«Խտրականություն՝ ռուս կնոջ նկատմամբ»․ ոստիկաններից և պատգամավորից 7 միլիոն են պահանջում
Հայաստանում բնակվող Ռուսաստանի քաղաքացի Ելենա Օվսյաննիկովան հայց է ներկայացրել ՀՀ ոստիկանության, ՀՀ փոխոստիկանապետ Հունան Պողոսյանի և ՀՀ ոստիկանապետ Վլադիմիր Գասպարյանի խորհրդական Նարեկ Մալյանի, ինչպես նաև պատգամավոր Էդմոն Մարուքյանի դեմ՝ բոլորից միասին պահանջելով 7 միլիոն դրամի փոխհատուցում իր անձը զրպարտելու, վիրավորելու համար: ՀՀ ոստիկանությունից, Հունան Պողոսյանից և Նարեկ Մալյանից նա 2-ական միլիոն է պահանջում, իսկ Էդմոն Մարուքյանից՝ 1 միլիոն։
Իր հայցում Օվսյաննիկովան նշել է, որ վերոնշյալ անձինք իրեն վիրավորել են էլէներգիայի թանկացման դեմ Բաղրամյան պողոտայում ընթացող նստացույցի օրերին: Հունիսի 24-ին, երբ Օվսյաննիկովան, Բաղրամյանում տեսնելով մահակներով և վահաններով ոստիկաններին, հորդորել է վերջիններիս խուսափել ժողովրդի նկատմամբ բռնություն կիրառելու հրամաններին ենթարկվելուց, նրան մոտեցել է Հունան Պողոսյանը և ասել է. «Ես Ձեզ կասեմ, մեզ մոտ բոլոր ոստիկանները սեռապես մտահոգված են, իսկ Դուք այստեղ նրանց առջև գնում-գալիս եք» («Я вам скажу, у нас все полицейский сексуально озабоченные, а вы тут ходите перед ними»): Այնուհետև Օվսյաննիկովային է մոտեցել պատգամավոր Էդմոն Մարուքյանը, ով այդ օրերին ոստիկանների և ակցիայի մասնակիցների միջև կանգնող մարդկանց «կենդանի պատի» մաս էր կազմում, և կնոջը մեղադրել են սադրիչ գործողությունների մեջ: Օվսյաննիկովան նշում է, որ հաջորդ օրը Նարեկ Մալյանն իրեն վիրավորել է «Ֆեյսբյուք» սոցիալական ցանցում՝ անվանելով «ուկրաինացի սադրիչ»: Մի քանի օր անց Մալյանը նոր գրառում է արել՝ Օվսյաննիկովային կոչելով պրոֆեսիոնալ խառնակիչ, միջազգային գործակալ, ով ներգրավված է եղել Սիրիայում, Ուկրաինայում, Վրաստանում տեղի ունեցած անկարգություններին և ցույցներին ու վերապատրաստվել է Թուրքիայում: Դրա հետ մեկտեղ նա հայցվորի ֆեյսբուքյան էջից տարածել է լուսանկարներ, նշել նրա անուն-ազգանունը և գրել, որ Օվսյաննիկովան ոստիկաններին սեքս է առաջարկել:
Հայցապահանջը ներկայացրած Օվսյաննիկովայի փաստաբան Տիգրան Եգորյանը Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է, որ 7 միլիոն դրամը, այսինքն՝ օրենքով սահմանված առավելագույն փոխհատուցումը պատասխանողներից, նվազագույնն է, որ տվյալ դեպքում կարելի է պահանջել:
«Առավելագույնն է պահանջվել, որովհետև կազմակերպվել է համակարգված գրոհ մեր վստահորդի նկատմամբ, և դա կատարվել է վարչական ռեսուրսի գործադրմամբ», - ասել է Եգորյանը:
Այն, որ ոստիկանապետի խորհրդականը հետագայում հայտարարել է, թե ինքը գրառումները կատարել է իր անձնական էջից և չի ներկայացրել Ոստիկանությունը, Եգորյանի խոսքով, ընդամենը կենցաղային հնարամտություն է:
Հայցվորի մյուս ներկայացուցիչ Լուսինե Հակոբյանը մեզ հետ զրույցում նշել է, որ պաշտոնյաները, բացի վիրավորելուց, խտրականություն են ցուցաբերել Օվսյաննիկովայի հանդեպ որպես կնոջ և որպես ազգությամբ ռուսի, իսկ Հայաստանի Հանրապետությունը տարբեր միջազգային պայմանագրերով պարտավորվել է բացառել խտրականությունը:
«Բոլորովին պատահական չէ, որ թեև նա ազգությամբ ռուս է, փորձվել է Ելենային ներկայացնել որպես ուկրաինացի՝ դրանով ակնարկելով, որ Հայաստանում տեղի է ունենում Մայդան՝ արտաքին ուժերի ազդեցությամբ», - ասել է Լուսինե Հակոբյանը:
Կնոջ ներկայացուցչի խոսքով՝ պաշտոնյաները նպատակ են ունեցել նաև պախարակել ակցիան և մարդկանց հետ պահել դրան մասնակցելուց:
Այսօր գործով առաջին դատական նիստին չէր ներկայացել ՀՀ փոխոստիկանապետ Հունան Պողոսյանը, իսկ նիստին ներկա ՀՀ ոստիկանության ներկայացուցիչ Գոռ Հարությունյանը չի կարողացել պատասխանել դատարանի հարցին՝ արդյոք Պողոսյանը պատշաճ ծանուցված է եղել, թե ոչ:

Russian Woman Sues Armenian Lawmaker, High Ranking Police Officials for Libel and Insult
The woman claims the defendants insulted her during the sit-in protest against the hike in Armenian electricity prices on Yerevan’s central Baghramyan Avenue. On June 24, Obsyannikova said, seeing police officers armed with batons and shields, she urged them to avoid obeying their superiors’ orders and refrain from violence against the demonstrators. Upon seeing this, as stated by the plaintiff, Hunan Poghosyan went up to her and said, “I’ll have you know our police officers are quite horny, and you wander around here like this.”
The woman was then approached by MP Edmon Marukyan, who was part of the “human wall” between the protesters and police during the demonstration, and accused her of “provocative actions.”
A few days after the incident, Narek Malyan wrote on his Facebook page that Ovsyannikova was a “Ukrainian provocateur, a professional instigator and an international agent” who took part in unrests and riots in Syria, Ukraine, and Georgia, and “was trained in Turkey.” The official also alleged that the plaintiff “offered sex to the police officers on Baghramyan.”
Ovsyannikova’s lawyer, Tigran Yegoryan, said in an interview with Epress.am on Friday that 7 million drams, the statutory maximum compensation, was the least they could claim from the defendants: “The maximum was demanded since there was a systematic attack directed against our client, and it was carried out using administrative resources.”
Malyan’s subsequent announcement that he had posted those entries on his personal Facebook page and did not represent the Police, as stated by the attorney, is “just a household trick.”
Ovsyannikova’s second attorney, Lusine Hakobyan, told Epress.am that, in addition to insults, the officials showed discrimination against the plaintiff as a woman and a Russian by nationality; meanwhile, the Republic of Armenia has obligations under a number of international treaties to eliminate all forms of discrimination.
“It’s not a coincidence that, although she is a Russian, there was an attempt to present Yelena as a Ukrainian, thus alluding to the idea that ‘there was a Maidan happening in Armenia with the help of external forces’,” Hakobyan stated. The officials, she added, also aimed to tarnish the demonstration and prevent people from participating in it.
The first hearing in the case scheduled for October 16 was adjourned since RA Deputy Police Chief Hunan Poghosyan failed to appear in court, and Police representative Gor Harutyunyan was unable to answer the court’s question as to whether Poghosyan had been notified properly about the hearing.