Հայաստանը 300 միլիոն դոլարի չափով նոր վարկ է վերցնում
Հայաստանի կառավարությունը 300 միլիոն դոլարի չափով վարկ կվերցնի Եվրասիական զարգացման բանկից։ Հարցն ընդգրկված է Կառավարության այսօրվա նիստում։ Վարկը տրամադրվելու է երեք մասնաբաժիններով՝ յուրաքանչյուրը 100 միլիոն դոլար, տարեկան 2.1 տոկոսով։ Առաջին 10 տարին արտոնյալ ժամանակահատված է, Հայաստանը միայն տոկոսներն է վճարելու, իսկ մայր գումարի վճարումը սկսելու է երկրորդ տասնամյակից։ Համաձայն ՀՀ կառավարության տեղեկանքի, այդ գումարը հիմնականում ուղղվելու է էներգետիկ հատվածի ֆինանսական կայունության և պետական ֆինանսների կառավարման արդյունավետության բարձրացմանը, ինչպես նաև բիզնեսի վարման պայմանների բարելավմանը:
Նշենք, որ ՀՀ կառավարությունն այս տարի նախատեսել էր տարբեր կառույցներից մոտ 900 միլիոն դոլարի վարկ վերցնել։

300 миллионов долларов. Армения берет новый кредит
Армения возьмет кредит в размере $300 миллионов в Евразийском банке развития. Вопрос включен в повестку заседания правительства, намеченного на 5 ноября. Кредит будет выделен тремя траншами, каждый по 100 миллионов, со ставкой 2.1% годовых.
Первые 10 лет считаются привилегированным сроком, Армения будет выплачивать только проценты, а выплата самой суммы начнется во втором десятилетии. В распространенной правительстве справке говорится, что сумма в основном будет направлена на финансовую стабильность энергетического сектора и повышение эффективности управления госфинансами, а также улучшение условий ведения бизнеса.
Напомним, что в текущем году правительство намерено получить от различных структур кредит на сумму $900 млн.