ՄԻԵԴ-ը գրանցել է Շանթ Հարությունյանի գործը (թարմացված)
Հոկտեմբերի 1-ին Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը գերարագ՝ 15-օրյա ժամկետում, գրանցել է «Ցեղակրոն» կուսակցության առաջնորդ, քաղբանտարկյալ Շանթ Հարությունյանի, նրա որդու՝ Շահեն Հարությունյանի և մեկ այլ քաղբանտարկյալ Վարդան Վարդանյանի գործը։ Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում այսօր գրել է Շահեն Հարությունյանը:
«Սա Եվրոպական դատարանի պատմության մեջ առաջին դատական գործն էր, որ ընդունվել էր նման կարճ ժամանակահատվածում», - մասնավորապես, նշել է նա։
Վարդանյանի, Հարությունյանի և նրա որդու բողոքը նրանց պաշտպան Ինեսսա Պետրոսյանը ներկայացրել էր սեպտեմբերի 17-ին։ Բողոքում փաստաբանը նշել էր, որ Հայաստանում խախտվել են խաղաղ երթ անցկացնելու, անմեղության կանխավարկածի և արդար դատաքննության իրավունքները: Պետրոսյանը, մասնավորապես, ընդգծել է, թե անմեղության կանխավարկածը խախտել է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը՝ մինչև դատավճիռն ասելով, որ Հարությունյանը հանցագործություն է կատարել:
Հիշեցնենք, որ Վճռաբեկ դատարանն ու Վերաքննիչ դատարանը անփոփոխ էին թողել առաջին ատյանի դատարանի որոշումը, որով Հարությունյանը և ընկերները մեղավոր էին ճանաչվել 2013 թվականի նոյեմբերի 5-ին ակցիա անցկացնելու ընթացքում խուլիգանություն անելու մեջ: Ալբերտ Մարգարյանը և Վահե Մկրտչյանը նաև մեղավոր էին ճանաչվել իշխանության ներկայացուցչի նկատմամբ վտանգավոր բռնություն գործադրելու մեջ: Շանթ Հարությունյանը դատապարտվել էր 6 տարվա ազատազրկման, Ալբերտ Մարգարյանը նույնպես 6 տարի էր ստացել, Վահե Մկրտչյանը՝ 7 տարի, Լիպարիտ Պողոսյանը՝ 5 տարի, Ավետիս Ավետիսյանին՝ 5 տարի, Վարդան Վարդանյանը՝ 5 տարի, Հայկ Հարությունյանը՝ 4 տարի 6 ամիս, Ալեք Պողոսյանը՝ 4 տարի, Մկրտիչ Հովհաննիսյանը՝ 4 տարի, Արմեն Հովհաննիսյանը՝ 2 տարի, Սևակ Մնացականյանը՝ 1 տարի 6 ամիս, Տիգրան Պետրոսյանը՝ 1 տարի, Միսակ Միքայելյանը տուգանվել է նվազագույն աշխատավարձի հիսնապատիկի չափով:
Դատապարտյալները չեն ընդունում իրենց մեղքը, մասնավորապես, նշելով, որ երթի ընթացքը խանգարել են սադրիչները, իսկ քաղաքացիական հագուստով ոստիկաններն իրենք են հրահրել ընդհարումը։ Մի շարք տեղական և միջազգային կազմակերպություններ Հարությունյանին և ընկերներին ճանաչել են քաղբանտարկյալ:

Евросуд зарегистрировал жалобу по делу осужденного армянского оппозиционера
1 октября Европейский суд по правам человека сверхсрочно – в течение 15 дней – зарегистрировал жалобу по делу лидера партии «Цегакрон», политзаключенного Шанта Арутюняна, его несовершеннолетнего сына Шагена Арутюняна и другого политзаключенного Вардана Варданяна. Об этом на своей странице в соцсети «Фейсбук» сообщил Шаген Арутюнян. «Это первое судебное дело в истории Евросуда, принятое в такие короткие сроки», - в частности, говорится в соцсети.
Жалобу отмеченных лиц их адвокат Инесса Петросян представила 17 сентября. В документе говорилось, что в Армении были нарушены права на проведение мирного шествия, презумпцию невиновности и справедливое следствие. Петросян отмечает, что презумпцию невиновности нарушил президент Серж Саргсян, до оглашения вердикта заявивший, что Арутюнян совершил преступление.
Кассационный и Апелляционные суды оставили неизменным решение суда первой инстанции признать Арутюняна и его единомышленников виновными в хулиганстве, совершенном на акции 5 ноября 2013 года. Альберт Маргарян и Ваге Мкртчян признаны виновными в применении в отношении представителя власти опасного для жизни насилия. Шант Арутюнян и Альберт Маргарян приговорены к 6 годам тюрьмы, Ваге Мкртчян – к 7, Липарит Погосян, Аветис Аветисян, Вардан Варданян – к 5 годам, Айк Арутюнян приговорен к 4 годам и 6 месяцам, Алек Погосян, Мкртич Ованисян – к 4, Армен Ованисян – к 2, Севак Мнацаканян получил год и 6 месяцев, Тигран Петросян отсидел год, Мисака Микаеляна оштрафовали в десятикратном размере установленной минимальной зарплаты.
Шагена Арутюняна приговорили к 4 годам условно и установили 4-летний испытательный срок.
Осужденные не признают свою вину, в частности, отмечая, что шествие сорвали подстрекатели, а столкновения спровоцировали полицейские в гражданском. Ряд местных и международных организаций признали их политзаключенными.