Բյուրեղավանի գիշերօթիկի տնօրենին մեղադրում են նաև անչափահասներին բռնության ենթարկելու մեջ
ՀՀ քննչական կոմիտեն ավարտել է Բյուրեղավանի գիշերօթիկի քրեական գործի նախաքննությունը՝ նոր մեղադրանք առաջադրելով տնօրեն Գայանե Մարգարյանին։ Վերջինս կալանավորված է 2014 թվականի նոյեմբերից։
Քննությունը պարզել է, որ գիշերօթիկում 2004-ից մինչև 2014 թվականն ընկած ժամանակահատվածում ֆինանսական բնույթի չարաշահումներ են եղել, իսկ 2010-2014 թթ․֊ին՝ գիշերօթիկի սաների նկատմամբ բռնություններ։
Գայանե Մարգարյանը, ում ավելի վաղ մեղադրանքներ էր առաջադրվել խոշոր չափերի գումար յուրացնելու, պաշտոնեական կեղծիք կատարելու և խոշոր չափերի գումար վատնելու մեջ, գիշերօթիկի տնօրենի պաշտոնը զբաղեցրել է 2001-ի հոկտեմբերից մինչև 2014 թվականի մայիս։ 2004-2014թթ. նա գիշերօթիկում որպես աշխատակիցներ հրամանագրել է փաստացի աշխատանքներ չկատարող մի շարք անձանց։
«2004 թվականին հրամանագրվել է երկու անձ, որոնց թիվը 2007թ. դարձել է երկու տասնյակից ավելի, ովքեր փաստացի չեն ներկայացել աշխատանքի, սակայն նրանց տվյալները ներառվել են աշխատաժամանակի հաշվարկի վերաբերյալ պաշտոնեական փաստաթուղթ հանդիսացող տեղեկագրերում։ Բացի դա, նախնական քննության ընթացքում բավարար ապացույցներ են ձեռք բերվել, որ նշված ուսումնական հաստատությունում տողանների, ինչպես նաև ուսումնադաստիարակչական գործընթացի այլ փուլերում՝ 2010-2014 թվականների ընթացքում, պարբերաբար բռնություն է գործադրվել, տնօրենի բնորոշմամբ, «կարգազանց» անչափահաս սաների նկատմամբ: Տուժած երեխաների թիվը հասնում է 14-ի», ֊ ասված է Քննչական կոմիտեի հաղորդագրության մեջ։
Նախաքննության փուլում նոր ապացույցներ ի հայտ գալուց հետո Գայանե Մարգարյանի նախկին մեղադրանքի ծավալը փոխվել է՝ նախկինններին ավելացվել է «երկու կամ ավելի անչափահասներին ուժեղ ցավ կամ մարմնական կամ հոգեկան տառապանք պատճառելը» մեղադրանքը։

Armenia's Investigative Committee has completed preliminary investigation in the criminal case over offenses, including abuse of authority, recorded at the “Byureghavan Boarding School for Child Care and Protection” SNCO. Gayane Margaryan, the school's former headmaster who was charged and arrested for squandering and large-scale embezzlement in November 2014, is now facing new charges of violent conduct against students.
In the period 2004-2014, as previously stated by authorities, Margaryan admitted more than two dozen employees to work at the boarding school who did not actually implement any work, and squandered the money proved by the state to the SNCO in the name of the above-mentioned “employees.”
In addition, preliminary investigation found that “in the period 2010-2014, Margaryan subjected up to 14 'troublesome' students to violence” during various school events in the course of the educational process, the Committee statement read. “In the light of this newly acquired evidence, Gayane Margaryan is now facing new charges of infliction of severe physical or mental pain or suffering upon two or more minors.”