ՀԱԿ փոխնախագահը պնդում է՝ ոստիկանության ներկայացումներին չի մասնակցի
«Հայ ազգային կոնգրես» կուսակցության փոխնախագահ, ԱԺ ՀԱԿ խմբակցության ղեկավար Լևոն Զուրաբյանը չի մասնակցի իր հայտարարության առթիվ Ոստիկանությունում սկսված քննությանը, քանի որ իրավապահ համակարգի նկատմամբ վստահություն չունի։ Այս մասին նա նշել է տարածած հայտարարության մեջ։
Ավելի վաղ ՀՀ դատախազությունը հայտարարել էր, որ Ոստիկանությունը զբաղվելու է Զուրաբյանի հայտարարությամբ այն մասին, թե Սահմանադրական դատարանի նախագահ Գագիկ Հարությունյանը կաշառել է Վենետիկի հանձնաժողովին, որը դրական եզրակացություն է տվել ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի նախաձեռնած սահմանադրական փոփոխությունների նախագծին։
Ոստիկանության կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարի (ԿՀԴՊ) գլխավոր վարչության պետ Ռաֆայել Զաքարյանը նամակ է հղել Զուրաբյանին՝ խնդրելով կաշառք տալու փաստերը տրամադրել ոստիկանությանը: Իր պատասխան հայտարարության մեջ պատգամավորը հայտնել է, որ բացարձակ անվստահություն ունի ոստիկանության, դատախազության և քննչական մարմիների նկատմամբ, որոնք նախկինում բազմիցս ապացուցել են՝ քաղաքական հնչեղություն ունեցող գործերում առաջնորդվել են կոռումպացված ռեժիմի ցուցումներով:
Պատգամավորը նշել է, որ նախկինում իր և խմբակցության կողմից կոռուպցիայի, չարաշահումների դեպքերի, Մարտի 1-ի  հանցագործությունների բացահայտման համար անհրաժեշտ տեղեկատվություն է տրամադրվել իրավապահ մարմիններին, որոնք, ճշմարտությունը բացահայտելու փոխարեն, հանձն են առել քաղաքական իշխանությունների պահապանի դերը և կոծկել են այդ հանցագործությունները:
«Ձեր նամակն էլ ցույց է տալիս, որ դատախազության և ոստիկանության ԿՀԴՊ գլխավոր վարչության գործողությունները զուրկ են իրավական որևէ հիմքից և հետապնդում են բացառապես իշխանության քարոզչական նպատակները: Նման ներկայացումներին մասնակցելու որևէ ցանկություն չունեմ», - ասվում է Զուրաբյանի նամակում:

Армянский оппозиционер отказывается от участия в «спектаклях полиции»
Зампред партии «Армянский национальный конгресс», руководитель фракции АНК Левон Зурабян (на фото) не станет участвовать в следствии, начатом полицией в связи с его заявлением, так как не доверяет правоохранительной системе. Об этом он пишет в своем заявлении.
Ранее прокуратура Армении сообщила, что полиция займется заявлением Зурабяна, согласно которому, председатель Конституционного суда Гагик Арутюнян подкупил Венецианскую комиссию, давшую положительное заключение проекту инициированных президентом конституционных реформ.
Начальник главного управления по борьбе с организованной преступностью при полиции Рафаэль Закарян написал письмо Зурабяну с просьбой предоставить полиции факты о даче взятки. В ответном заявлении депутат сообщил, что питает абсолютное недоверие к полиции, прокуратуре и следственным органам, которые неоднократно доказывали, что в делах, получивших политическую огласку, они руководствовались указаниями коррумпированного режима.
Оппозиционер отмечает, что в прошлом как он сам, так и представляемая им фракция предоставляли информацию, необходимую для раскрытия коррупции, случаев злоупотреблений, преступлений 1 марта , однако правоохранительные органы, вместо того, чтобы установить истину, брали на себя роль стражей политических властей и скрывали эти преступления.
«Ваше письмо также демонстрирует, что действия прокуратуры и главного управления по борьбе с организованной преступностью лишены каких-либо правовых оснований и преследуют исключительно пропагандистические цели власти. У меня нет никакого желания участвовать в подобных спектаклях», - говорится в письме Зурабяна.