Թոշակառուից պահանջում են վերադարձնել «Չեռնոբիլի համար» ստացած պարգևավճարը
Տավուշի մարզի Հաղարծին գյուղի բնակիչ, վարորդ Ռուբիկ Թամրազյանը սոցիալական ծառայության Դիլիջանի բաժնից գրություն է ստացել, համաձայն որի պարտավոր է վերջին երեք տարիներում ստացած թոշակի մի մասը վերադարձնել պետությանը։ Գրության մեջ նշված է, որ 159 000 դրամը չվերադարձնելու դեպքում, գումարը կվերականգնվի դատարանի միջոցով։
Թամրազյանի դուստրը՝ Աննան, Epress.am֊ի հետ զրույցում ասել է, որ հայրը 2011 թվականից սկսել է ստանալ առանձին 3000 դրամ թոշակ՝ որպես Չեռնոբիլի ատոմակայանի վթարի հետևանքները վերացնելու աշխատանքներին մասնակցած և տուժած անձ, և այժմ «Չեռնոբիլի համար» ստացած գումարն են հետ պահանջում։
«Հայրիկը Չեռնոբիլ է գնացել 87 թվականին։ Նրան տարել են 6 ամսով, սակայն 3 ամիս հետո ուղարկել են Հայաստան․ ճառագայթումը շատ էր առողջությունը քայքայել։ Աշխատել է որպես բետոնի միքսերի վարորդ», ֊ պատմել է դուստրը։
Ռուբիկ Թամրազյանը 2007 թվականից սկսել է հաշմանդամության թոշակ ստանալ, 2010 թվականին հաշմանդամություն ունենալու մասին եզրակացությունը տրվել է անժամկետ։
«Անընդհատ դիմել է սոցապ, որ իրեն թոշակ սահմանեն նաև Չեռնոբիլի համար։ 2011 թվականից թոշակը ամսական 3000 դրամ շատ են տվել, պոչտայում հարցրել է, ասել են՝ սա առանձին պետք է ստորագրես, Չեռնոբիլի համար ես ստանում»,֊ ասել է Աննա Թամրազյանը։
Երբ թոշակառուն կանգնել է գումարը վերադարձնելու պարտադրանքի առջև, դիմել է սոցծառայության Դիլիջանի բաժնի պետ Արմեն Խառատյանին։ Թամրազյանի դստեր փոխանցմամբ՝ հայրն ասել է, որ թոշակառու մարդ է, չի կարող 159 հազար դրամը հավաքել վերադարձնել։
Խառատյանը Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է, որ ինքը ընդամենը կատարել է նախարարությունից ստացած հրահանգը, և Թամրազյանին խորհուրդ է տվել վերադասներին դիմել։ Խառատյանը պարզաբանել է, որ ամսական 3000֊ական դրամը Թամրազյանը ստացել է սխալմունքով։ Թոշակառուն գումարը ստանում էր որպես զինհաշմանդամի «պարգևավճար», սակայն հետո պարզվել է, որ Թամրազյանը Չեռնոբիլում զինվորական կարգավիճակ չի ունեցել։
«Հիմա իր կենսաթոշակի գործը վերանայվել է, և պարզվել է, որ իր փաստաթղթերում անճշտություն կա»,֊ բացատրել է սոցիալական ծառայության աշխատակիցը։

Home / Video / Armenian Pensioner Forced to Return Disability Benefits ‘for Chernobyl’ to State
Rubik Tamrazyan, resident of the village of Haghartsin in Armenia's northeastern Tavush province, has received a notification letter from Dilijan's territorial social service agency, according to which, Tamrazyan is obliged to return a part of the pension he received in the last three years to the state. In the event that the pensioner does not pay the required AMD 159 thousand (around $336), as stated in the officials' letter, the amount will be confiscated via a court order.
Speaking to Epress.am, Tamrazyan's daughter Anna said her father has been receiving an additional AMD 3000 (around $6) per month for injuries that he received as a result of participation in the mitigation of the consequences of the Chernobyl nuclear accident. And now, as Anna pointed out, the state “wants the Chernobyl money back.”
“My father went to Chernobyl in [19]87. He was to stay for six months; however they sent him back three months later since his health had been destroyed by radiation. He worked there as a concrete mixer truck driver.”
Rubik Tamrazyan started to receive a disability pension in 2007, and in 2010 it was concluded that he would be paid disability benefits permanently. “He applied to social services constantly for an allowance for Chernobyl. In 2011, they started to give him additional 3000 drams and said he had to sign for it separately as it was 'for Chernobyl',” the daughter said.
When faced with the demand of returning the money, she added, her father applied to the head of Dilijan social services Armen Kharatyan, saying that he was a pensioner and could not afford to pay AMD 159,000.
When contacted for comment, Kharatyan told Epress.am that he only did what the Ministry of Labor and Social Affairs ordered him to do. The official also claimed that Tamrazyan was issued the additional monthly allowance by mistake for a disability linked to military service. However, as it later turned out, Tamrazyan did not have a military status in Chernobyl. “A revision found inaccuracies in his pension forms.”