Աշտարակի ճանապարհին անվադողեր են այրել․ քասախցիները պահանջում են լուծել տրանսպորտի հարցը
Այսօր լարված իրավիճակ է ստեղծվել Երևան-Աշտարակ ավտոճանապարհի Քասախ գյուղի վարչական տարածքում․ մի տղամարդ անվադողեր և քարեր է շարել ու փակել ճանապարհը, որից հետո անվադողերն այրել է, ինչի պատճառով երթևեկությունը դադարեցվել է, հայտնում է Shamshyan.com կայքը:
Քասախ գյուղի բնակիչ, 28-ամյա ուսանող Վիգեն Դավթյանն իր քայլը պատճառաբանել է նրանով, թե պատկան մարմիններին, մասնավորապես, Կապի և տրանսպորտի նախարարությանը՝ հանձինս նախարար Գագիկ Բեգլարյանի, բազմիցս դիմել է, որպեսզի կարգավորվի գյուղի տրանսպորտի խնդիրը, սակայն հարցը լուծելու փոխարեն Բեգլարյանն, իր վրայից պատասխանատվությունը գցելով, ամեն անգամ նամակը հասցեագրում է Երևանի քաղաքապետարանին, մինչդեռ նրա մատնանշած վարչական տարածքում տրանսպորտի հարցը պետք է կարգավորի Կապի և տրանսպորտի նախարարությունը, այլ ոչ թե Երևանի քաղաքապետարանը, քանի որ Քասախ գյուղը գտնվում է Կոտայքի մարզի տարածքում։
«Հոկտեմբերյանում (Արմավիր) գյուղացիներն իրենց խնդիրը լուծելու համար ճանապարհը փակեցին, հարցը լուծվեց: Ես էլ մտածում եմ, որ էսպես անեմ, խնդիրը կլուծվի: Ճանապարհի վրա բերել, սգո սրահ են բացել ու ամեն անգամ նման արարողություններ կատարելու ժամանակ երթևեկությունը կաթվածահար է լինում, մի տրանսպորտը քիչ ա, ուզում ենք ավելացվի, մինչդեռ կապի նախարարը իրա վրից քցում ա խնդրի լուծման մեր առաջարկները ու փորձում ա լափշա կախել մեր ականջներից»,֊ ֆոտոլրագրող Գագիկ Շամշյանի հետ զրույցում ասել է Դավթյանը։
Գյուղացիները ֆոտոլրագրողին ասել են, որ տրանսպորտի խնդիրը հուզում է ողջ գյուղին։
«Վիգենը մեղք չունի: Ստիպված է դիմում ծայրահեղ այդ քայլին: Էդ պրոբլեմները ողջ գյուղի պռոբլեմներն են, մինչդեռ կապի նախարարը մի դուզ գունի պատասխան չի տալիս: Խելքը գլխին պատասխան ստացել ենք Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի տրանսպորտի վարչության պետ Հենրիկ Նավասարդյանից, ով մի քանի անգամ ընդունել է մեզ, ծանոթացել մեր խնդիրներին ու տվել սպառիչ պատասխան, իսկ կապի նախարարությունը ջայլամի քաղաքականություն ընդունելով՝ հարցը չի փորձում կամ չի ուզում լուծել: Լավ է, եղվարդցի ոստիկանները շուտ էկան, Վիգենին հանգստացրեցին, թե չէ խեղճ տղեն տառապում է էպիլեպսիա հիվանդությամբ»:
Կայքը նշում է նաև, որ մինչ հրշեջների ժամանումը քաղաքացիներն իրենց ուժերով մարել են հրդեհը։
Նշենք, որ Քասախից Երևան ընդամենը մեկ երթուղային է գործում՝ 37 համարը, որը Մալաթիայից հասնում է գյուղի կենտրոն։ Երևանի մոտ գտնվող գյուղում բազմաթիվ ուսանողներ կան, ովքեր դժվարությամբ են կարողանում մայրաքաղաք հասնել տրանսորտի ծանրաբեռնվածության պատճառով։ Բացի դա, Երևանի կենտրոն հասնելու համար նրանք ստիպված փոխում են երթուղայինը։

Villager Blocks Traffic on Yerevan-Ashtarak Highway, Demands Solution to Rural Transport Issues
A 28-year-old man, Vigen Davtyan, blocked traffic on Yerevan-Ashtarak highway, on the administrative territory of the village of Kasakh, Kotayk province, setting rocks and tires on the road and subsequently burning them, Shamshyan.com reports.
Speaking to photojournalist Gagik Shamshyan, the man justified his actions saying that he has repeatedly applied to the Ministry of Transport and Communication, and, specifically, to Minster Gagik Beglaryan to find a solution to the improvement of transport in Kasakh village. However, as stated by Davtyan, instead of fixing the problem, the minister has persistently been shifting responsibility from himself and redirecting the man's appeal to Yerevan municipality. Meanwhile, rural transport issue in the indicated administrative area has to be resolved by the Ministry, the protester claimed.
“In Hoktemberyan (Armavir province of Armenia) villagers blocked the road, and the issue was resolved. I thought if I did the same our problems would also be fixed. They opened a funeral home by the road, and traffic is paralyzed every time there is a ceremony. One transport is not enough, we need more, while the Minister shrugs off all of our proposals and tries to fool us,” Davtyan said.
Local residents also told the photojournalist that the transport issue concerned the whole village: “Vigen's not at fault; he was forced to succumb to this desperate measures since he's not received a truthful answer from the transport minister.”
According to Shamshyan.com, before the arrival of the firefighters the villagers had extinguished the road fire themselves.
Note, only one regular bus  – No. 37- connects the village of Kasakh to capital Yerevan. The many students of the village find it difficult to get to Yerevan due to busy traffic. In addition, they have to change buses to reach the city center.