37 հազար մարդ առանց ծննդյան ամսաթվի․ ընտրացուցակների անճշտությունները
Դեկտեմբերի 6-ին կայանալիք նոր Սահմանադրության նախագծի հանրաքվեից առաջ ընտրացուցակների ուսումնասիրությունը ցույց է տալիս, որ դրանցում անճշտություններ կան։ Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասել է ««Կոմպաս» գիտահետազոտական, կրթական և խորհրդատվական կենտրոն» ՀԿ-ի նախագահ Ղարիբ Հարությունյանը։ «Կոմպասի» ուսումնասիրությունը կատարվել է նոյեմբերի 9-ին Ոստիկանության կողմից հրապարակված պաշտոնական տվյալների հիման վրա:
«Վեց գործոններ ենք մշակել, որոնց հիման վրա առանձնացրել ենք ռիսկային առաջին 20 ընտրատեղամասերը, որոնց վրա պետք է մեծ ուշադրություն դարձնեն բոլոր շահագրգիռ կառույցները», - ասել է Հարությունյանը:
Նա նշել է, որ ուսումնասիրության հետևանքով բացահայտվել են 218 նույն անուն, ազգանուն, հայրանուն, ծննդյան թիվ ունեցող քաղաքացիներ, 37 հազար 339 ընտրողների մոտ բացակայում են ծննդյան ամիսը և ամսաթիվը:
ՀԿ֊ի նախագահը պատմել է, որ որոշ տեղամասերում տարբերություն է եղել հիմնական ընտրական ցուցակում նշվածների և իրական ընտրողների ընդհանուր թվի միջև։ Հետազոտողներն առանձնացրել են ավելացած ընտրողներով 40 տեղամասեր, որոնք այդ ցուցանիշով համարել են ռիսկային տեղամասեր:
Հարությունյանը նաև նշել է, որ նախորդ ընտրություններից հետո փոփոխվել են տեղամասերը, դրանցում առկա մարդկանց քանակը․ «Կարող ենք ենթադրել, որ դա արվում է նմանատիպ վերլուծությունները որոշակի խառնելու, դժվարացնելու համար»:
Նա ընդգծել է, որ, օրինակ, Կոտայքի մարզի Սևաբերդի դպրոցի ընտրատեղամասում ընտրողների թիվն ավելացել է 845-ով։
«Կոմպասը» Գյումրի և Արմավիր քաղաքներում 60 հասցեներով ընտրովի դիտարկման արդյունքում բացահայտել է մի շարք հետաքրքիր փաստեր, որոնք ներկայացրել է «Կոմպասի» փորձագետ Կարեն Պետրոսյանը.
«Հասցեներից մեկում կա հաշվառված քաղաքացի, բայց ընտանիքի անդամները չեն ճանաչում նրան: Գյումրիում 10 հասցեից երեքը գոյություն չունի: Մեկ հասցե կա, որտեղ 26 անձ է գրանցված, բայց այդպիսի հասցե գոյություն չունի: կան 80 և ավել տարիք ունեցող քաղաքացիներ, որոնցից 10-ից երեքը մահացել են: Սա արդեն 30 տոկոս շեղման մասին է խոսում»:

Survey Finds Inaccuracies in Voter Lists Ahead of Constitutional Referendum in Armenia
A recent survey carried out by Gyumri-based Compass research center has found inaccuracies in voter lists ahead of the December 6 referendum on the draft constitutional amendments initiated by President Serzh Sargsyan, Compass head Gharib Harutyunyan said during a news conference on Wednesday, December 2. The researcher stated that their study was conducted on the basis of official data provided by Armenia's police on November 9.
“We've developed six factors that helped us to single out the 20 most risky polling stations; all interested parties need to pay close attention to them,” Harutyunyan noted. In these stations, he added, there were differences between the numbers in the main electoral list and the total number of actual voters. He stressed that, for example, there was a surplus of 845 voters at a polling station in Kotayk region's Sevaberd village.
The survey has also found 218 persons in the voter register who shared the same name and surname and even had identical dates of birth, while the day and month of 37 thousand 339 voters was missing completely.
Compass researcher Karen Petrosyan, in turn, presented the findings of a selective observation carried out at 60 addresses in the towns of Gyumri and Vanadzor: “At one of the addresses there was a registered citizens whom the actual tenants did not know. In Gyumri, three in ten addresses do not exist; there are people aged 80 years or over, of whom three in ten have died. This alone speaks of a 30% deviation.”