Հոսպիտալում հայտնված զինվորին ծեծելու դեպքի առթիվ քրգործ են հարուցել
ՀՀ ՊՆ զորամասերից մեկում սպայի կողմից իր ստորադասին ծեծելու դեպքի առթիվ Քննչական կոմիտեում հարուցվել է քրեական գործ, հայտնում է Քննչական կոմիտեի կայքը։
Դեպքի մասին 2 օր առաջ ահազանգել էր «Քաղաքացիական հասարակություն ինստիտուտ» հասարակական կազմակերպությունը՝ նշելով, որ բռնության հետևանքով 19-ամյա զինծառայող Արթուր Հակոբյանը ձեռք է բերել հոգեկան առողջության լուրջ խնդիր և տեղափոխվել Երևանի կայազորային հոսպիտալ։
«Նյութերի նախապատրաստման ընթացքում պարզվել է, որ Երևան քաղաքի բնակիչ Ա․Հակոբյանը 16.01.2015թ. Շահումյանի զինկոմիսարիատից զորակոչվել է ՀՀ ԶՈՒ և ծառայության նշանակվել N զորամասում:
Ծառայության ընթացքում Հակոբյանը 5 անգամ ստացիոնար բուժում է ստացել զորամասի բուժկետում: 2015 թվականի նոյեմբերի 11-ին, զորամասի հրամանատարի հրամանի համաձայն, Հակոբյանը հետազոտման և բուժում ստանալու նպատակով ուղեգրվել է ՀՀ ՊՆ Զանգեզուրի կայազորային հոսպիտալ, այնտեղից` Երևանի կայազորի հոսպիտալի հոգեբուժական բաժանմունք:
Զինծառայողի ազգականը հայտնել է, որ Ա.Հակոբյանի նկատմամբ բռնություն է գործադրվել նոյեմբերի 6-ի երեկոյան՝ սպայի կողմից», ֊ մանրամասնում է Քննչական կոմիտեն։ Հաղորդագրության մեջ չի նշվում, թե արդյոք գործի շրջանակներում որևէ մեկին ձերբակալել կամ մեղադրանք են առաջադրել։
Արթուր Հակոբյանի մորաքույր Էդիտա Հարությունյանը «Հայկական ժամանակ» թերթի հետ զրույցում ասել է, որ Արթուրին ծեծել են՝ խանութ գնալու համար։
«Արթուրը ընկերներից մեկի հետ երեկոյան ժամին գնացել է ծխախոտ գնելու, այդ ժամանակ զորամասի դռների մոտ սպաները տեսել են նրանց, ընկերը փախել է, իսկ ինքը չի հասցրել։ Արթուրին ծեծել են, հիմնականում հարվածները գլխին են եղել, ես որ իրեն հոսպիտալում տեսա, չճանաչեցի, ինձ չէր հիշում, հիշողությունը կորցրել է, անընդհատ ասում էր՝ Ջիվանը ինձ ծեծեց, Ջիվանը ինձ նեղացրեց։ Բայց չի կարողանում հիշել, քանիսն են եղել իրեն ծեծողները»,֊ ասել է Էդիտա Հարությունյանը։
Նա նաև նշել է, որ ոչ զորամասի և ոչ էլ հոսպիտալի ղեկավարությունից իրենց տեղյակ չեն պահել դեպքի մասին։ Այդ լուրը փոխանցել են զինծառայողները․ «Փաստորեն մենք մինչ օրս չէինք իմանա, թե որտեղ է Արթուրը»։

Солдат не узнает родных. Его избил армянский офицер
В Следственном Комитете завели уголовное дело в связи с избиением офицером подчиненного в одной из военчастей Минобороны Армении, сообщается на сайте СК.
Об инциденте 2 дня назад сообщила общественная организация «Институт гражданское общество», отметив, что в результате насилия у военнослужащего Артура Акопяна возникли серьезные психические проблемы, он был доставлен в ереванский гарнизонный госпиталь.
«При подготовке материалов выяснилось, что уроженец Еревана А. Акопян был призван в ВС Армении военкоматом территории «Шаумян» 16 января 2015 года.
В ходе службы Акопян 5 раз проходил стационарное лечение в медпункте военчасти. 11 ноября 2015 года, по указу командира части, Акопяна отправили на обследование и лечение в Зангезурский гарнизонный госпиталь при Минобороны, оттуда – в психиатрическое отделение ереванского гарнизонного госпиталя.
Родственник военнослужащего сообщил, что насилие в отношении Акопяна применил офицер вечером 6 ноября», - сообщает Следственный Комитет. В заявлении не говорится, есть ли арестованные или выдвинуто ли кому-либо обвинение в рамках уголовного дела.
Тетя военнослужащего Эдита Арутюнян сообщила газете «Айкакан жаманак», что Артура избили за поход в магазин.
«Вечером Артур вместе с одним из друзей пошел за сигаретами, офицеры увидели их у дверей военчасти. Друг сбежал, а он не успел. Артура избили, били в основном по голове. Я не узнала его, когда увидела в госпитале. Он меня не вспомнил, потерял память, все повторял «Дживан меня избил, Дживан меня обидел». Но вспомнить, сколько человек его избивали, он не может», - рассказала Арутюнян.
Об инциденте семье не сообщило ни руководство военчасти, ни госпиталя. По словам тети Акопяна, о случившемся им рассказали сослуживцы Артура: «Фактически, мы бы по сей день не знали, где он».