Թոշակառուից պահանջում են վերադարձնել «Չեռնոբիլի համար» ստացած պարգևավճարը
Տավուշի մարզի Հաղարծին գյուղի բնակիչ, վարորդ Ռուբիկ Թամրազյանը սոցիալական ծառայության Դիլիջանի բաժնից գրություն է ստացել, համաձայն որի պարտավոր է վերջին երեք տարիներում ստացած թոշակի մի մասը վերադարձնել պետությանը։ Գրության մեջ նշված է, որ 159 000 դրամը չվերադարձնելու դեպքում, գումարը կվերականգնվի դատարանի միջոցով։
Թամրազյանի դուստրը՝ Աննան, Epress.am֊ի հետ զրույցում ասել է, որ հայրը 2011 թվականից սկսել է ստանալ առանձին 3000 դրամ թոշակ՝ որպես Չեռնոբիլի ատոմակայանի վթարի հետևանքները վերացնելու աշխատանքներին մասնակցած և տուժած անձ, և այժմ «Չեռնոբիլի համար» ստացած գումարն են հետ պահանջում։
«Հայրիկը Չեռնոբիլ է գնացել 87 թվականին։ Նրան տարել են 6 ամսով, սակայն 3 ամիս հետո ուղարկել են Հայաստան․ ճառագայթումը շատ էր առողջությունը քայքայել։ Աշխատել է որպես բետոնի միքսերի վարորդ», ֊ պատմել է դուստրը։
Ռուբիկ Թամրազյանը 2007 թվականից սկսել է հաշմանդամության թոշակ ստանալ, 2010 թվականին հաշմանդամություն ունենալու մասին եզրակացությունը տրվել է անժամկետ։
«Անընդհատ դիմել է սոցապ, որ իրեն թոշակ սահմանեն նաև Չեռնոբիլի համար։ 2011 թվականից թոշակը ամսական 3000 դրամ շատ են տվել, պոչտայում հարցրել է, ասել են՝ սա առանձին պետք է ստորագրես, Չեռնոբիլի համար ես ստանում»,֊ ասել է Աննա Թամրազյանը։
Երբ թոշակառուն կանգնել է գումարը վերադարձնելու պարտադրանքի առջև, դիմել է սոցծառայության Դիլիջանի բաժնի պետ Արմեն Խառատյանին։ Թամրազյանի դստեր փոխանցմամբ՝ հայրն ասել է, որ թոշակառու մարդ է, չի կարող 159 հազար դրամը հավաքել վերադարձնել։
Խառատյանը Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է, որ ինքը ընդամենը կատարել է նախարարությունից ստացած հրահանգը, և Թամրազյանին խորհուրդ է տվել վերադասներին դիմել։ Խառատյանը պարզաբանել է, որ ամսական 3000֊ական դրամը Թամրազյանը ստացել է սխալմունքով։ Թոշակառուն գումարը ստանում էր որպես զինհաշմանդամի «պարգևավճար», սակայն հետո պարզվել է, որ Թամրազյանը Չեռնոբիլում զինվորական կարգավիճակ չի ունեցել։
«Հիմա իր կենսաթոշակի գործը վերանայվել է, և պարզվել է, որ իր փաստաթղթերում անճշտություն կա»,֊ բացատրել է սոցիալական ծառայության աշխատակիցը։

В Армении пенсионера вынуждают вернуть надбавку «за Чернобыль»
Житель села Агарцин Тавушской области Армении, шофер Рубик Тамразян получил письмо из отдела соцслужбы в Дилижане о том, что он обязан вернуть государству часть пенсии, которую получал в течение трех последних лет. В письме говорится, что если 159 000 драмов (порядка $336) не будут возвращены, сумму конфискуют через суд.
Дочь Тамразяна Анна сообщила Epress.am, что с 2011 года отец получал надбавку к пенсии в размере 3000 драмов (порядка $6) за участие в работах по устранению последствий аварии на Чернобыльской атомной станции. Именно эти деньги и требуют обратно.
«Отец поехал в Чернобыль в 1987 году. Его забрали на 6 месяцев, но вернули обратно в Армению через 3 месяца: здоровье сильно пошатнулось из-за радиоактивного излучения. Он работал водителем автобетоносмесителя», - рассказала собеседница.
Пенсию по инвалидности Рубик Тамразян начал получать в 2007 году, в 2010-ом ему выдали бессрочное заключение об инвалидности.
«Он постоянно обращался в службу соцобеспечения, чтобы ему оформили пенсию и за Чернобыль. С 2011-ого пенсию подняли на 3000 драмов. Он поинтересовался на почте, сказали, что подписываться за это нужно отдельно, потому что это за Чернобыль». Когда перед пенсионером встал вопрос о возвращении денег, он обратился к начальнику Службы соцобеспечения в Дилижане Армену Харатяну, сообщив, что является пенсионером и не в состоянии вернуть 159 000.
Харатян заявил в беседе с Epress.am, что он лишь выполнял спущенное из министерства распоряжение, и посоветовал Тамразяну обратиться к вышестоящим должностным лицам.
По словам начальника Службы, ежемесячную надбавку Тамразяну выдавали по ошибке. Пенсионер получал сумму в качестве надбавки за инвалидность, полученную во время военной службы, однако впоследствии выяснилось, что в Чернобыле у него не было статуса военнослужащего.
«Дело о его пенсии пересмотрено, оказалось, что в документах была неточность», - пояснил сотрудник Службы соцобеспечения.