Ուսումնական հաստատություններում քարոզչություն չի իրականացվում, պնդում է Աշոտյանը
Ուսումնական հաստատություններում սահմանադրական փոփոխությունների օգտին քարոզչություն չի իրականացվում, այսօր ԱԺ-ում լրագրողներին վստահեցրել է Կրթության և գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանը։
«Եթե դասերի ժամերին ուսուցիչները քարոզչություն անեն, նման պահվածքը չի վրիպի Կրթության և գիտության նախարարության ուշադրությունից»,- ասել է նախարարը։
Ավելի վաղ «Թրանսփարենսի ինթերնեյշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնը» հայտարարություն էր տարածել, որում նշված էր, որ ուսումնական հաստատություններում վարչական ռեսուրսի օգտագործման դեպքեր են գրանցվել։ Մասնավորապես, Երևանի պետական համալսարանի իրավաբանության ֆակուլտետում տեղի է ունեցել քննարկում սահմանադրական փոփոխությունների վերաբերյալ, որտեղ հանդես են եկել միայն «այո»-ի ջատագովները՝ սահմանադրական փոփոխությունների նախագիծը մշակած հանձնաժողովի անդամներ Գագիկ Ղազինյանը և Գևորգ Դանիելյանը:
«Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ Ղազինյանը ԵՊՀ իրավաբանական ֆակուլտետի դեկանն է, իսկ Դանիելյանը՝ սահմանադրական իրավունքի ամբիոնի վարիչը, ապա նրանց կողմից տարվող քարոզչությունը կարող է լուրջ ազդեցություն ունենալ ուսանողների կարծիքի ազատ ձևավորման վրա», ֊ ասված է կազմակերպության տարածած հայտարարության մեջ:
Աշոտյանը, «այո»-ի քարոզը հերքելով, հիշեցրել է, որ Երևանի պետական համալսարանի ֆիզիկայի ֆալուլտետի գիտխորհուրդը որոշել է դեմ քվեարկել սահմանադրական փոփոխություններին։

В учебных заведениях Армении не проводят пропаганду конституционных реформ - министр
Пропаганды в пользу конституционных реформ в учебных заведениях не проводится. Об этом в пятницу, 6 ноября, в Национальном Собрании Армении заявил министр образования и науки Армен Ашотян.
«Если учителя будут проводить пропаганду во время уроков, подобное поведение не ускользнет от внимания министерства», - сказал Ашотян.
Ранее Антикоррупционный центр Transparency International распространил заявление о случаях использования административных ресурсов в учебных заведениях. В частности, на юридическом факультете Ереванского госуниверситета состоялось обсуждение конституционных реформ, в ходе которого выступали только их сторонники – члены разработавшей проект реформ комиссии Гагик Газинян и Геворг Даниелян.
«С учетом того, что Газинян является деканом юридического факультета ЕГУ, а Даниелян – завкафедрой конституционного права, проводимая ими пропаганда может оказать серьезное воздействие на свободное формирование мнения студентов», - говорится в заявлении организации.
Опровергая заявления о пропаганде, Ашотян напомнил, что ученый совет факультета физики ЕГУ решил проголосовать против конституционных реформ.