ՀԱԿ փոխնախագահը պնդում է՝ ոստիկանության ներկայացումներին չի մասնակցի
«Հայ ազգային կոնգրես» կուսակցության փոխնախագահ, ԱԺ ՀԱԿ խմբակցության ղեկավար Լևոն Զուրաբյանը չի մասնակցի իր հայտարարության առթիվ Ոստիկանությունում սկսված քննությանը, քանի որ իրավապահ համակարգի նկատմամբ վստահություն չունի։ Այս մասին նա նշել է տարածած հայտարարության մեջ։
Ավելի վաղ ՀՀ դատախազությունը հայտարարել էր, որ Ոստիկանությունը զբաղվելու է Զուրաբյանի հայտարարությամբ այն մասին, թե Սահմանադրական դատարանի նախագահ Գագիկ Հարությունյանը կաշառել է Վենետիկի հանձնաժողովին, որը դրական եզրակացություն է տվել ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի նախաձեռնած սահմանադրական փոփոխությունների նախագծին։
Ոստիկանության կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարի (ԿՀԴՊ) գլխավոր վարչության պետ Ռաֆայել Զաքարյանը նամակ է հղել Զուրաբյանին՝ խնդրելով կաշառք տալու փաստերը տրամադրել ոստիկանությանը: Իր պատասխան հայտարարության մեջ պատգամավորը հայտնել է, որ բացարձակ անվստահություն ունի ոստիկանության, դատախազության և քննչական մարմիների նկատմամբ, որոնք նախկինում բազմիցս ապացուցել են՝ քաղաքական հնչեղություն ունեցող գործերում առաջնորդվել են կոռումպացված ռեժիմի ցուցումներով:
Պատգամավորը նշել է, որ նախկինում իր և խմբակցության կողմից կոռուպցիայի, չարաշահումների դեպքերի, Մարտի 1-ի  հանցագործությունների բացահայտման համար անհրաժեշտ տեղեկատվություն է տրամադրվել իրավապահ մարմիններին, որոնք, ճշմարտությունը բացահայտելու փոխարեն, հանձն են առել քաղաքական իշխանությունների պահապանի դերը և կոծկել են այդ հանցագործությունները:
«Ձեր նամակն էլ ցույց է տալիս, որ դատախազության և ոստիկանության ԿՀԴՊ գլխավոր վարչության գործողությունները զուրկ են իրավական որևէ հիմքից և հետապնդում են բացառապես իշխանության քարոզչական նպատակները: Նման ներկայացումներին մասնակցելու որևէ ցանկություն չունեմ», - ասվում է Զուրաբյանի նամակում:

Opposition Lawmaker Stresses His Distrust of Armenian Law Enforcement, Refuses to Cooperate with Investigation
Levon Zurabyan, leader of the parliamentary faction of the opposition Armenian National Congress (ANC), does not intend to cooperate with the investigation into his recent statements since, as the politician stressed in a statement issued on Tuesday, he does not trust the law enforcement in Armenia.
Note, Armenian General Prosecutor's office announced on Monday the Police would look into Zurabyan's claims, according to which RA Constitutional Court Chairman Gagik Harutyunyan had bribed the Council of Europe’s Venice Commission for a positive conclusion on the Serzh Sargsyan-initiated constitutional amendments.
Head of the Police's General Department on Combating Organized Crime Rafayel Zakaryan addressed a letter to Zurabyan, asking him to provide evidence of the bribery allegations. Zurabyan, in response, stated his complete lack of trust in the Armenian police, prosecutor's office, and investigative bodies “which have repeatedly proven in the past that in politically sensitive cases they are always guided by the instructions of the corrupt regime.”
The ANC parliamentary faction, the opposition lawmaker added, has previously provided the law enforcement agencies with information necessary to uncover cases of corruption and abuse, as well as the crimes of March 1, 2008; however, instead of establishing the truth, “law enforcement took on the role of the authorities' guardians and concealed these crimes.”
“ letter also shows that the actions of the prosecutor's office and are devoid of any legal basis and pursue exclusively the propagandistic goals of the political authorities. I have no desire to participate in such spectacles,” Zurabyan's statement read.