Երևանի բնակիչը ստիպված ջնջեց իր անունն ընտրացուցակից (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Երևանի բնակիչ Արփինե Գալֆայանն այսօր 10/12 ընտրատեղամասում պահանջել է հանել իր անունն ընտրացուցակից։ Չցանկանալով մասնակցել Սահմանադրության նախագծի հանրաքվեին՝ նա ավելի վաղ նման պահանջով դիմում էր ուղարկել ՀՀ ոստիկանություն՝ նշելով, որ չի ցանկանում իր մասնակցությամբ լեգիտիմացնել կեղծ գործընթացը, սակայն նրա անունը ցուցակներից չէին հանել։
Ընտրատեղամասում հանձնաժողովի անդամները նույնպես հրաժարվել են ջնջել վերջինիս անունը ընտրացուցակից՝ պատճառաբանելով, որ իրենք չունեն դրա իրավունքը։
Գալֆայանը ջնջել է այն հատվածը, որտեղ պետք է իր ստորագրությունը լիներ, քանի որ հանձնաժողովի անդամը ձեռքով փակել էր ցուցակում գրված նրա անվան հատվածը։ Նրա գործողությունները հունից հանել են հանձնաժողովի անդամներից մեկին, ով սկսել է գոռգռալ և սպառնացել է ոստիկանություն կանչել։
Գալֆայանը նշել է, որ ցանկանում է պաշտպանել իր իրավունքը և դուրս է եկել ընտրատեղամասից։
«Երբ արդեն հանրաքվեի մասին խոսակցությունները սկսեցին, ես անորոշ վիճակի մեջ էի, որովհետև մի կողմից մտածում էի՝ գնալ ու «ոչ» քվեարկել, իսկ մյուս կողմից չեմ կարող համոզված լինել, որ իմ քվեն տեղ է հասնելու, որովհետև ընտրությունները կեղծված են։ Դրա համար որոշեցի նամակով դիմել ԿԸՀ և ոստիկանություն՝ պահանջելով հանել մեր անունները ընտրացուցակներից։ Քանի որ ոստիկանությունից պատասխան չի եղել, ես որոշեցի գնալ ընտրատեղամաս և իմ ձեռքով ջնջել իմ անունը, որովհետև չգիտեմ, թե իմ անվան հետ ինչ կկատարվի դրանից հետո։ Ես հասկանում եմ, որ ոչինչ հնարավոր չէ դրանով անել, սակայն դա նաև արժանապատվության հարց է․ ես չեմ ցանկանում մասնակցել մի գործընթացի, որը ի սկզբանե ինձ ու մյուս քաղաքացիներին մանիպուլիացիայի ենթարկելու համար է»,- Epress.am֊ի հետ զրույցում ասել է Գալֆայանը։

Citizen Crosses Her Name Off Voter List in Protest of 'Rigged Referendum'
Yerevan resident Arpine Galfayan demanded on December 6, during the nationwide referendum on Serzh Sargsyan-initiated constitutional amendments, at 10/12 polling station that her name be removed from the voter list. Earlier, the citizen had applied with the same request to the Armenian police, claiming she did not want to legitimize the “fictitious process” with her participation, but to no avail.
Members of the electoral commission also refused to comply with her request on the grounds that they were not authorized to do so. Galfayan then crossed out the space provided on the voter list for her signature since the commission member had covered the citizen's name with her hand. The protester's actions angered another commission member, who started yelling and threatening to call the police.
Galfayan replied that she was only trying to protect her right and left the voting precinct.
Talking to Epress.am, Galfayan said she had initially been uncertain about voting in the referendum: “Even if I voted 'no,' it wouldn't have mattered since has been rigged.
“Having received no reply from the Police, I decided to go to the polling station and cross out my name with my own hand. I realize that this will not change anything, but it's a matter of dignity. I don't want to be part of a process which originally aims to manipulate the citizens.”