Բաղրամյանում ոստիկանների գործողություններից տուժածները դիմել են ՄԻԵԴ
Հունիսի 23-ին Բաղրամյան պողոտայի վրա ոստիկանության կողմից էլեկտրաէներգիայի սակագնի բարձրացման դեմ նստացույցի մասնակիցների նկատմամբ բիրտ ուժի կիրառումից տուժած 16 քաղաքացիներ շտապ հայց են ներկայացրել Մարդու Իրավունքների Եվրոպական դատարան։ Այս մասին Epress.am֊ին ասել է հայցվորներից մեկը՝ «Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» ՀԿ֊ի համակարգող Դանիել Իոաննիսյանը։
Շտապ դիմումներով ՄԻԵԴ դիմելու հնարավորությունը նախատեսված է այն դեպքերի համար, երբ հանցագործության կանխման հնարավուրություն կա և այս տեսակի դիմումները թույլ են տալիս շրջանցել ներպետական ատյաններում քննությունը։ Դանիել Իոաննիսյանի խոսքով՝ իրենք բողոքն ուղարկել են երկու օր առաջ, ներկայացվել են հայցվորների վկայություններն, ինչպես նաև փաստեր իրենց նկատմամբ անհամաչափ ուժ կիրառելու մասին։ 16 դիմողների մեջ կան նաև երկու լրագրողներ։
«Դիմումի պատասխանը դեռ չկա, սակայն ընթացակարգի համաձայն, պետք է, որ ՄԻԵԴ֊ն արդեն հարցում արած լինի ՀՀ կառավարությանը՝ հունիսի 23-ի դեպքերի և բռնության կրկնության վտանգի կապակցությամբ։ Մենք ակնհայտորեն տեսնում ենք, որ դիմումից հետո ոստիկանությունը ավելի զգույշ է դարձել հավաքի մասնակիցների հետ շփումներում։ Այդ կերպ Կառավարությունը փորձում է հերքել մեր պնդումն այն մասին, որ բռնության կրկնման վտանգ կա: Իսկ այդ վտանգի մասին վկայում են Բաղրամյան պողոտայում և Դեմիրճյան փողոցի վրա այս պահին կանգնած մարտական զրահատեխնիկայի ու ջրցանների լուսանկարները, որոնք ևս ուղարկվում են ՄԻԵԴ»,֊ ասել է Իոաննիսյանը։

Демонстранты, пострадавшие от действий армянских полицейских, обратятся в ЕСПЧ
В Европейский суд по правам человека обратились 16 граждан Армении, пострадавших в результате применения 23 июня грубой силы к участникам сидячей забастовки на проспекте Баграмяна против подорожания электричества. Об этом Epress.am сообщил один из истцов, координатор общественной организации «Союз информированных граждан» Даниел Иоаннисян.
Срочное обращение в ЕСПЧ предусматривается в случаях, когда есть возможность предотвратить преступление, такие заявления позволяют обойти внутригосударственные инстанции. По словам собеседника, жалоба была отправлена 2 дня назад, представлены свидетельства истцов, а также факты о применении к ним несоразмерной силы. Среди истцов есть и журналисты.
2policeforces
«Ответ пока не пришел, но, согласно процедуре, ЕСПЧ уже должен был отправить запрос правительству Армении в связи с 23 июня и угрозой повторения насилия. Мы видим, что после заявления полиция стала общаться с участниками собрания осторожнее. Таким образом правительство хочет опровергнуть наше утверждение о наличии угрозы повторения насилия. А о такой угрозе свидетельствуют фотографии боевой бронетехники и водометов на проспекте Баграмяна и улице Демирчяна, которые также отправляются в Евросуд по правам человека», - рассказал Иоаннисян.