Երևանի բնակիչը ստիպված ջնջեց իր անունն ընտրացուցակից (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Երևանի բնակիչ Արփինե Գալֆայանն այսօր 10/12 ընտրատեղամասում պահանջել է հանել իր անունն ընտրացուցակից։ Չցանկանալով մասնակցել Սահմանադրության նախագծի հանրաքվեին՝ նա ավելի վաղ նման պահանջով դիմում էր ուղարկել ՀՀ ոստիկանություն՝ նշելով, որ չի ցանկանում իր մասնակցությամբ լեգիտիմացնել կեղծ գործընթացը, սակայն նրա անունը ցուցակներից չէին հանել։
Ընտրատեղամասում հանձնաժողովի անդամները նույնպես հրաժարվել են ջնջել վերջինիս անունը ընտրացուցակից՝ պատճառաբանելով, որ իրենք չունեն դրա իրավունքը։
Գալֆայանը ջնջել է այն հատվածը, որտեղ պետք է իր ստորագրությունը լիներ, քանի որ հանձնաժողովի անդամը ձեռքով փակել էր ցուցակում գրված նրա անվան հատվածը։ Նրա գործողությունները հունից հանել են հանձնաժողովի անդամներից մեկին, ով սկսել է գոռգռալ և սպառնացել է ոստիկանություն կանչել։
Գալֆայանը նշել է, որ ցանկանում է պաշտպանել իր իրավունքը և դուրս է եկել ընտրատեղամասից։
«Երբ արդեն հանրաքվեի մասին խոսակցությունները սկսեցին, ես անորոշ վիճակի մեջ էի, որովհետև մի կողմից մտածում էի՝ գնալ ու «ոչ» քվեարկել, իսկ մյուս կողմից չեմ կարող համոզված լինել, որ իմ քվեն տեղ է հասնելու, որովհետև ընտրությունները կեղծված են։ Դրա համար որոշեցի նամակով դիմել ԿԸՀ և ոստիկանություն՝ պահանջելով հանել մեր անունները ընտրացուցակներից։ Քանի որ ոստիկանությունից պատասխան չի եղել, ես որոշեցի գնալ ընտրատեղամաս և իմ ձեռքով ջնջել իմ անունը, որովհետև չգիտեմ, թե իմ անվան հետ ինչ կկատարվի դրանից հետո։ Ես հասկանում եմ, որ ոչինչ հնարավոր չէ դրանով անել, սակայն դա նաև արժանապատվության հարց է․ ես չեմ ցանկանում մասնակցել մի գործընթացի, որը ի սկզբանե ինձ ու մյուս քաղաքացիներին մանիպուլիացիայի ենթարկելու համար է»,- Epress.am֊ի հետ զրույցում ասել է Գալֆայանը։

Ереванке пришлось самой вычекрнуть себя из списка избирателей
В ходе голосования на референдуме по изменениям в Конституции жительница Еревана Арпине Галфаян потребовала на избирательном участке 10/12 в округе Кентрон изъять свое имя из списков избирателей. Ранее она отправила в полицию заявление с соответствующим требованием, отметив, что не желает своим участием “легитимизировать лживый процесс”. Однако имя Галфаян осталось в списке.
Члены комиссии отказались выполнять требование на основании того, что “не имеют такого права”. Галфаян зачекрнула место в списке, где должна была стоять ее подпись, так как член комиссии рукой закрыл ее имя. Один из членов комиссии стал кричать на Галфаян и угрожать полицией.
Галфаян заявила, что хочет защитить свое право и покинула избирательный участок.
- Когда начались разговоры о референдуме, я была в неопределенном состоянии, потому что, с одной стороны, думала голосовать против, с другой, я не могу быть уверена, что мой бюллетень будет учтен, так как выборы фальсифицированы. Поэтому я решила написать письмо в ЦИК и полицию, требуя исключить мое имя из списков избирателей. Так как ответа полиции не поступило, я решила отправиться на избирательный участок и собственноручно вычеркнуть мое имя, потому что не знаю, что с ним будет. Понимаю, что таким образом ничего не добиться, но это также вопрос достоинства: я не хочу участвовать в процессе, который изначально является средством манипуляции мной и другими гражданами, - заявила Галфаян в беседе с Epress.am.