Ուսումնական հաստատություններում քարոզչություն չի իրականացվում, պնդում է Աշոտյանը
Ուսումնական հաստատություններում սահմանադրական փոփոխությունների օգտին քարոզչություն չի իրականացվում, այսօր ԱԺ-ում լրագրողներին վստահեցրել է Կրթության և գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանը։
«Եթե դասերի ժամերին ուսուցիչները քարոզչություն անեն, նման պահվածքը չի վրիպի Կրթության և գիտության նախարարության ուշադրությունից»,- ասել է նախարարը։
Ավելի վաղ «Թրանսփարենսի ինթերնեյշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնը» հայտարարություն էր տարածել, որում նշված էր, որ ուսումնական հաստատություններում վարչական ռեսուրսի օգտագործման դեպքեր են գրանցվել։ Մասնավորապես, Երևանի պետական համալսարանի իրավաբանության ֆակուլտետում տեղի է ունեցել քննարկում սահմանադրական փոփոխությունների վերաբերյալ, որտեղ հանդես են եկել միայն «այո»-ի ջատագովները՝ սահմանադրական փոփոխությունների նախագիծը մշակած հանձնաժողովի անդամներ Գագիկ Ղազինյանը և Գևորգ Դանիելյանը:
«Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ Ղազինյանը ԵՊՀ իրավաբանական ֆակուլտետի դեկանն է, իսկ Դանիելյանը՝ սահմանադրական իրավունքի ամբիոնի վարիչը, ապա նրանց կողմից տարվող քարոզչությունը կարող է լուրջ ազդեցություն ունենալ ուսանողների կարծիքի ազատ ձևավորման վրա», ֊ ասված է կազմակերպության տարածած հայտարարության մեջ:
Աշոտյանը, «այո»-ի քարոզը հերքելով, հիշեցրել է, որ Երևանի պետական համալսարանի ֆիզիկայի ֆալուլտետի գիտխորհուրդը որոշել է դեմ քվեարկել սահմանադրական փոփոխություններին։

There is no propaganda in support of President Serzh Sargsyan's initiated constitutional reforms in Armenia's educational institutions, Minister of Education Armen Ashotyan told reporters today at the National Assembly.
“The Ministry of Education and Science would have noticed if teachers carried out propaganda during classes.”
Note, in a statement issued on November 4 Transparency International Anti-Corruption Center raised the issue of “obvious or possible use of administrative resources” during the campaign of the December 6 referendum on the draft constitutional amendments.
Namely, a debate on constitutional changes took place at Yerevan State University’s Faculty of Law on October 22 during which Gagik Ghazinyan and Gevorg Danielyan, both members of the committee that drafted the constitutional reforms bill, presented the bill “in glowing terms and stressed its benefits when compared to the present constitution.”
“Taking into account that Gagik Ghazinyan is the Dean of the Faculty of Law at Yerevan State University and Gevorg Danielyan the Chair of Constitutional Law, any campaigning they undertake can greatly impact students when forming their own position on the matter,” the statement read.
Denying the allegations of “yes” propaganda, Ashotyan pointed out that the scientific council of YSU's Physics Faculty has decided to vote against the constitutional changes. “Let's leave this issue,” he urged reporters.