ՄԻԵԴ-ը գրանցել է Շանթ Հարությունյանի գործը (թարմացված)
Հոկտեմբերի 1-ին Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը գերարագ՝ 15-օրյա ժամկետում, գրանցել է «Ցեղակրոն» կուսակցության առաջնորդ, քաղբանտարկյալ Շանթ Հարությունյանի, նրա որդու՝ Շահեն Հարությունյանի և մեկ այլ քաղբանտարկյալ Վարդան Վարդանյանի գործը։ Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում այսօր գրել է Շահեն Հարությունյանը:
«Սա Եվրոպական դատարանի պատմության մեջ առաջին դատական գործն էր, որ ընդունվել էր նման կարճ ժամանակահատվածում», - մասնավորապես, նշել է նա։
Վարդանյանի, Հարությունյանի և նրա որդու բողոքը նրանց պաշտպան Ինեսսա Պետրոսյանը ներկայացրել էր սեպտեմբերի 17-ին։ Բողոքում փաստաբանը նշել էր, որ Հայաստանում խախտվել են խաղաղ երթ անցկացնելու, անմեղության կանխավարկածի և արդար դատաքննության իրավունքները: Պետրոսյանը, մասնավորապես, ընդգծել է, թե անմեղության կանխավարկածը խախտել է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը՝ մինչև դատավճիռն ասելով, որ Հարությունյանը հանցագործություն է կատարել:
Հիշեցնենք, որ Վճռաբեկ դատարանն ու Վերաքննիչ դատարանը անփոփոխ էին թողել առաջին ատյանի դատարանի որոշումը, որով Հարությունյանը և ընկերները մեղավոր էին ճանաչվել 2013 թվականի նոյեմբերի 5-ին ակցիա անցկացնելու ընթացքում խուլիգանություն անելու մեջ: Ալբերտ Մարգարյանը և Վահե Մկրտչյանը նաև մեղավոր էին ճանաչվել իշխանության ներկայացուցչի նկատմամբ վտանգավոր բռնություն գործադրելու մեջ: Շանթ Հարությունյանը դատապարտվել էր 6 տարվա ազատազրկման, Ալբերտ Մարգարյանը նույնպես 6 տարի էր ստացել, Վահե Մկրտչյանը՝ 7 տարի, Լիպարիտ Պողոսյանը՝ 5 տարի, Ավետիս Ավետիսյանին՝ 5 տարի, Վարդան Վարդանյանը՝ 5 տարի, Հայկ Հարությունյանը՝ 4 տարի 6 ամիս, Ալեք Պողոսյանը՝ 4 տարի, Մկրտիչ Հովհաննիսյանը՝ 4 տարի, Արմեն Հովհաննիսյանը՝ 2 տարի, Սևակ Մնացականյանը՝ 1 տարի 6 ամիս, Տիգրան Պետրոսյանը՝ 1 տարի, Միսակ Միքայելյանը տուգանվել է նվազագույն աշխատավարձի հիսնապատիկի չափով:
Դատապարտյալները չեն ընդունում իրենց մեղքը, մասնավորապես, նշելով, որ երթի ընթացքը խանգարել են սադրիչները, իսկ քաղաքացիական հագուստով ոստիկաններն իրենք են հրահրել ընդհարումը։ Մի շարք տեղական և միջազգային կազմակերպություններ Հարությունյանին և ընկերներին ճանաչել են քաղբանտարկյալ:

The case of jailed Armenian oppositionist, political prisoner Shant Harutyunyan, his minor son Shahen Harutyunyan, and political activist Vardan Vardanyan was registered on Octover 1 with the European Court of Human Rights, the young Harutyunyan wrote on his Facebook page on Monday, October 12.
“This is the first lawsuit in the history of the European Court passed in such a short time,” Harutyunyan stressed.
The appeal against the prison sentences handed down to the activists by Armenian courts was filed by attorney Inessa Petrosyan on September 17. As stated by the attorney in the ECHR application, a number of articles of the European Convention on Human Rights, among them – freedom of expression, freedom to assembly, and right to a fair trial, as well as the right to the presumption of innocence, were violated in the course of the trial. Petrosyan, specifically, noted that Shant Harutyunyan's right to presumption of innocence was violated by Armenian President Serzh Sargsyan who had said before the court ruling the oppositionist had “committed a crime.”
Recall, Shant Harutyunyan and 11 other men were arrested November 2013 in clashes with Armenian police during an anti-government demonstration. On October 17, 2014, the Kentron and Nork Marash District Court found Shant Harutyunyan and his supporters guilty for acts of hooliganism and handed down sentences ranging from 1 to 7 years. Shant Harutyunyan, specifically, was sentenced to 6 years' imprisonment, Vardan Vardanyan – to 5 years'. Shahen Harutyunyan received a suspended 4-year sentence.