«Թող ոստիկանապետի կնոջը քարշ տան»․ սևազգեստ մայրերը՝ Բաղրամյան պողոտայում (ՎԻԴԵՈ)
Այսօր առավոտյան ոստիկանության աշխատակիցները թույլ չեն տվել բանակում զոհված զինվորների ծնողներին բարձրանալ Բաղրամյան պողոտայով դեպի նախագահական նստավայր, որի մոտակայքում նրանք ամեն հինգշաբթի բողոքի ակցիա են անցկացնում։
Սևազգեստ մայրերին կանգնեցրել են Բաղրամյան պողոտայի սկզբնամասում, որտեղ երեք օր բողոքի ակցիա են անցկացնում էլեկտրաէներգիայի թանկացման դեմ պայքարողները։ Մինչ այդ էլ ծնողները փորձել են նախագահականին մոտենալ վերևից. Պռոշյան-Բաղրամյան խաչմերուկի մոտ նրանց նույնպես կանգնեցրել են ոստիկանները։ Այդ հատվածում երթևեկությունը կասեցված է, սակայն հետիոտների համար ճանապարհը բաց է: Մայրերին իրենց պաստառով, սակայն, թույլ չեն տվել անցնել և մոտենալ նախագահական նստավայրին, ոչ էլ դրա դիմացի մայթին, որից հետո նրանք իջել էին Բաղրամյան պողոտայի սկզբնամաս:
Սևազգեստ մայրերը նախ անցել են նստացուցավորների կողմից կազմված բարիկադները, որից հետո հանդիպել են ոստիկանության պատին։ Երևանի փոխոստիկանապետ Վալերի Օսիպյանը խնդրել է «այսօր միայն բացառության կարգով» բողոքի ակցիա չանցկացնել նախագահականի մոտ:
«Եթե ինչ֊որ բան ունեք փոխանցելու նախագահական, տվեք, կտանենք, եթե ինչ֊որ մեկի հետ պայմանավորված եք, ասեք, ես կզանգեմ, կփորձենք նրանց հրավիրել այստեղ»,- ասել է Օսիպյանը:
Զոհվածների ծնողները մոտ 30 րոպե բանակցում էին Օսիպյանի հետ, նրանց զրույցը նկարահանում էին մոտ 10 լրատվամիջոցներ, որոնք Բարղամյան էին եկել լուսաբանելու նստացույցը:
Նստացույցի մոտ 200 մասնակիցներից մի քանիսը մոտեցան զոհվածների ծնողներին ու ոստիկաններին: Այդ ընթացքում երիտասարդների մի խումբ շարունակում էր բարիկադների մոտ հայրենասիրական երգեր երգել, իսկ մայրերը Օսիպյանին և լրագրողներին հերթական անգամ ասում էին, որ իրենց որդիներին սպանել են հայկական բանակում, սակայն ոչ ոք չի պատժվել, քրեական գործերը կոծկվել են։
2007 թվականին զոհված զինծայառող Տիգրան Օհանջանյանի մայրը՝ Գոհար Սարգսյանն ասել է Օսիպյանին, որ ոստիկանությունը միշտ չէ, որ նման քաղաքավարություն է դրսևորել իրենց նկատմամբ: Մասնավորապես, Սարգսյանը հիշեցրել է, որ փետրվարի 11-ին ոստիկանները իրեն և ամուսնուն քարշ տալով անցկացրել են նախագահական նստավայրի մայթից դիմացի մայթ։
«Ուղղակի հրաման կատարելուց առաջ, եթե հրաման եք ստանում ծնողների հետ այդպես վարվել, մի հատ պետք է ձեզ հարց տաք՝ ինչու են այդ ծնողները հայտնվել փողոցում»,- ասել է Սարգսյանը՝ նշելով, որ նման կերպ պետք է վարվեն ՀՀ ոստիկանապետի (Վլադիմիր Գասպարյան) կնոջ և երեխաների հետ:
Օսիպյանը խնդրել է անձնական վիրավորանքների չանցնել, բայց Սարգսյանը նշել է, որ նման վերաբերմունքից հետո անձնական վիրավորանքներով պետք է խոսել ոստիկանների հետ։
Մայրերը Օսիպյանին հիշեցրել են նաև հունիսի 23-ի դեպքերը, երբ ոստիկանները դաժանորեն ցրել են Բաղրամյան պողոտայի նստացույցը։
Այնուամենայնիվ, ոստիկանների հետ բանակցությունները արդյունք չեն տվել, զոհվածների ծնողներն իրենց ակցիան անցկացրել են ոստիկանական պատնեշի մոտ՝ հարակից շենքի ճաղերից կապելով իրենց որդիների նկարներով պաստառը։

Матерей погибших в ВС Армении солдат удивила учтивость полицейского
Утром 25 июня полицейские не позволили родителям военнослужащих, погибших в ВС Армении в небоевых условиях, подняться по проспекту Баграмяна к резиденции главы государства, которую они пикетируют каждую неделю.
Матери расположились в начале проспекта, где четвертый день проходит акция противников подорожания электроэнергии. До этого родители пытались подобраться к президентскому дворцу с другой стороны: у перекрестка Прошяна-Баграмяна их также остановили полицейские. В этой части улицы движение остановлено, при этом для пешеходов путь открыт. Однако матерей не пропустили ни к офису президента, ни на противоположную ему сторону улицы.
Они обошли сооруженные баррикады и наткнулись на полицейский кордон. Замначальника полиции Валерий Осипян попросил «только сегодня, в виде исключения» не проводить акцию протеста.
«Если вам есть что передать в резиденцию, отдайте, мы отнесем, если у вас встреча с кем-то, скажите, я позвоню, постараемся пригласить их сюда», - предложил Осипян.
Переговоры продолжались около получаса: внимание некоторых СМИ, освещающих сидячую забастовку, было обращено на этот диалог.
К ним подошли некоторые участники забастовки. В это же время группа молодых людей продолжала распевать у баррикад патриотические песни, а матери в очередной раз рассказали полицейскому и журналистам, что их сыновей убили в армии, однако никто не понес наказания, а уголовные дела замяли.
Мать погибшего в 2007 году Тиграна Оганджаняна Гоар Саргсян сообщила Осипяну, что полиция не всегда проявляла к ним такую учтивость. Саргсян, в частности, напомнила, что 11 февраля стражи правопорядка силой перетащили ее и супруга на противоположную сторону улицы.
«Просто прежде, чем выполнять приказ, если вы получаете приказ так поступать с родителями , вы должны задать себе вопрос: почему они вышли на улицу», - сказала Саргсян, выразив надежду, что такого же отношения удостоятся жена и дети начальника полиции Армении.
Осипян попросил не переходить к личным оскорблениям, однако женщина ответила, что после такого отношения с полицейскими нужно говорить на языке личных оскорблений.
Валерию Осипяну напомнили и о событиях 23 июня, когда полиция жестоко разогнала мирный протест на проспекте Баграмяна.
Тем не менее, переговоры не дали результата: родители погибших солдат провели акцию у полицейского кордона. Плакат с фотографиями своих сыновей они прикрепили на ворота прилегающего здания.