Կոթի գյուղի բնակիչը հայտնվել է Ադրբեջանի տարածքում
Ադրբեջանում ձերբակալվել է Կոթի գյուղի բնակիչ 73-ամյա Լուսինե Աբովյանը։ Այս մասին հայտնում են ադրբեջանական լրատվամիջոցները՝ հղում կատարելով Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությանը։ Գերատեսչությունն այսօր տարածած հաղորդագրության մեջ նշել է, որ կնոջ հետ վարվում են միջազգային օրենքի համահունչ․ նա կվերադարձվի հակառակ կողմին։ Ադրբեջանի ՊՆ֊ի հաղորդմամբ, կինը ձերբակալվել է նոյեմբերի 8-ին։
Հայկական կողմից Լուսիկ Աբովյանի անհետանալու լուրը Խաղաղարար նախաձեռնությունների կովկասյան կենտրոնի տնօրեն, իրավապաշտպան Գեորգի Վանյանի հետ զրույցում հայտնել է Կոթիի գյուղապետ Ֆելիքս Մելիքյանը։
Epress.am֊ի հետ զրույցում Վանյանը, ով ապրում է սահմանամերձ Ծաղկավան գյուղում, պատմել է, որ Ադրբեջանի Ղազախի շրջանի Ֆարախլի գյուղում երկու հայաստանցի կանանց հայտնվելու մասին երեկ իրեն տեղեկացրել են Թեքալիի գործընթացի արագ արձագանքման խմբի ադրբեջանցի անդամները։ Իրավապաշտպանը նշել է, որ այդ տեղեկությունը հայտնողները կանանց անունները և այլ մանրամասներ չեն հայտնել։ Վանյանի խոսքով՝ ինքը զանգահարել է Տավուշի մարզի բոլոր սահմանամերձ գյուղեր և պարզել է, որ երեկ Կոթի գյուղից Լուսիկ Աբովյանն է կորել։

Жительница армянского села оказалась на территории Азербайджана
В Азербайджане арестована 76-летняя жительница армянского села Коти Лусине Абовян. Об этом со ссылкой на Минобороны сообщают азербайджанские СМИ. Ведомство отмечает, что с женщиной обращаются в соответствии с международным законом: она будет возвращена. 9 ноября Минобороны Азербайджана распространило заявление о том, что женщину арестовали 6 ноября.
Информацию об исчезновении Абовян в беседе с директором Кавказского центра миротворческих инициатив, правозащитником Георгием Ваняном подтвердил глава сельской администрации Феликс Меликян.
Ванян, около года проживающий в приграничном селе Цахкаван, рассказал Epress.am, что о появлении двух женщин из Армении в селе Фарахлы Газахского района Азербайджана сообщили члены азербайджанской Текалинской группы быстрого реагирования. По словам собеседника, источник не назвал имен. Ванян позвонил во все приграничные села Тавушской области и выяснил, что 8 ноября в Коти пропала 76-летняя Лусик Абовян.