«Խտրականություն՝ ռուս կնոջ նկատմամբ»․ ոստիկաններից և պատգամավորից 7 միլիոն են պահանջում
Հայաստանում բնակվող Ռուսաստանի քաղաքացի Ելենա Օվսյաննիկովան հայց է ներկայացրել ՀՀ ոստիկանության, ՀՀ փոխոստիկանապետ Հունան Պողոսյանի և ՀՀ ոստիկանապետ Վլադիմիր Գասպարյանի խորհրդական Նարեկ Մալյանի, ինչպես նաև պատգամավոր Էդմոն Մարուքյանի դեմ՝ բոլորից միասին պահանջելով 7 միլիոն դրամի փոխհատուցում իր անձը զրպարտելու, վիրավորելու համար: ՀՀ ոստիկանությունից, Հունան Պողոսյանից և Նարեկ Մալյանից նա 2-ական միլիոն է պահանջում, իսկ Էդմոն Մարուքյանից՝ 1 միլիոն։
Իր հայցում Օվսյաննիկովան նշել է, որ վերոնշյալ անձինք իրեն վիրավորել են էլէներգիայի թանկացման դեմ Բաղրամյան պողոտայում ընթացող նստացույցի օրերին: Հունիսի 24-ին, երբ Օվսյաննիկովան, Բաղրամյանում տեսնելով մահակներով և վահաններով ոստիկաններին, հորդորել է վերջիններիս խուսափել ժողովրդի նկատմամբ բռնություն կիրառելու հրամաններին ենթարկվելուց, նրան մոտեցել է Հունան Պողոսյանը և ասել է. «Ես Ձեզ կասեմ, մեզ մոտ բոլոր ոստիկանները սեռապես մտահոգված են, իսկ Դուք այստեղ նրանց առջև գնում-գալիս եք» («Я вам скажу, у нас все полицейский сексуально озабоченные, а вы тут ходите перед ними»): Այնուհետև Օվսյաննիկովային է մոտեցել պատգամավոր Էդմոն Մարուքյանը, ով այդ օրերին ոստիկանների և ակցիայի մասնակիցների միջև կանգնող մարդկանց «կենդանի պատի» մաս էր կազմում, և կնոջը մեղադրել են սադրիչ գործողությունների մեջ: Օվսյաննիկովան նշում է, որ հաջորդ օրը Նարեկ Մալյանն իրեն վիրավորել է «Ֆեյսբյուք» սոցիալական ցանցում՝ անվանելով «ուկրաինացի սադրիչ»: Մի քանի օր անց Մալյանը նոր գրառում է արել՝ Օվսյաննիկովային կոչելով պրոֆեսիոնալ խառնակիչ, միջազգային գործակալ, ով ներգրավված է եղել Սիրիայում, Ուկրաինայում, Վրաստանում տեղի ունեցած անկարգություններին և ցույցներին ու վերապատրաստվել է Թուրքիայում: Դրա հետ մեկտեղ նա հայցվորի ֆեյսբուքյան էջից տարածել է լուսանկարներ, նշել նրա անուն-ազգանունը և գրել, որ Օվսյաննիկովան ոստիկաններին սեքս է առաջարկել:
Հայցապահանջը ներկայացրած Օվսյաննիկովայի փաստաբան Տիգրան Եգորյանը Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է, որ 7 միլիոն դրամը, այսինքն՝ օրենքով սահմանված առավելագույն փոխհատուցումը պատասխանողներից, նվազագույնն է, որ տվյալ դեպքում կարելի է պահանջել:
«Առավելագույնն է պահանջվել, որովհետև կազմակերպվել է համակարգված գրոհ մեր վստահորդի նկատմամբ, և դա կատարվել է վարչական ռեսուրսի գործադրմամբ», - ասել է Եգորյանը:
Այն, որ ոստիկանապետի խորհրդականը հետագայում հայտարարել է, թե ինքը գրառումները կատարել է իր անձնական էջից և չի ներկայացրել Ոստիկանությունը, Եգորյանի խոսքով, ընդամենը կենցաղային հնարամտություն է:
Հայցվորի մյուս ներկայացուցիչ Լուսինե Հակոբյանը մեզ հետ զրույցում նշել է, որ պաշտոնյաները, բացի վիրավորելուց, խտրականություն են ցուցաբերել Օվսյաննիկովայի հանդեպ որպես կնոջ և որպես ազգությամբ ռուսի, իսկ Հայաստանի Հանրապետությունը տարբեր միջազգային պայմանագրերով պարտավորվել է բացառել խտրականությունը:
«Բոլորովին պատահական չէ, որ թեև նա ազգությամբ ռուս է, փորձվել է Ելենային ներկայացնել որպես ուկրաինացի՝ դրանով ակնարկելով, որ Հայաստանում տեղի է ունենում Մայդան՝ արտաքին ուժերի ազդեցությամբ», - ասել է Լուսինե Հակոբյանը:
Կնոջ ներկայացուցչի խոսքով՝ պաշտոնյաները նպատակ են ունեցել նաև պախարակել ակցիան և մարդկանց հետ պահել դրան մասնակցելուց:
Այսօր գործով առաջին դատական նիստին չէր ներկայացել ՀՀ փոխոստիկանապետ Հունան Պողոսյանը, իսկ նիստին ներկա ՀՀ ոստիկանության ներկայացուցիչ Գոռ Հարությունյանը չի կարողացել պատասխանել դատարանի հարցին՝ արդյոք Պողոսյանը պատշաճ ծանուցված է եղել, թե ոչ:

Гражданка РФ требует компенсации от полиции и армянского депутата
Проживающая в Армении гражданка РФ Елена Овсянникова представила иск против полиции, замначальника полиции Унана Погосяна, советника главного полицейского страны Владимира Гаспаряна Нарека Маляна, а также депутата Эдмона Марукяна. Она требует выплатить компенсацию в размере 7 млн. драмов (порядка $14 800) за клевету и оскорбление: от полиции, Погосяна и Маляна – по 2 миллиона, от депутата – 1 миллион драмов.
В иске Овсянниковой говорится, что отмеченные лица оскорбили ее во время сидячей забастовки в центре Еревана против подорожания электроэнергии. 24 июня, когда Овсянникова, увидев на проспекте Баграмяна стражей правопорядка с дубинками и щитами, призвала их воздержаться от подчинения приказам о применении насилия, к ней подошел замначальника полиции Унан Погосян и сказал: «Я вам скажу, у нас все полицейские озабоченные, а вы тут ходите перед ними». Затем к женщине подошел депутат, в те дни бывший частью «живой стены» между демонстрантами и полицейскими, и обвинил ее в подстрекательстве. Овсянникова говорит, что на следующий день Нарек Малян оскорбил ее в соцсети «Фейсбук», назвав «украинской провокаторшей». Спустя несколько дней Малян сделал новую запись, назвав Овсянникову профессиональной подстрекательницей, международным агентом, участвовавшим в беспорядках и демонстрациях в Сирии, Грузии, на Украине и прошедшим подготовку в Турции. Кроме того, он распространил фотографии со страницы истца, отметил ее имя и написал, что Овсянникова предлагала полицейским секс.
Адвокат женщины Тигран Егорян сообщил Epress.am, что 7 миллионов, то есть максимальный размер компенсации, установленный законом, - это минимум, который в данном случае можно требовать с ответчиков.
«Требуем максимума, потому что в отношении нашей подопечной была организована скоординированная атака, совершенная с применением административного ресурса», - заявил Егорян.
Заявление, сделанное впоследствии советником начальника полиции, о том, что он совершал записи с личного профиля и не представлял структуру, адвокат считает лишь «бытовой ловкостью».
Другой представитель истца – Лусине Акопян – в беседе с Epress.am сообщила, что, помимо оскорблений, должностные лица проявили к Елене Овсянниковой дискриминацию, как к женщине и русской, между тем, Республика Армения, в рамках ряда международных договоров, обязалась исключить дискриминацию.
«Совершенно не случайно, что, хоть она и русская по национальности, делались попытки представить ее в качестве украинки, таким образом намекая на то, что в Армении происходит Майдан при содействии внешних сил», - заявила Акопян.
По словам собеседницы, чиновники преследовали цель очернить акцию и удержать людей от участия в ней.
На первое судебное заседание 16 октября Унан Погосян не явился, а представитель структуры Гор Арутюнян не смог ответить на вопрос, был ли замначальника полиции Армении оповещен должным образом.