքսեյ Նովիկովը, հրապարակել է ecolur.org֊ը։ Նշենք, որ ավելի վաղ հանրային խորհդրից Նովիկովին վստահեցրել էին, որ հանքը չի շահագործվի։
«Մենք՝ Լոռու մարզի Ֆիոլետովո համայնքի բնակիչներս (գյուղում ապրում են մոլոկաններ-խմբ․), 2014 թվականի նոյեմբերի 25-ին տեղի ունեցած հասարակական լսումների ժամանակ կտրականապես մեր անհամաձայնությունն ենք հայտնել Ֆիոլետովոյի ոսկու հանքավայրի շահագործման նախագծին: Նախագծի տարածքը գտնվում է անմիջապես մեր տների, արոտավայրերի և մարգագետինների կողքին: Նախագիծը պարունակում է ռիսկեր՝ կապված հողի և ջրի աղտոտման հետ, որոնք Ֆիոլետովոյի բնակիչների եկամտի հիմնական աղբյուրներն են:
Մեր բողոքը մենք ուղղել ենք ՀՀ բնապահպանության նախարարություն, ՀՀ կառավարություն, ՀՀ նախագահին, Հայաստանում Ռուսաստանի Դաշնության դեսպանին, Հայաստանում ԵԱՀԿ դեսպանին: Նախագծի վերաբերյալ բացասական որոշում են կայացրել Հանրային խորհրդի 4 հանձնաժողովներ:
Բնապահպանության նախարարությունից մենք ստացանք պատասխան, որ «Գրեյդ Ռեդմետ» ՍՊԸ-ն կանգնեցրել է տվյալ նախագծի փորձաքննության գործընթացը:
Մենք խնդրում ենք օգնել մեզ հասկանալ՝
֊ «Շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության գնահատման և փորձաքննության մասին» ՀՀ օրենքի ո՞ր կետով է ընկերությունն ինքը որոշում կանգնեցնել նախագիծը, թե` ոչ, և այդ պարագայում որո՞նք պետք է լինեն լիազոր մարմնի՝ տվյալ դեպքում «Բնապահպանական փորձաքննություն» ՊՈԱԿ-ի, գործողությունները:
֊ Ինչո՞ւ մեզ՝ Ֆիոլետովո համայնքի բնակիչներիս, չեն տեղեկացնում տվյալ նախագծի կարգավիճակի և բնապահպանական փորձաքննության ընթացքի մասին:
֊ Ինչո՞ւ լիազոր մարմինը նախագծին բացասական եզրակացություն չի տվել, եթե «Շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության գնահատման և փորձաքննության մասին» ՀՀ օրենքի 19-րդ հոդվածով նախատեսված դիտարկման ժամկետները լրացել են», ֊ նշում են նամակի հեղինակները:
Ֆիոլետովոյի բնակիչները հույս ունեն, որ նախարարը կհանձնարարի լիազոր մարմնին մանրամասն պատասխանել իրենց հարցերին և ձեռք առնել համապատասխան միջոցառումներ, որպեսզի նախագծի դիտարկման գործընթացը համապատասխանի ՀՀ Սահմանադրությանը, ՀՀ օրենքներին, Մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների պաշտպանության մասին Եվրոպական կոնվենցիային:

Residents of Fioletovo village in the Armenian Lori province have addressed a letter to the RA Nature Protection Minister Aramayis Grigoryan, querying as to why the minister has not issued a negative conclusion on the Fioletovo gold mining project, EcoLur reported on Thursday, June 4.
The residents' letter, in particular, says,
“We, the residents of the Lori village of Fioletovo (most of the residents of Fioletovo are Molokan – Epress.am), expressed our vehement disagreement with the Fioletovo gold mining project at the public hearing on Nov. 25, 2014. The project area is located in direct proximity to our houses, pastures, and meadows. The project bears risks related to soil and water pollution, which are the main source of income for Fioletovo villagers.
We have sent a complaint to the RA Ministry of Environment, the RA Government, the President, the Ambassador of the Russian Federation in Armenia, as well as the the OSCE ambassador. Four committees of the Armenian Public Council have reached a negative conclusion on the project.
We received a reply from Nature Protection Ministry that 'GreatRedMet' LLC has suspended the expertise of this project.
We would like to ask you to help us understand;
-  Which clause of RA Law 'On Environmental Impact Assessment and Expertise' lays down, whether or not the company itself adopts a decision to suspend the project and if such decision is adopted, what are the actions to be taken by the competent body  - 'Environmental Expertise' SNCO?
- Why we, Fioletovo residents, are not informed about the status and the progres of the environmental expertise of the given project?
- Why the competent body - 'Environmental Expertise' SNCO didn't issue a negative opinion to the project, as the timeframes for considering the project laid down in Article 19 of RA Law 'On Environmental Impact Assessment and Expertise' are expired.
Dear Mr. Minister,
We hope that you will assign the competent body - 'Environmental Expertise' SNCO to give in-detailed replies to our questions and to take proper measures, so as  Fioletovo gold mining project complies with the provisions of RA Law 'On Environmental Impact Assessment and Expertise' and protection of our rights."