Գյումրիի ավագանին եկեղեցուն ազատում է գույքահարկ վճարելու պարտավորությունից
Հայ Առաքելական եկեղեցու Շիրակի թեմի առաջնորդ Միքայել եպիսկոպոս Աջապահյանը դիմել է Գյումրիի ավագանուն՝ խնդրելով Շիրակի թեմին ազատել 6 ավտոմեքենաների համար սահմանված 2015 թվականի երկրորդ կիսամյակի գույքահարկից։ Այս մասին Epress.am֊ին հայտնել է Գյումրիի ավագանու անդամ, Ժուռնալիստների «Ասպարեզ» ակումբի խորհրդի նախագահ Լևոն Բարսեղյանը։
Նրա խոսքով՝ դա առաջին դեպքը չէ․ եկեղեցին նման խնդրանքներով ավագանուն դիմում է պարբերաբար, և այդ որոշումները որպես կանոն ընդունվում են։
«Անձամբ ես կարծում եմ, որ 44-45 հազար դրամը մեծ գումար չէ եկեղեցու համար», ֊ ասել է Բարսեղյանը։
Նրա խոսքով՝ գույքահարկի վճարման արտոնություններ ստանալու խնդրանքով քաղաքապետին են դիմում նաև այլ քաղաքացիներ։ Օրինակ, նույն հոկտեմբերի 15-ի ավագանու նիստում քննարկվելու է ազատամարտիկ Հովհաննես Շեկոյանին գույքահարկը վճարելու պարտականությունից ազատելը։ Ազատամարտիկը խնդրում է իրեն «Քրայսլեր» մակնիշի մեքենայի գույքահարկից ազատել, քանի որ ինքը մասնակցել է ղարաբաղյան պատերազմին և դարձել է 1֊ի կարգի հաշմանդամ՝ զրկվելով երկու ոտքերից։

Gyumri Council of Elders Grants Property Tax Exemptions to Church, Councilman Says
Archbishop Mikayel Ajapahyan, Primate of the Shirak Diocese of the Armenian Apostolic Church, has appealed to the Gyumri Council of Elders requesting exemption for the Shirak Diocese from paying second half 2015 property taxes for six cars, Epress.am was told by Council member, Head of the Gyumri-based Asparez Journalists' Club Levon Barseghyan.
This is not the first time, Barseghyan said, the church turns to the Council with such request, which, as a rule, are granted: “I, personally, think that AMD 44-45 thousand is not a huge amount of money for the church.”
According to the interviewee, tax exemption requests in Gyumri are also common among ordinary citizens. During an October 15 sitting, for instance, the Council will discuss war veteran Hovhannes Shekoyan's property tax exemption request. The veteran asked to be exempt from paying taxes for his Chrysler since he became disabled after fighting in the Karabakh war, losing both his legs, the councilman said.