ՀԷՑ֊ի վաճառքի գործարքում կարող է ներգրավված լինել «Ռոսնեֆտը»․ «ՀԺ»
Չի կարելի բացառել, որ «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ընկերության վաճառքի գործարքում որևէ կարգավիճակով հանդես գա նաև ռուսական «Ռոսնեֆտ» կոնցեռնը, գրում է «Հայկական ժամանակ» օրաթերթը։
ՀԷՑ–ը օֆշորային «Լիորմանդ Հոլդինգ Լիմիթեդ» ընկերությանը վաճառելու հարցը կառավարությունում քննարկվել է սեպտեմբերի 17֊ին։
Այս ընկերության հիմնադիրը կրկին օֆշորային «Տուրվա Մենեջմենթ Լիմիթեդն» է, որը, իր հերթին, հիմնադրվել է «Մարքուարդ Տրաստ Լիմիթեդ» դարձյալ օֆշորային ընկերության կողմից։
«Եվ ահա «Մարքուարդ Տրաստ Լիմիթեդի» երեք հիմնադիրներից մեկը Հանս-Յորգ Ռուդլոֆֆն է, որը, ըստ «Կոմերսանտի», 2006-2013 թվականները եղել է «Ռոսնեֆտի» տնօրենների խորհրդի անդամ և, ըստ «Ֆայնենշլ Թայմզ» պարբերականի` համարվում է Պուտինի ամենավստահելի «արևմտյան բանկիրը»», ֊ գրում է «ՀԺ»֊ն։
Երեք տնօրեններից մեկն էլ «Ֆորա-բանկի» տնօրենների խորհրդի անդամ Սինան Բոդմերն է, իսկ «Ֆորա-բանկը» ռուսաստանցի գործարար Սամվել Կարապետյանին պատկանող «Տաշիր գրուպի» սեփականությունն է։

Russian Rosneft Might Be Involved in Armenian Power Utility's Sale: Press
It's possible that Russia's top oil producer Rosneft might be somehow involved in the sale of Armenian national power distribution company Electric Networks of Armenia (ENA), local “Haykakan Zhamanak” daily writes.
Recall, on September 17 the Armenian Government discussed the motion by Inter RAO UES for the alienation of 100% of the shares of ENA to an offshore-registered (Cyprus) Liormand Holdings Limited.
The founder of Liormand Holdings Limited is another offshore company, Turva Management Limited, which has been founded by yet again an offshore-registered Marcuard Trust Limited.
“Marcuard Trust Limited has been co-founded by Hans-Joerg Rudloff, who, according to Kommersant, was a member of the board of directors of Rosneft from 2006 to 2013, and, according to Financial Times newspaper, is Putin's 'most reliable western banker',” the paper reports.
Another Marcuard Ltd. co-founder, “Haykakan Zhamanak” writes, is Sinan Bodmer, a member of the board of directors of Russian Fora-Bank, which is owned by Russian-based Armenian businessman Samvel Karapetyan's Tashir Group.