Մարտունեցի «թուրք դիվերսանտին» կեղտոտ ջուր էին խմացնում․ մայրը պայքարում է որդու համար
Գեղարքունիքի մարզի Մարտունի քաղաքի բնակիչ Ալիկ Զախարյանը չի կարողանում վերականգնել առողջությունը մեկ տարի առաջ ոստիկանների կողմից նվաստացվելուց և ծեծի ենթարկվելուց հետո։ Epress.am֊ի հետ զրույցում այս մասին ասել է Զախարյանի մայրը՝ Սոնիկ Սահակյանը։ Նա նշել է, որ որդին մինչ օրս վախեր ու մղձավանջներ ունի, տառապում է անքնությամբ։
Մոր խոսքով՝ Ալիկ Զախարյանը խոշտանգումների է ենթարկվել երեք անգամ․ երկու դեպքում բանակում՝ 2001 թվականին, և 2014 թվականի ամռանը ռազմական ոստիկանության աշխատակիցների և ոստիկանների կողմից։
Երևան֊Հադրութ֊հոսպիտալ
Երիտասարդին 2001 թվականին զորակոչել են հատուկ նշանակության զորքերի՝ «սպեցնազի» երևանյան զորամաս։ Սոնիկ Սահակյանը պատմում է, որ որդու զորակոչվելուց որոշ ժամանակ անց ինքը հանդիպել է զորամասի հրամանատարին՝ Արթուր Սիմոնյանին, ով իրենից 500 դոլար է պահանջել՝  սպառնալով հակառակ դեպքում Ղարաբաղ ուղարկել։ Կինն ասել է, որ չունի այդ գումարը, ապա փող գտնելու համար ժամանակ խնդրել։ Վերադառնալով Մարտունի՝ որոշել է վաճառել բնակարանը, բայց մինչ այդ, ցանկացել է խորհրդակցել որդու հետ։ Երևան կատարած ևս մեկ այցի ժամանակ նրան հայտնել են, որ իր տղային Ղարաբաղ են ուղարկել՝ չնշելով զորամասը։ Կինը հետագայում պարզել է, որ իր և հրամանատարի հանդիպումից հետո վերջինս կանչել է որդուն և առանց որևէ բան ասելու աթոռով գլխին հարվածել։
Ավելի ուշ տղան պատմել է մորը, որ հարվածից կորցրել է գիտակցությունը և արդեն բուժկետում կարեր դնելու ժամանակ է ուշքի եկել։ Լեռնային Ղարաբաղի Հադրութի զորամասերից մեկում երիտասարդին խոշտանգել է բուժկետի ղեկավար Երջանիկ Համբարձումյանը։ Որդու փոխանցմամբ՝ բժիշկը դեղահաբը գետնին է գցել՝ պահանջելով վերցնել և խմել։ Ալիկ Զախարյանը հրաժարվել է, որից հետո Համբարձումյանը սկսել է ծեծել երիտասարդ զինվորին։
Մոր խոսքով՝ երբ որդուն բերել են Երևան, ինքը չի ճանաչել նրան, այնքան այտուցված է եղել դեմքը։ Կինն ու նրա որդին վախեցել են բողոքել, քանի որ համոզված են եղել, թե Զախարյանին առողջանալուց հետո կրկին բանակ կտանեն ու նա էլ ավելի վատ վերաբերմունքի կարժանանա։ Երիտասարդին նման կերպ վախեցրել են դեռևս Ղարաբաղում։ Կանազի հոսպիտալում նրա մոտ ախտորոշվել է գլխուղեղի օրգանական ախտահարում։
«Հոսպիտալի բժիշկն ասաց՝ սա անբուժելի հիվանդություն ա, ո՞նց կարա ծառայի, խաբել են քեզ, որ չբողոքես», ֊ պատմում է կինը։
Դեպքի առթիվ, այնուամենայնիվ, քրեական գործ է հարուցվել, սակայն դատարանը որոշել է, որ Երջանիկ Համբարձումյանը դեպքի պահին հոգեկան խանգարման մեջ է եղել, ու նրա նկատմամբ հարկադիր բուժում սահմանվել։ Սահակյանը նշում է, որ դատավարության մասին իրենց անգամ չեն տեղեկացրել։
«Թուրք դիվերսանտ»
Կինը նշում է, որ որդու հետ կապված մղձավանջը կրկնվել է բանակային դեպքերից 13 տարի անց։
2014֊ի հուլիսին Ալիկ Զախարյանը, ով այդ պահին երկրորդ կարգի հաշմանդամություն ուներ, գնացել է Մարտունու մոտ գտնվող գերեզմանատուն՝ հարազատների գերեզմանաքարերը մոլախոտից մաքրելու համար։
Ճանապարհին նրան մի քանի ոստիկան է կանգնեցրել, որոնց հետ են եղել ռազմական ոստիկանության աշխատակիցներ։ Նրանք ասել են, թե երիտասարդը «թուրք դիվերսանտ է»։ Դեպքից հետո արդեն Զախարյանը պատմել է մորը, թե ինքը ոստիկաններին ասել է՝ որտեղ է բնակվում, բայց վերջիններս սկսել են նրան կտտանքների ենթարկել՝ պահանջել են, որպեսզի կեղտոտ առվից ջուր խմի, ձեռքերը ոլորել են, ծեծել են, ապա մեքենան նստեցրել ու տարել բաժին։ Սահակյանի խոսքով՝ «բերման ենթարկող հանցագործները» պատռել են որդու տաբատը՝ տեսնելու համար, թե արդյոք Զախարյանը թլպատված է։ Քրեական գործի նյութերում դեպքը միանգամայն այլ կերպ է նկարագրված․ նշվում է, որ տաբատը հին է եղել և պատռվել է մաշվածությունից, թեև մայրը պնդում է, որ այն նոր էր և ամուր կտորից։ Զախարյանին բաց են թողել 5,5 ժամ բաժնում պահելուց հետո։
Սահակյանը նշում է, որ Մարտունու քաղաքային վարչության ոստիկանները մինչ այդ դեպքը իր վրա ատամ են ունեցել, ու ոստիկաններից մեկն ահաբեկել է իրեն, թե «դու կհիշես»։ Հենց այդ սպառնալիքի հետ է մայրը կապում որդու հետ կատարվածը:
Կնոջ բողոքի արդյունքում քրեական գործ է հարուցվել, սակայն հետագայում այն կառճվել է։ Սահակյանն ընդգծում է, որ գործի քննության ընթացքում բազմաթիվ խախտումներ են եղել․ մասնավորաես, որդուն դատաբժշկական փորձաքննության են ուղարկել դեպքից 11 օր հետո, երբ վնասվածքների մի մասն արդեն անցել էր։ Դա հնարավորություն է տվել քննիչներին նշել, որ երիտասարդի առողջությանը թեթև վնաս է պատճառվել։ Վկաները, որոնք ոստիկաններ են եղել, նաև ընդգծել են, որ երիտասարդը բերման ենթարկվելու ժամանակ դիմադրություն է ցույց տվել։ Այդ ամենն էլ գործը կարճելու պատճառ է հանդիսացել։
Սոնիկ Սահակյանը բողոքել է գործը կարճելու որոշման դեմ, սակայն թե առաջին ատյանի, թե Վերաքննիչ դատարանները կարճման որոշումը օրինական են համարել։ Կինը նշում է, որ դատավարություններն անցել են խախտումներով, մասնավորապես, իրեն ոչ միշտ են ծանուցել նիստերի մասին, թույլ չեն տվել ընթերցել իր բողոքը։ Մեկ դեպքում էլ նիստը նշանակվել է 16։30֊ին, և երբ Սահակյանը դատարան է ներկայացել 16։17-ին, նրան ասել են, թե դատավորի ժամով 16։30 էր ու վճիռն արդեն կայացվել է։
Կինը պատմել է նաև, որ նիստերից մեկի ժամանակ դատավոր Արարատ Պետրոսյանը, անդրադառնալով գործի նյութերին, հարցրել է մեղադրող դատախազ Արամ Խաչատրյանին, թե ինչու էին Զախարյանին ստիպում առվից պղտոր ջուր խմել։
«Մտածել են, որ թուրք դիվերսանտ է», ֊ պատասխանել է դատախազը։
Այժմ Սոնիկ Սահակյանը պատրաստվում է դիմել Վճռաբեկ դատարան։ Թեև արդարադատության համակարգին եղածից հետո գրեթե չի վստահում, սակայն նշում է, որ պատրաստ է իր որդու ոտնահարված իրավունքը վերականգնելու համար պայքարել բոլոր հնարավոր միջոցներով։

Армянские полицейские водой из грязного ручья поили «турка-диверсанта». Мать борется за права сына
Житель города Мартуни Гегаркуникской области Армении Алик Захарян не может восстановить здоровье спустя год после того, как его подвергли унижению и избили полицейские. Об этом Epress.am рассказала его мать Соник Саакян. У сына, по словам собеседницы, до сих пор страхи и кошмары, он страдает бессонницей.
Захаряна пытали трижды: в двух случаях – в армии, в 2001 году, кроме того, по словам женщины, летом 2014 года он подвергся пыткам со стороны сотрудников военной полиции и полицейских.
Ереван-Гадрут-госпиталь
В 2001-ом молодого человека призвали в ереванскую войсковую часть спецназа. Саакян рассказывает, что через некоторое время после призыва она встретилась с командиром Артуром Симоняном, который потребовал у нее $500, в случае невыплаты денег пригрозив отправить сына в Карабах. Женщина сказала, что денег у нее нет, затем попросила время, чтобы найти сумму. Вернувшись в Мартуни, Саакян думала продать квартиру, но прежде решила посоветоваться с сыном. В ходе очередного приезда в Ереван ей сообщили, что Алика отправили в Карабах, не назвав военчасть. Впоследствии выяснилось, что после встречи с Саакян, командир пригласил к себе Захаряна и, без каких-либо объяснений, ударил его стулом по голове.
Позже сын рассказал матери, что от удара он потерял сознание и пришел в себя уже в медпункте, когда ему накладывали швы. В одной из воинских частей Гадрута (Карабах) издеваться над молодым человеком продолжал начальник медпункта Ерджаник Амбарцумян. По словам Алика Захаряна, врач бросил лекарство на пол, требуя взять его и выпить. После отказа Амбарцумян начал избивать солдата.
Когда сына привезли в Ереван, говорит мать, она его не узнала, настолько опухшим было лицо. Жаловаться они боялись, так как были уверены, что по выздоровлении его снова заберут в армию, и будет еще хуже. Таким образом Захаряна пугали еще в Карабахе. В военно-клиническом госпитале «Каназ» у него диагностировали органическое поражение головного мозга.
«Врач в госпитале сказал «это неизлечимая болезнь, как он может служить? Вас обманули, чтобы вы не жаловались»». Саакян представила жалобу на начальника медпункта, возбудили уголовное дело, однако суд решил, что в момент инцидента у Ерджаника Амбарцумяна было психическое расстройство, и ему назначили принудительное лечение. Саакян заявляет, что о следствии им даже не сообщили.
«Турецкий диверсант»
Кошмар с сыном, говорит собеседница, повторился спустя 13 лет после инцидента в армии.
В июле 2014 года Алик Захарян, будучи инвалидом второй группы, отправился на кладбище неподалеку от Мартуни, чтобы очистить могилы родных.
По дороге его остановили несколько полицейских, вместе с которыми были сотрудники военной полиции. Они назвали Захаряна «турецким диверсантом». Уже после случившегося Захарян рассказал матери, как сообщил полицейским, где он живет, но те стали пытать его: требовали выпить воды из грязного ручья, скрутили ему руки, избили, затем посадили в автомобиль и увезли в отделение. По словам Саакян, «задерживающие преступники» разорвали брюки сына, чтобы узнать, обрезан ли он. В материалах уголовного дела случай описан совершенно иначе: отмечается, что брюки были изношены, в результате чего и порвались, хотя мать утверждает, что они были новые. Захаряна отпустили, продержав в отделении 5.5 часов.
По словам Саакян, до этого инцидента сотрудники городского управления полиции Мартуни имели на него зуб, один из стражей правопорядка угрожал ему словами «ты еще припомнишь». Именно с этой угрозой женщина и связывает случившееся с сыном.
На основе жалобы Саакян было заведено уголовно дело, впоследствии, однако, закрытое. В ходе следствия было выявлено множество нарушений, говорит собеседница. В частности, сына отправили на судебно-медицинскую экспертизу по прошествии 11 дней после инцидента, когда части повреждений уже не было. Это предоставило следователям возможность сказать, что здоровью нанесен легкий вред. Свидетели-полицейские отметили, что Захарян оказывал сопротивление при задержании. Все это послужило поводом для закрытия дела.
Соник Саакян пыталась обжаловать решение о закрытии уголовного дела, однако суд первой инстанции и Апелляционный суд сочли его законным. Следствия, по ее словам, проходили с нарушениями, в частности, ее не всегда оповещали о заседаниях и не разрешали зачитать свою жалобу. В другом случае заседание назначили на 16:30 и, когда Саакян явилась в суд в 16:17, ей сказали, что на часах судьи время начала заседания и вердикт уже вынесен.
В ходе одного из заседаний, рассказывает собеседница, судья Арарат Петросян, ссылаясь на материалы дела, поинтересовался у прокурора Арама Хачатряна, почему Захаряна заставляли выпить воды из грязного ручья.
«Думали, что это турецкий диверсант», - ответил прокурор.
Соник Саакян намерена обратиться в Кассационный суд. И хотя после случившегося она практически не доверяет системе правосудия, за восстановление нарушенных прав сына женщина готова бороться всеми возможными способами.