Եզդիական համայնքի անդամները նախագահականի մոտ պահանջեցին բացահայտել հանցագործությունը
Եզդիական համայնքի ներկայացուցիչները պահանջում են բացահայտել այս տարվա հոկտեմբերի 15-ին Երևանի Սիլիկյան թաղամասի բնակիչ Շիրին Ալիյանի և նրա կնոջ՝ Թառլան Սադայանի հանդեպ կատարված ավազակային հարձակումը։ Այս պահանջով համայնքի մի քանի անդամներ այսօր բողոքի ակցիա են անցկացրել նախագահի նստավայրի մոտ։
Ըստ ակցիայի մասնակիցների՝ նշված օրը մի խումբ անձինք ներխուժել են Ալիյանի տուն և, դանակով սպառնալով, հափշտակել են 20 հազար եվրոյի չափով գումար։ Հարձակվողները նաև ծեծի են ենթարկել ամուսիններին, իրենց հետ տարել են նաև ոսկյա զարդեր, տակնուվրա արել տան 2 հարկերը:
«Մինչև էսօր մեզ շան տեղ չէին դնում։ Գնում էինք ոստիկանություն, դուռը փակ էր լինում, բայց այսօր, որ իմացել են՝ գալիս ենք ցույցի, կանչել էին բաժանմունք։ Հանցագործների նկարները կան, բայց մեզ ցույց չեն տալիս։ ասում ա՝ նկարները որ ցույց տանք, կգնաք, իրար կսպանեք։ Մեռնեմ օրենքին, թող օրենքը տանի դատի, թեկուզ մենք չիմանանք՝ ովքեր են։ Քննիչն ինձ ասում ա՝ ես քեզանից լավ գիտեմ՝ ով ա։ Բա որ գիտես ով ա, ինչի՞ չես նստացնում։ Եթե թալանողը հայ լիներ, վաղուց բռնել էին, բայց եզդիները փող ունեն, կաշառում են ու ազատվում։ Գողերը եզդիներ կլինեն, ուրիշ ոչ ոք չէր անի», - Epress.am -ի հետ զրույցում ասել է Շիրին Ալիյանը։
Նա նշել է, որ իրեն այսօր կանչել էին ոստիկանության բաժանմունք և ասել, որ նախագահականի դիմաց բողոքի ակցիա չանցկացնեն։
«Ինչի՞ պիտի չբողոքեմ։ էս 2 ամիս ա՝ մեկը ձեռը դրել ա էս գործի վրա ու չի թողում, որ բացահայտվի։ Էսօր էլ կանչել էին բաժին, որ իբր նկարները ցույց տային, բայց ոչ մի բան ցույց չտվեցին ու ինադու ձգձգում էին, որ ուշանայինք ու ստեղ չգայինք։ Ես խնդրում եմ պարոն նախագահին, որ այս գործը բացահայտեն, թե չէ ես կգնամ, սահմանը կանցնեմ, կգնամ Թուրքիա կամ պալատկեն կբերեմ, ստեղ կխփեմ կնոջս հետ կմնամ ստեղ։ Մենք էլ ենք Հայաստանի ժողովուրդը», ֊ նշել է տուժողը։
Ցույցի մասնակից, «Զագրոս» թերթի խմբագիր Ալիխանե Մամեի համոզմամբ՝ այս գործը ստանում է նաև ազգային խտրականության երանգներ․ «Սա շատ պարզ գործ է, և հնարավոր է՝ շատ արագ բացահայտել, որովհետև կան և՛ հանցանշանները, և՛ վկաները, բայց գործը բացահայտելու համար ոչ մի բան չի արվում»։
Ալիյանին սատարող Մնաց Քոչիկյանը պատմել է, որ 2 տարի առաջ  նմանատիպ դեպք  իր հետ էլ է պատահել․ «2013 թվականին մեր տունն էլ ներխուժեցին, թալանեցին, ծեծեցին, քանդեցին տունը։ Մոտ 10 միլիոնի (դրամ) վնաս տվեցին, բայց գործը մինչև հիմա չի բացահայտվել, և ստիպված այս քայլին ենք գնում։ Եթե մտնում են հայի տուն, 1000 դրամ են գողանում, հաջորդ օրը բացահատում են, իսկ մերը չեն բացահայտում»։
Բողոքի ակցիայի ընթացքում նախագահականի մոտ էր եկել ոստիկանության Մաշտոցի բաժնի պետի տեղակալը, ով Epress.am֊ի լրագրողի խնդրանքին ի պատասխան՝ հրաժարվեց ներկայանալ։ Նա ասաց միայն, որ եկել է, որպեսզի տուժողներին ներկայացնի քննչական գործողությունները։
Ակցիայի ավարտին Ալիյանը և Սադայանը իրենց բողոք֊դիմումը հանձնեցին նախագահականի քաղաքացիների ընդունելության և նամակների բաժին։

Возмущенные езиды пришли к офису президента Армении
Представители езидской общины требуют раскрыть разбойничье нападение, совершенное 15 октября на проживающих в квартале Силикян в Ереване супругов Ширина Алияна и Тарлан Садаян. С этим требованием несколько членов общины провели акцию протеста перед резиденцией президента в пятницу, 4 декабря.
По словам демонстрантов, группа неизвестных ворвалась в дом Алияна и, угрожая ножом, украла 20 тысяч евро. Нападавшие избили супругов, забрали и золотые изделия, перевернули вверх дном 2 этажа дома. «До сих пор на нас не обращали внимания. Мы ходили в полицию, дверь была заперта, а сегодня нас вызвали в отделение, узнав о нашей акции протеста. Есть фотографии преступников, но нам их не показывают. говорит, что если покажут, мы отправимся к ним, поубиваем друг друга.
Пусть судят по закону, даже если мы не узнаем, кто они такие. Следователь сказал «я лучше тебя знаю, кто они». Почему же не сажаешь, если знаешь, кто они? Если бы украл армянин, его бы давно поймали, но у езидов есть деньги, они дают взятку и выходят на свободу. Это были езиды, никто другой бы не стал этого делать», - в беседе с Epress.am заявил Алиян.
В отделении полиции собеседника призвали не пикетировать офис главы государства.
«Почему мне не протестовать? Уже 2 месяца кто-то препятствует раскрытию дела. А сегодня вызвали в отделение, якобы для того, чтобы показать фотокарточки, но ничего не показали, нарочно тянули время, чтобы мы опоздали и не пришли сюда. Я прошу господина президента: пусть это дело раскроют, не то я перейду границу, уйду в Турцию или разобью здесь палатку и останусь вместе с женой. Мы тоже народ», - сказал пострадавший.
Участник акции, редактор газеты «Загрос» Алихане Маме убежден, что дело получает окраску дискриминации на национальной почве: «Это очень простое дело, раскрыть его можно очень быстро, потому что есть состав преступления, есть свидетели, но ничего не делается».
Участник акции Мнац Кочикян рассказал, что схожий случай произошел с ним 2 года назад: «В 2013 году ворвались и в наш дом, обокрали, избили, разрушили дом. Нанесли вред на сумму около 10 миллионов (порядка $20 660), но дело до сих пор не раскрыли, и мы вынуждены пойти на такой шаг. Если у армянской семьи украдут 1000 драмов, этот случай раскрывают на следующий же день».
К резиденции президента прибыл замначальника отделения полиции Маштоца, отказавшийся назвать свое имя. Сказал только, что прибыл рассказать пострадавшим о следственных действиях.
По завершении акции Алиян и Садаян представили жалобу в отдел приема писем и граждан при резиденции президента.