Եզդիական համայնքի անդամները նախագահականի մոտ պահանջեցին բացահայտել հանցագործությունը
Եզդիական համայնքի ներկայացուցիչները պահանջում են բացահայտել այս տարվա հոկտեմբերի 15-ին Երևանի Սիլիկյան թաղամասի բնակիչ Շիրին Ալիյանի և նրա կնոջ՝ Թառլան Սադայանի հանդեպ կատարված ավազակային հարձակումը։ Այս պահանջով համայնքի մի քանի անդամներ այսօր բողոքի ակցիա են անցկացրել նախագահի նստավայրի մոտ։
Ըստ ակցիայի մասնակիցների՝ նշված օրը մի խումբ անձինք ներխուժել են Ալիյանի տուն և, դանակով սպառնալով, հափշտակել են 20 հազար եվրոյի չափով գումար։ Հարձակվողները նաև ծեծի են ենթարկել ամուսիններին, իրենց հետ տարել են նաև ոսկյա զարդեր, տակնուվրա արել տան 2 հարկերը:
«Մինչև էսօր մեզ շան տեղ չէին դնում։ Գնում էինք ոստիկանություն, դուռը փակ էր լինում, բայց այսօր, որ իմացել են՝ գալիս ենք ցույցի, կանչել էին բաժանմունք։ Հանցագործների նկարները կան, բայց մեզ ցույց չեն տալիս։ ասում ա՝ նկարները որ ցույց տանք, կգնաք, իրար կսպանեք։ Մեռնեմ օրենքին, թող օրենքը տանի դատի, թեկուզ մենք չիմանանք՝ ովքեր են։ Քննիչն ինձ ասում ա՝ ես քեզանից լավ գիտեմ՝ ով ա։ Բա որ գիտես ով ա, ինչի՞ չես նստացնում։ Եթե թալանողը հայ լիներ, վաղուց բռնել էին, բայց եզդիները փող ունեն, կաշառում են ու ազատվում։ Գողերը եզդիներ կլինեն, ուրիշ ոչ ոք չէր անի», - Epress.am -ի հետ զրույցում ասել է Շիրին Ալիյանը։
Նա նշել է, որ իրեն այսօր կանչել էին ոստիկանության բաժանմունք և ասել, որ նախագահականի դիմաց բողոքի ակցիա չանցկացնեն։
«Ինչի՞ պիտի չբողոքեմ։ էս 2 ամիս ա՝ մեկը ձեռը դրել ա էս գործի վրա ու չի թողում, որ բացահայտվի։ Էսօր էլ կանչել էին բաժին, որ իբր նկարները ցույց տային, բայց ոչ մի բան ցույց չտվեցին ու ինադու ձգձգում էին, որ ուշանայինք ու ստեղ չգայինք։ Ես խնդրում եմ պարոն նախագահին, որ այս գործը բացահայտեն, թե չէ ես կգնամ, սահմանը կանցնեմ, կգնամ Թուրքիա կամ պալատկեն կբերեմ, ստեղ կխփեմ կնոջս հետ կմնամ ստեղ։ Մենք էլ ենք Հայաստանի ժողովուրդը», ֊ նշել է տուժողը։
Ցույցի մասնակից, «Զագրոս» թերթի խմբագիր Ալիխանե Մամեի համոզմամբ՝ այս գործը ստանում է նաև ազգային խտրականության երանգներ․ «Սա շատ պարզ գործ է, և հնարավոր է՝ շատ արագ բացահայտել, որովհետև կան և՛ հանցանշանները, և՛ վկաները, բայց գործը բացահայտելու համար ոչ մի բան չի արվում»։
Ալիյանին սատարող Մնաց Քոչիկյանը պատմել է, որ 2 տարի առաջ  նմանատիպ դեպք  իր հետ էլ է պատահել․ «2013 թվականին մեր տունն էլ ներխուժեցին, թալանեցին, ծեծեցին, քանդեցին տունը։ Մոտ 10 միլիոնի (դրամ) վնաս տվեցին, բայց գործը մինչև հիմա չի բացահայտվել, և ստիպված այս քայլին ենք գնում։ Եթե մտնում են հայի տուն, 1000 դրամ են գողանում, հաջորդ օրը բացահատում են, իսկ մերը չեն բացահայտում»։
Բողոքի ակցիայի ընթացքում նախագահականի մոտ էր եկել ոստիկանության Մաշտոցի բաժնի պետի տեղակալը, ով Epress.am֊ի լրագրողի խնդրանքին ի պատասխան՝ հրաժարվեց ներկայանալ։ Նա ասաց միայն, որ եկել է, որպեսզի տուժողներին ներկայացնի քննչական գործողությունները։
Ակցիայի ավարտին Ալիյանը և Սադայանը իրենց բողոք֊դիմումը հանձնեցին նախագահականի քաղաքացիների ընդունելության և նամակների բաժին։

Several representatives of Armenia's Yazidi community staged a protest action Friday afternoon near the Armenian presidential residence demanding that authorities solve the case of the aggravated assault against residents of Yerevan's Silikyan district Shirin Aliyan and his wife, Tarlan Sadayan.
On October 15, 2015, as stated by the demonstrators, a group of unknown people broke into the victims' house and stole 20 thousand euros and gold jewelry by threatening them with a knife. The attackers also beat up the spouses and trashed the 2-story house.
“Until now they paid no attention to us. We'd go to the police only to find locked doors. Today, however, upon finding out we were going to hold a protest, they summoned us to the station. There are photos of the criminals, but they don't show them to us. says 'if we show them to you, you'll go kill each other.' Let them be judged by law, even if it means not knowing who they are. The investigator says he knows who is. Well, why don't you arrest him them? If the robber were Armenian, he'd have long been jailed; but Yazidis have money – they get away by bribing ,” Shirin Aliyan said.
He added that today law enforcement authorities urged him not to stage demonstration in front of the presidential palace: “Why shouldn't I protest? Someone has been doing his best for two months now to cover up the case. Today they said they'd show us the photos at the precinct, but we were shown nothing. They were just trying to win time to prevent us from coming here.”
Aliyan called on Armenia's President to assist in the disclosure of the crime, otherwise, “I'll go cross the border into Turkey, or camp out here with my wife. We're also Armenian people!”
Alikhane Mame, one of the protest participants, said the case “is receiving shades of ethnic discrimination:” “It's a very simple case and can be solved very quickly. There is evidence, there are witnesses; however, nothing is being done for its discovery.”
Protester Mnats Kochikyan, in turn, told that two years ago he had also been subjected to a similar crime: “In 2013 our house was broken into; they robbed and beat us up, ruined the house. They caused us 10 million drams worth of damages, but the case has yet to be solved. When an Armenian gets robbed of a thousand drams, the case gets solved the next day. Ours, however, don't.”
The deputy head of Yerevan's Mashtots police division arrived at the demonstration site to “provide details of the investigation” to the protesters. The law enforcement official, however, refused to identify himself to the our reporter.
At the end of the protest action, spouses Shirin Aliyan and Tarlan Sadayan submitted an appeal letter to the department of Reception of Citizens, Appeals, Complaints and Proposals of the President's office.