37 հազար մարդ առանց ծննդյան ամսաթվի․ ընտրացուցակների անճշտությունները
Դեկտեմբերի 6-ին կայանալիք նոր Սահմանադրության նախագծի հանրաքվեից առաջ ընտրացուցակների ուսումնասիրությունը ցույց է տալիս, որ դրանցում անճշտություններ կան։ Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասել է ««Կոմպաս» գիտահետազոտական, կրթական և խորհրդատվական կենտրոն» ՀԿ-ի նախագահ Ղարիբ Հարությունյանը։ «Կոմպասի» ուսումնասիրությունը կատարվել է նոյեմբերի 9-ին Ոստիկանության կողմից հրապարակված պաշտոնական տվյալների հիման վրա:
«Վեց գործոններ ենք մշակել, որոնց հիման վրա առանձնացրել ենք ռիսկային առաջին 20 ընտրատեղամասերը, որոնց վրա պետք է մեծ ուշադրություն դարձնեն բոլոր շահագրգիռ կառույցները», - ասել է Հարությունյանը:
Նա նշել է, որ ուսումնասիրության հետևանքով բացահայտվել են 218 նույն անուն, ազգանուն, հայրանուն, ծննդյան թիվ ունեցող քաղաքացիներ, 37 հազար 339 ընտրողների մոտ բացակայում են ծննդյան ամիսը և ամսաթիվը:
ՀԿ֊ի նախագահը պատմել է, որ որոշ տեղամասերում տարբերություն է եղել հիմնական ընտրական ցուցակում նշվածների և իրական ընտրողների ընդհանուր թվի միջև։ Հետազոտողներն առանձնացրել են ավելացած ընտրողներով 40 տեղամասեր, որոնք այդ ցուցանիշով համարել են ռիսկային տեղամասեր:
Հարությունյանը նաև նշել է, որ նախորդ ընտրություններից հետո փոփոխվել են տեղամասերը, դրանցում առկա մարդկանց քանակը․ «Կարող ենք ենթադրել, որ դա արվում է նմանատիպ վերլուծությունները որոշակի խառնելու, դժվարացնելու համար»:
Նա ընդգծել է, որ, օրինակ, Կոտայքի մարզի Սևաբերդի դպրոցի ընտրատեղամասում ընտրողների թիվն ավելացել է 845-ով։
«Կոմպասը» Գյումրի և Արմավիր քաղաքներում 60 հասցեներով ընտրովի դիտարկման արդյունքում բացահայտել է մի շարք հետաքրքիր փաստեր, որոնք ներկայացրել է «Կոմպասի» փորձագետ Կարեն Պետրոսյանը.
«Հասցեներից մեկում կա հաշվառված քաղաքացի, բայց ընտանիքի անդամները չեն ճանաչում նրան: Գյումրիում 10 հասցեից երեքը գոյություն չունի: Մեկ հասցե կա, որտեղ 26 անձ է գրանցված, բայց այդպիսի հասցե գոյություն չունի: կան 80 և ավել տարիք ունեցող քաղաքացիներ, որոնցից 10-ից երեքը մահացել են: Սա արդեն 30 տոկոս շեղման մասին է խոսում»:

37 тысяч человек без даты рождения. Неточности в списках за 4 дня до референдума в Армении
Изучение списков избирателей в преддверии намеченного на 6 декабря референдума по конституционным реформам указывает на неточности в них. Об этом на встрече с журналистами в среду, 2 декабря, заявил председатель общественной организации «Научно-исследовательский, образовательный и консалтинговый центр «Компас»» Гариб Арутюнян. Исследование было проведено на основании официальных данных, представленных полицией 9 ноября.
«Мы разработали 6 факторов, на основе которых выделили двадцатку избирательных участков, попавших в зону риска. Все заинтересованные структуры должны обратить на них особое внимание», - считает Арутюнян.
По его словам, в результате исследования было обнаружено 218 схожих имен, фамилий, отчеств, граждан с одинаковыми датами рождения, у 37 339 избирателей отсутствуют число и месяц рождения.
На некоторых участках были отличия между реальным числом избирателей и отмеченными в основных избирательных списках. Исследователи сочли рисковыми участки, число избирателей на которых увеличилось на 40 и более человек.
После прошедших выборов, по словам председателя общественной организации, избирательные участки расположены в других местах, изменилось количество зарегистрированных на участках людей: «Можем предположить, что это делается с целью ввести в заблуждение таких анализов». К примеру, число избирателей на участке в школе села Севаберд Котайкской области выросло на 845.
Ряд интересных фактов «Компас» выявил в результате мониторинга 60 адресов в городах Гюмри и Армавир. Их представил эксперт организации Карен Петросян: «По одному из адресов прописан гражданин, однако члены семьи с ним незнакомы. Только в 94 из 116 случаев люди проживают по отмеченному адресу. В Гюмри не существует 3 из 10 адресов. Есть один адрес, по которому числятся 26 человек, но подобного адреса не существует. есть граждане 80 и более лет, в этом случае трое из десяти скончались. Это уже говорит о 30-процентном отклонении».