Բաղրամյանում ոստիկանների գործողություններից տուժածները դիմել են ՄԻԵԴ
Հունիսի 23-ին Բաղրամյան պողոտայի վրա ոստիկանության կողմից էլեկտրաէներգիայի սակագնի բարձրացման դեմ նստացույցի մասնակիցների նկատմամբ բիրտ ուժի կիրառումից տուժած 16 քաղաքացիներ շտապ հայց են ներկայացրել Մարդու Իրավունքների Եվրոպական դատարան։ Այս մասին Epress.am֊ին ասել է հայցվորներից մեկը՝ «Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» ՀԿ֊ի համակարգող Դանիել Իոաննիսյանը։
Շտապ դիմումներով ՄԻԵԴ դիմելու հնարավորությունը նախատեսված է այն դեպքերի համար, երբ հանցագործության կանխման հնարավուրություն կա և այս տեսակի դիմումները թույլ են տալիս շրջանցել ներպետական ատյաններում քննությունը։ Դանիել Իոաննիսյանի խոսքով՝ իրենք բողոքն ուղարկել են երկու օր առաջ, ներկայացվել են հայցվորների վկայություններն, ինչպես նաև փաստեր իրենց նկատմամբ անհամաչափ ուժ կիրառելու մասին։ 16 դիմողների մեջ կան նաև երկու լրագրողներ։
«Դիմումի պատասխանը դեռ չկա, սակայն ընթացակարգի համաձայն, պետք է, որ ՄԻԵԴ֊ն արդեն հարցում արած լինի ՀՀ կառավարությանը՝ հունիսի 23-ի դեպքերի և բռնության կրկնության վտանգի կապակցությամբ։ Մենք ակնհայտորեն տեսնում ենք, որ դիմումից հետո ոստիկանությունը ավելի զգույշ է դարձել հավաքի մասնակիցների հետ շփումներում։ Այդ կերպ Կառավարությունը փորձում է հերքել մեր պնդումն այն մասին, որ բռնության կրկնման վտանգ կա: Իսկ այդ վտանգի մասին վկայում են Բաղրամյան պողոտայում և Դեմիրճյան փողոցի վրա այս պահին կանգնած մարտական զրահատեխնիկայի ու ջրցանների լուսանկարները, որոնք ևս ուղարկվում են ՄԻԵԴ»,֊ ասել է Իոաննիսյանը։

Victims of Police Brutality During Yerevan Protest Dispersal Appeal to ECtHR
16 Armenian citizens, among them – two reporters, who were injured on June 23 morning during the violent dispersal by the RA police of the peaceful demonstration on Baghramyan Avenue in Yerevan, have lodged an urgent appeal with the European Court of Human Rights, one of the applicants, coordinator of "Union of Informed Citizens" NGO Daniel Ioannisyan said in an interview with Epress.am.
Urgent appeals are provided for cases where there is a possibility of crime prevention; such applications allow to circumvent domestic courts. The complaint, Ioannisyan said, was lodged two days ago: the plaintiffs' testimonies, as well as facts about police use of excessive force against demonstrators have been presented as evidence.
“We have not received an answer yet; however, according to ECtHR procedure, the Court must have had already sent an inquiry to the Government of Armenia in connection with the June 23 events and the threat of recurrence of violence. As we can see, after the complaint, police have become cautious in their actions towards protesters. Thus, the government wants to refute our claim about the threat of recurrence of violence. This threat, however, is evidenced by photos of combat armored vehicles and water cannons presently located on Baghramyan Avenue and Demirchyan street, which have also been sent to the European Court of Human Rights,” Ioannisyan said.