Բռնաբարելու և գլխատելու սպառնալիք հնչեցրած պատգամավորի դեմ պետք է քրգործ հարուցել․ իրավապաշտպան
Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի ղեկավար, իրավապաշտպան Արթուր Սաքունցը ՀՀ գլխավոր դատախազ Գևորգ Կոստանյանին կոչ է անում քրեական գործ հարուցել ԱԺ ՀՀԿ֊ական պատգամավոր Առաքել Մովսիսյանի նկատմամբ։
Հունիսի 3-ին դատախազին ուղղված իր նամակում Սաքունցը նշում է, որ Մովսիսյանը լրատվական միջոցներին տված հարցազրույցներում բացահայտ սպառնալիքներ է հնչեցնում ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանի ընտանիքի մասին տեղեկատվություններ տարածած, կարծիքներ հայտնած անձանց հասցեին։ Իրավապաշտպանը, մասնավորապես, մեջբերում է Մովսիսյանի հետևյալ հայտարարությունները․ ««Էտ սրիկաները էդքան մեղք չունեն, ինչքան իրանց պապաները, իրանց պապաներին պետք ա անպայման ճարվի և գլխատվի, որովհետև դրանց ընտանիքները, երևակայի, տուն տեղ, ընտանիք հասկացողություն չունեն», «Աստված տա, իմ ձեռքը որ ընկնի, ես անձամբ կգլխատեմ», «Կոչ եմ անում վեր ընկնեն իրանց տեղը, Աստված մի արասցե, որ բռնեցինք, իրանք հաստատ բռնաբարվելու են»։
«Այսինքն, Առաքել Մովսիսյանը հրապարակայնորեն գլխատելու և բռնաբարելու սպառնալիք է տալիս, դեռ ավելին՝ կոչ է անում գլխատել և բռնաբարել», ֊ գրում է Սաքունցը։
Իրավապաշտպանը պնդում է, որ այդ արտահայտությունները պարունակում են հանցագործության հատկանիշներ։
Նշենք, որ Սեյրան Օհանյանի ընտանիքը դատարան է դիմել՝ «Հրապարակ» օրաթերթից պահանջելով հերքում տպագրել և ներողություն խնդրել զրպարտության համար։ Խնդրո առարկան «Հանրությունն ուզում է իմանալ» վերտառությամբ հոդվածն է, որտեղ նշվում է, թե վերջին շրջանում «ջրի երես» պատմություն է դուրս եկել այն մասին, թե Սեյրան Օհանյանի կինը՝ Ռուզաննա Խաչատրյանը, տարիներ առաջ վարել իր մտերիմ ընկերոջ մեքենան և ջախջախել այն, վերջինիս մահվան պատճառը դառնալով:

На армянского депутата требуют завести дело за угрозу изнасилования и обезглавливания
Руководитель ванадзорского офиса Хельсинкской гражданской ассамблеи, правозащитник Артур Сакунц призвал генпрокурора Армении Геворга Костаняна завести уголовное дело на депутата от правящей Республиканской партии Аракела Мовсисяна.
В письме от 3 июня Сакунц отмечает, что в своих интервью парламентарий озвучивает открытые угрозы в адрес людей, выражающих мнение и распространяющих информацию о семье министра обороны Сейрана Оганяна. Правозащитник, в частности, цитирует следующие выражения Мовсисяна: «Виноваты не столько эти сволочи, сколько их папы. Нужно обязательно отыскать и обезглавить их отцов, потому что у их семей, представь, нет понятий семья, дом», «Дай Бог, попадет в мои руки, я лично обезглавлю», «Призываю сидеть на своих местах, не дай Бог поймаем, они точно будут изнасилованы».
«То есть Аракел Мовсисян публично угрожает обезглавить и изнасиловать, более того, призывает обезглавливать и насиловать», - пишет Артур Сакунц.
Данные заявления депутата, утверждает правозащитник, содержат признаки состава преступления.
Ранее семья министра обороны подала в суд на газету «Грапарак», требуя напечатать опровержение и извиниться за клевету в статье под названием «Общество хочет знать». Согласно публикации, недавно всплыла история о том, как несколько лет назад супруга Оганяна Рузанна Хачатрян, будучи за рулем автомобиля близкого друга, разбила машину, став причиной его смерти.