Շանթ Հարությունյանի և ընկերների գործով հայց է ներկայացվել ՄԻԵԴ
«Ցեղակրոն» կուսակցության նախագահ, քաղբանտարկյալ Շանթ Հարությունյանի և ընկերների գործով փաստաբան Ինեսսա Պետրոսյանն այսօր հայց է ներկայացրել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան` բողոքարկելով նրանց դեմ վճիռը: Ինեսսա Պետրոսյանը ներկայացնում է Շանթ Հարությունյանի, նրա որդու՝ Շահեն Հարությունյանի, և Վարդան Վարդանյանի շահերը։
Ինչպես Epress.am֊ի հետ զրույցում տեղեկացրել է Արմեն Հովհաննիսյանի ներկայացուցիչ Արա Զաքարյանը, ինքը ևս ՄԻԵԴ դիմում է պատրաստում։ Զաքարյանի խոսքով՝ այս գործով խախտվել են Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի խոսքի ազատության, հավաքների ազատության, արդար դատավարության հոդվածները։
Հիշեցնենք, որ Վճռաբեկ դատարանն ու Վերաքննիչ դատարանը անփոփոխ էին թողել առաջին ատյանի դատարանի որոշումը, որով Հարությունյանը և ընկերները մեղավոր էին ճանաչվել 2013 թվականի նոյեմբերի 5-ին ակցիա անցկացնելու ընթացքում խուլիգանություն անելու մեջ: Ալբերտ Մարգարյանը և Վահե Մկրտչյանը նաև մեղավոր էին ճանաչվել իշխանության ներկայացուցչի նկատմամբ վտանգավոր բռնություն գործադրելու մեջ: Շանթ Հարությունյանը դատապարտվել էր 6 տարվա ազատազրկման, Ալբերտ Մարգարյանը նույնպես 6 տարի էր ստացել, Վահե Մկրտչյանը՝ 7 տարի, Լիպարիտ Պողոսյանը՝ 5 տարի, Ավետիս Ավետիսյանին՝ 5 տարի, Վարդան Վարդանյանը՝ 5 տարի, Հայկ Հարությունյանը՝ 4 տարի 6 ամիս, Ալեք Պողոսյանը՝ 4 տարի, Մկրտիչ Հովհաննիսյանը՝ 4 տարի, Արմեն Հովհաննիսյանը՝ 2 տարի, Սևակ Մնացականյանը՝ 1 տարի 6 ամիս, Տիգրան Պետրոսյանը՝ 1 տարի, Միսակ Միքայելյանը տուգանվել է նվազագույն աշխատավարձի հիսնապատիկի չափով:
Ամբաստանյալները չեն ընդունում իրենց մեղքը, մասնավորապես, նշելով, որ երթի ընթացքը խանգարել են սադրիչները, իսկ քաղաքացիական հագուստով ոստիկաններն իրենք են հրահրել ընդհարումը։ Մի շարք տեղական և միջազգային կազմակերպություններ Հարությունյանին և ընկերներին ճանաչել են քաղբանտարկյալ:

Адвокаты осужденных армянских оппозиционеров обратились в Евросуд по правам человека
Адвокат по делу главы партии «Цегакрон», политзаключенных Шанта Арутюняна и его товарищей Инесса Петросян обратилась в Евросуд по правам человека с целью обжаловать вердикты армянских судов. Петросян представляет интересы Шанта Арутюняна, его несовершеннолетнего сына Шагена и Вардана Варданяна.
О своем намерении обратиться в ЕСПЧ Epress.am сообщил также представитель осужденного Армена Ованисяна Ара Закарян. По его словам, в рамках данного дела были нарушены статьи Европейской конвенции по правам человека о свободе слова, собраний и справедливом судопроизводстве.
Напомним, что Кассационный и Апелляционные суды оставили неизменным решение суда первой инстанции, согласно которому, Арутюнян и его соратники были признаны виновными в хулиганстве, совершенном в ходе акции 5 ноября 2013г.
Судья Мнацакан Мартиросян приговорил Шанта Арутюняна, Альберта Маргаряна к 6 годам заключения, Ваге Мкртчяна – к 7, Липарита Погосяна – 5, Вардана Варданяна – 5, Айка Арутюняна – 4 годам и 6 месяцам, Алека Погосяна – 4, Мкртича Ованисяна – 4, Армена Ованисяна – 2, Севака Мнацаканяна – к 1 году и 6 месяцам, Тиграна Петросяна – к году, Мисак Микаелян оштрафован на сумму в размере пятисоткратной минимальной заработной платы.
Несовершеннолетний сын Шанта Арутюняна Шаген приговорен к 4 годам, однако суд решил учредить 4-летний испытательный срок.
Осужденные не признают свою вину, в частности, отмечая, что проведению шествия 5 ноября помешали провокаторы, а полицейские в гражданской одежде сами организовали столкновения. Ряд местных и международных правозащитников признали их политзаключенными.