Հոգևորականներին ազատում են բանակից առանց հիմնավորման
2014 թվականի ձմեռային և 2015 թվականի ամառային զինակոչի ընթացքում Կառավարության հատուկ որոշումներով զինվորական ծառայությունից ազատվել կամ տարեկետում է ստացել 106 հոգևորական։ Այս մասին այսօր «Մեդիա կենտրոնում» լրագրողների հետ հանդիպմանն ասել է Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի ներկայացուցիչ Արմինե Սադիկյանը։
Նրա խոսքով՝ այս թվով հոգևորականներ ազատվել են միայն կառավարության որոշումներով, որը տարեկետում կամ ազատում ստանալու ձևերից մեկն է՝ ի թիվս առողջական և այլ հիմնավորումներով որոշումների։
Սադիկյանի խոսքով՝ Կառավարության որոշումներում հոգևորականներին չզորակոչելու որևէ հիմնավորում չի եղել։
«Ընդ որում՝ կայացվել է ազատման կամ տարեկետման մասին 2014 թվականի ձմեռային զինակոչի համար 47 որոշում, որոնցից 21֊ը՝ հոգևորականների մասով, իսկ 2015 թվականի ամառային զինակոչին՝ 98 որոշում, որոնցից 85֊ը՝ հոգևորականների մասով»,֊ ասել է Սադիկյանը։
ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի ղեկավար Արթուր Սաքունցը նշել է, որ այս թիվը հետաքրքրական է հատկապես եթե հաշվի առնել, որ Հայ առաքելական եկեղեցին մեղադրում է այլ կրոնական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներին այն բանի համար, որ դրանց հետևորդները խուսափում են զինվորական ծառայությունից։

Home / Video / More Than Hundred Armenian Clergymen Were Groundlessly Exempt From Military Service
During the winter draft 2014 and the summer draft 2015, 106 clergymen were granted exemption or temporary deferral from military service in the Armenian Armed Forces under various decrees issued by the RA Government, Helsinki Citizens' Assembly Vanadzor Office (HCAV) member Armine Sadikyan said at a press conference on Thursday, September 17.
This amount of clergymen, as stated by Sadikyan, were exempt from service only by government decrees, which, along with health issues and other reasons, is one of many ways to get exemption or deferral. The government, she added, did not provide any justification for the clergymen's exemption.
“47 decisions on deferral and exemption were issued during the 2014 winter draft, 21 of them – on the part of clergy; while in summer 2015 there were a total of 98 decrees, 85 of them – regarding clergymen,” the human rights activist said.
HCAV head Arthur Sakunts, in turn, stressed that the number is especially noteworthy given the fact that “the Armenian Apostolic Church always accuses followers of other religious organizations of evading military service.”