Փոխքաղաքապետի խոսքերը ներառական կրթության մասին անընդունելի են․ նամակ Տարոն Մարգարյանին
«Հաշմանդամություն ունեցող անձանց շահերի պաշտպանության ազգային դաշինք» իրավաբանական անձանց միությունն իր մտահոգությունն է հայտնել Երևանի քաղաքապետի տեղակալ Արամ Սուքիասյանի (լուսանկարում)՝ ներառական կրթության մասին արված հայտարարությունների առնչությամբ։ Այս մասին ասված է Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանին ուղղված Դաշինքի բաց նամակում։
«Օգոստոսի 29-ին կայացած` ուսումնական տարեսկզբին ընդառաջ դպրոցի տնօրենների հետ խորհրդակցության ժամանակ Երևանի քաղաքապետի տեղակալ Արամ Սուքիասյանը, խոսելով ներառական կրթության մասին, մտահոգիչ է համարել այն փաստը, որ հաշմանդամություն չունեցող երեխաները պետք է նույն դասարանում սովորեն հաշմանդամություն ունեցող իրենց հասակակիցների հետ։ Հիշեցնենք, որ քաղաքապետի տեղակալն իր ելույթում մասնավորապես նշել է. «Արդյոք ճի՞շտ է, որ առաջին դասարանցի առողջ երեխան մտնում է դպրոց, իր նստարանի կողակցին՝ իր դասընկերոջը, տեսնելով այդ վիճակում, իսկ վիճակը ձեզ քաջածանոթ է։ Արդյոք հոգեբանական խնդիր չի՞ ապրում այդ վեց տարեկան երեխան, արդյոք սա մտահոգիչ չէ՞։ Թե՞ մենք մտածում ենք այդ հաշմանդամ երեխայի մասով, բայց մենք անհրաժեշտություն ունենք նաև հոգ տանելու առողջ երեխայի հոգեբանական խնդրի մասին»։
Նկատի ունենալով, որ փոխքաղաքապետի պաշտոնական ելույթը չի կարող անձնական կարծիք դիտարկվել, «Հաշմանդամություն ունեցող անձանց շահերի պաշտպանության ազգային դաշինքը» իր մտահոգությունն է հայտնում այս առնչությամբ։
Մենք բարձր ենք գնահատում Երևանի քաղաքապետարանի ներգրավվածությունը ներառական կրթության զարգացման և տարածման գործում, մասնավորապես, Երևանի դպրոցների մանկավարժների վերապատրաստման և մասնագիտական աջակցության գործընթացում։
Սակայն քաղաքապետի տեղակալի ելույթը տարակուսանքի տեղիք է տալիս, քանի որ այն ոչ միայն ակնհայտորեն հակասում է ՀՀ պետական քաղաքականությանը, այլ նաև վիրավորում է հաշմանդամություն ունեցող հարյուրավոր երեխաների և նրանց ծնողների՝ կասկածի տակ դնելով նրանց՝ իրենց հասակակիցների հետ կրթություն ստանալու իրավունքը», ֊ նշում են նամակի հեղինակները։
Դաշինքն ընդգծում է, որ Քաղաքապետարանի պաշտոնյայի նման հայտարարությունն անընդունելի է և հորդորում է Երևանի քաղաքապետին հրապարակել քաղաքապետարանի պաշտոնական դիրքորոշումը այս հարցի շուրջ և վերանայել անձի պաշտոնին համապատասխանելու նպատակահարմարությունը՝ առաջնահերթ համարելով երեխայի իրավունքները և ՀՀ օրենսդրությունը։

Армянского чиновника раскритиковали за заявление об инклюзивном образовании
Союз юридических лиц «Национальный союз по защите интересов лиц с инвалидностью» выразил обеспокоенность заявлениями заместителя мэра Еревана Арама Сукиасяна (на фото) об инклюзивном образовании и написал открытое письмо градоначальнику Тарону Маргаряну.
«29 августа в ходе совещания с директорами школ в преддверии начала учебного года заместитель мэра Еревана Арам Сукиасян, говоря об инклюзивном образовании, счел тревожным тот факт, что дети без инвалидности должны учиться в одном классе со своими сверстниками, имеющими инвалидность. Напомним, что в своем выступлении заместитель мэра, в частности, сказал: «Разве правильно, чтобы здоровый первоклассник входил в школу, видел своего одноклассника в таком состоянии, а состояние вам хорошо известно. Разве у этого 6-летнего ребенка не будет психологической проблемы, разве это не тревожно? Или мы думаем о ребенке-инвалиде, но нужно заботиться и о психологической травме здорового ребенка».
Учитывая, что официальное выступление заместителя мэра не может рассматриваться в качестве личного мнения, «Национальный союз по защите интересов лиц с инвалидностью» выражает обеспокоенность в связи с этим.
«Мы высоко ценим вовлеченность мэрии Еревана в развитие и распространение инклюзивного образования, в частности, в процессе переподготовки педагогов ереванских школ и профессионального содействия. Однако выступление заместителя мэра дает повод для недоумения, так как оно не только противоречит государственной политике Республики Армения, но и оскорбляет сотни детей с инвалидностью и их родителей, ставя под сомнение их право на получение образование вместе с ровесниками», - пишут авторы письма.
Союз считает неприемлемым это заявление чиновника и призывает мэра представить официальную позицию структуры в этом вопросе, а также рассмотреть соответствие человека должности, основываясь на первоочередности прав ребенка и законодательства Армении.