Շանթ Հարությունյանի և ընկերների գործով հայց է ներկայացվել ՄԻԵԴ
«Ցեղակրոն» կուսակցության նախագահ, քաղբանտարկյալ Շանթ Հարությունյանի և ընկերների գործով փաստաբան Ինեսսա Պետրոսյանն այսօր հայց է ներկայացրել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան` բողոքարկելով նրանց դեմ վճիռը: Ինեսսա Պետրոսյանը ներկայացնում է Շանթ Հարությունյանի, նրա որդու՝ Շահեն Հարությունյանի, և Վարդան Վարդանյանի շահերը։
Ինչպես Epress.am֊ի հետ զրույցում տեղեկացրել է Արմեն Հովհաննիսյանի ներկայացուցիչ Արա Զաքարյանը, ինքը ևս ՄԻԵԴ դիմում է պատրաստում։ Զաքարյանի խոսքով՝ այս գործով խախտվել են Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի խոսքի ազատության, հավաքների ազատության, արդար դատավարության հոդվածները։
Հիշեցնենք, որ Վճռաբեկ դատարանն ու Վերաքննիչ դատարանը անփոփոխ էին թողել առաջին ատյանի դատարանի որոշումը, որով Հարությունյանը և ընկերները մեղավոր էին ճանաչվել 2013 թվականի նոյեմբերի 5-ին ակցիա անցկացնելու ընթացքում խուլիգանություն անելու մեջ: Ալբերտ Մարգարյանը և Վահե Մկրտչյանը նաև մեղավոր էին ճանաչվել իշխանության ներկայացուցչի նկատմամբ վտանգավոր բռնություն գործադրելու մեջ: Շանթ Հարությունյանը դատապարտվել էր 6 տարվա ազատազրկման, Ալբերտ Մարգարյանը նույնպես 6 տարի էր ստացել, Վահե Մկրտչյանը՝ 7 տարի, Լիպարիտ Պողոսյանը՝ 5 տարի, Ավետիս Ավետիսյանին՝ 5 տարի, Վարդան Վարդանյանը՝ 5 տարի, Հայկ Հարությունյանը՝ 4 տարի 6 ամիս, Ալեք Պողոսյանը՝ 4 տարի, Մկրտիչ Հովհաննիսյանը՝ 4 տարի, Արմեն Հովհաննիսյանը՝ 2 տարի, Սևակ Մնացականյանը՝ 1 տարի 6 ամիս, Տիգրան Պետրոսյանը՝ 1 տարի, Միսակ Միքայելյանը տուգանվել է նվազագույն աշխատավարձի հիսնապատիկի չափով:
Ամբաստանյալները չեն ընդունում իրենց մեղքը, մասնավորապես, նշելով, որ երթի ընթացքը խանգարել են սադրիչները, իսկ քաղաքացիական հագուստով ոստիկաններն իրենք են հրահրել ընդհարումը։ Մի շարք տեղական և միջազգային կազմակերպություններ Հարությունյանին և ընկերներին ճանաչել են քաղբանտարկյալ:

Inessa Petrosyan, attorney of jailed Armenian oppositionist, political prisoner Shant Harutyunyan, his minor son Shahen Harutyunyan, and political activist Vardan Vardanyan, has filed an appeal with the European Court of Human Rights (ECHR) over the prison sentences handed down by Armenian courts.
Ara Zakaryan, lawyer of another convict in the case Armen Hovhannisyan, told Epress.am he also intended to appeal the verdict against his client to the ECHR. As stated by the attorney, a number of articles of the European Convention on Human Rights, among them -  freedom of expression, freedom to assembly, and right to a fair trial – were violated in the course of the trial.
Recall, Shant Harutyunyan and 11 other men were arrested November 2013 in clashes with Armenian police during an anti-government demonstration. On October 17, 2014, the Kentron and Nork Marash District Court found Shant Harutyunyan and his supporters guilty for acts of hooliganism and handed down sentences ranging from 1 to 7 years. Shant Harutyunyan, specifically, was sentenced to 6 years' imprisonment, Vardan Vardanyan – to 5 years', Armen Hovhannisyan - 2 years'.