«Թող ոստիկանապետի կնոջը քարշ տան»․ սևազգեստ մայրերը՝ Բաղրամյան պողոտայում (ՎԻԴԵՈ)
Այսօր առավոտյան ոստիկանության աշխատակիցները թույլ չեն տվել բանակում զոհված զինվորների ծնողներին բարձրանալ Բաղրամյան պողոտայով դեպի նախագահական նստավայր, որի մոտակայքում նրանք ամեն հինգշաբթի բողոքի ակցիա են անցկացնում։
Սևազգեստ մայրերին կանգնեցրել են Բաղրամյան պողոտայի սկզբնամասում, որտեղ երեք օր բողոքի ակցիա են անցկացնում էլեկտրաէներգիայի թանկացման դեմ պայքարողները։ Մինչ այդ էլ ծնողները փորձել են նախագահականին մոտենալ վերևից. Պռոշյան-Բաղրամյան խաչմերուկի մոտ նրանց նույնպես կանգնեցրել են ոստիկանները։ Այդ հատվածում երթևեկությունը կասեցված է, սակայն հետիոտների համար ճանապարհը բաց է: Մայրերին իրենց պաստառով, սակայն, թույլ չեն տվել անցնել և մոտենալ նախագահական նստավայրին, ոչ էլ դրա դիմացի մայթին, որից հետո նրանք իջել էին Բաղրամյան պողոտայի սկզբնամաս:
Սևազգեստ մայրերը նախ անցել են նստացուցավորների կողմից կազմված բարիկադները, որից հետո հանդիպել են ոստիկանության պատին։ Երևանի փոխոստիկանապետ Վալերի Օսիպյանը խնդրել է «այսօր միայն բացառության կարգով» բողոքի ակցիա չանցկացնել նախագահականի մոտ:
«Եթե ինչ֊որ բան ունեք փոխանցելու նախագահական, տվեք, կտանենք, եթե ինչ֊որ մեկի հետ պայմանավորված եք, ասեք, ես կզանգեմ, կփորձենք նրանց հրավիրել այստեղ»,- ասել է Օսիպյանը:
Զոհվածների ծնողները մոտ 30 րոպե բանակցում էին Օսիպյանի հետ, նրանց զրույցը նկարահանում էին մոտ 10 լրատվամիջոցներ, որոնք Բարղամյան էին եկել լուսաբանելու նստացույցը:
Նստացույցի մոտ 200 մասնակիցներից մի քանիսը մոտեցան զոհվածների ծնողներին ու ոստիկաններին: Այդ ընթացքում երիտասարդների մի խումբ շարունակում էր բարիկադների մոտ հայրենասիրական երգեր երգել, իսկ մայրերը Օսիպյանին և լրագրողներին հերթական անգամ ասում էին, որ իրենց որդիներին սպանել են հայկական բանակում, սակայն ոչ ոք չի պատժվել, քրեական գործերը կոծկվել են։
2007 թվականին զոհված զինծայառող Տիգրան Օհանջանյանի մայրը՝ Գոհար Սարգսյանն ասել է Օսիպյանին, որ ոստիկանությունը միշտ չէ, որ նման քաղաքավարություն է դրսևորել իրենց նկատմամբ: Մասնավորապես, Սարգսյանը հիշեցրել է, որ փետրվարի 11-ին ոստիկանները իրեն և ամուսնուն քարշ տալով անցկացրել են նախագահական նստավայրի մայթից դիմացի մայթ։
«Ուղղակի հրաման կատարելուց առաջ, եթե հրաման եք ստանում ծնողների հետ այդպես վարվել, մի հատ պետք է ձեզ հարց տաք՝ ինչու են այդ ծնողները հայտնվել փողոցում»,- ասել է Սարգսյանը՝ նշելով, որ նման կերպ պետք է վարվեն ՀՀ ոստիկանապետի (Վլադիմիր Գասպարյան) կնոջ և երեխաների հետ:
Օսիպյանը խնդրել է անձնական վիրավորանքների չանցնել, բայց Սարգսյանը նշել է, որ նման վերաբերմունքից հետո անձնական վիրավորանքներով պետք է խոսել ոստիկանների հետ։
Մայրերը Օսիպյանին հիշեցրել են նաև հունիսի 23-ի դեպքերը, երբ ոստիկանները դաժանորեն ցրել են Բաղրամյան պողոտայի նստացույցը։
Այնուամենայնիվ, ոստիկանների հետ բանակցությունները արդյունք չեն տվել, զոհվածների ծնողներն իրենց ակցիան անցկացրել են ոստիկանական պատնեշի մոտ՝ հարակից շենքի ճաղերից կապելով իրենց որդիների նկարներով պաստառը։

Home / Video / Parents of Deceased Soldiers Not Allowed Near Presidential Office, Stage Protest in Front of Police Cordon (Video)
Parents of Deceased Soldiers Not Allowed Near Presidential Office, Stage Protest in Front of Police Cordon (Video)
On the morning of June 25, Armenian police prohibited the parents of soldiers who died in the Armenian army in non-combat conditions from walking on Baghramyan Avenue toward the RA Presidential Residence, where the group of parents have been staging weekly protests for years demanding fair investigation into their sons' deaths.
The mothers were stopped at the forepart of the avenue, where a demonstration against the hike in electricity rates in Armenia is being staged for the fourth day running. Prior to that, the parents tried to get to the presidential palace by an alternative route; however, they were stopped by police at Baghramyan/Proshyan intersection. Traffic here is stopped, while the road is open for pedestrians. The mothers, however, were not allowed to cross the street and walk toward the presidential office.
At the protest site, the mothers first walked through the barricades built by demonstrators using garbage cans, after which they ran into a police cordon. Deputy Yerevan Police Chief Valery Osipyan urged the parents to “make an exception and not stage a protest near the presidential office today.”
“If you have something to convey to the residence, we'll do that for you. If you have an appointment with someone, tell us, we'll try and get them here,” Osipyan said.
The negotiations with Osipyan lasted about half an hour: their conversation received the attention of about 10 media outlets covering the sit-in on the central Yerevan avenue. They were also approached by several demonstrators. At the same time, a group of young people continued to sing patriotic songs at the barricades, while the mothers once again told police and reporters that their sons had been killed in the army, but no one has been punished, and the criminal cases have been hushed up.
Gohar Sargsyan, mother of Tigran Ohanjanyan who died in the Armenian army in 2007, told Osipyan that police have not always been so polite to them. Sargsyan, particularly, recalled, that on February 11 her and her husband were violently dragged by police officers to the the sidewalk across the street from the RA presidential palace.
“Before you carry out an order, if you receive an order to treat the parents [of soldiers] this way, you have to ask yourself why these parents have taken to the streets,” Sargsyan said.
However, the negotiations did not give any results: the parents of dead soldiers staged their protest near the police cordon, attaching a poster with their sons' photos to the gates of a nearby building.