Սառնաղբյուրում հանձնաժողովի նախագահը հրաժարվում է գրանցել ԶԼՄ֊ի ներկայացուցչին
Շիրակի մարզի Սառնաղբյուր համայնքում տեղակայված 36/39 ընտրատեղամասի հանձնաժողովի նախագահ Արփինե Խաչատրյանը (լուսանկարում) չի ցանկացել գրանցել այնտեղ ներկայացած www.asparez.am կայքի և «Ասպարեզ» օրաթերթի ներկայացուցիչներին, որը ներկայացրել է անձնագիրը և ԶԼՄ կողմից տրված վկայականը։ Այս մասին «Ֆեյսբուք» սոցցանցի իր էջում գրում է Ժուռնալիստների «Ասպարեզ» ակումբ ՀԿ-ի խորհրդի նախագահ, Գյումրիի ավագանու անդամ Լևոն Բարսեղյանը։ Նշենք, որ այսօր՝ դեկտեմբերի 6-ին, Հայաստանում անցկացվում է նոր Սահմանդրության նախագծի հանրաքվեն։
Ըստ Բարսեղյանի՝ բանակցություններից հետո հանձնաժողովի նախագահը գրանցել է asparez.am կայքի ներկայացուցչին, սակայն համառորեն հրաժարվել է գրանցել «Ասպարեզ» օրաթերթի ներկայացուցչին՝ պնդելով, թե դա նույն www.asparez.am կայքն է:
«15 տևած բանակցությունները արդյունք չեն տվել, հանձնաժողովի նախագահ Արփինե Խաչատրյանը այդպես էլ չի հասկացել, որ «Ասպարեզ» օրաթերթը և www.asparez.am կայքը տարբեր զանգվածային լրատվամիջոցներ են, թեպետ դրանց հիմնադիրը նույն իրավաբանական անձն է, առաջինը տպվում է որպես տպագիր թերթ, իսկ երկրորդը լրատվական կայք է: Այսպիսով 36/39 տեղամասային հանձնաժողովի նախագահը կատարել է ՎԻՎ 40.6 հոդվածով նախատեսված զանցանք՝ գրանցամատյանի ոչ պատշաճ վարում, ինչը ենթադրում է նվազագույն աշխատավարձի մինչև 300-ապատիկ տուգանք», - հայտնում է Բարսեղյանը։
«Ասպարեզ» օրաթերթի խմբագիրը ժամը 08:15-ին բողոք է հղել Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի նախագահին՝ հիշեցնելով, որ տեղի է ունեցել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 149 հոդվածով նախատեսված հատկանիշներով հանցագործություն` Ընտրական իրավունքի իրականացմանը, ընտրական հանձնաժողովների աշխատանքներին կամ ընտրությանը մասնակցող անձանց լիազորությունների իրականացմանը խոչընդոտելը:

Председатель комиссии в армянском селе отказывается регистрировать журналиста
Председатель комиссии на избирательном участке 36/39 в селе Сарнахпюр Арпине Хачатрян (на фото) отказалась регистрировать представителей сайта Asparez.am и газеты «Аспарез», предъявивших паспорт и выданное СМИ свидетельство. Об этом на своей странице в соцсети «Фейсбук» пишет председатель совета общественной организации клуб журналистов «Аспарез», член Совета старейшин второго по величине армянского города Гюмри Левон Барсегян. С утра 6 декабря, в день референдума по конституционным реформам, поступают сообщения о различных случаях нарушений в ходе голосования.
Барсегян сообщает, что после переговоров председатель комиссии зарегистрировал сотрудника сайта, однако категорически отказался регистрировать представителя газеты «Аспарез», утверждая, что данное издание – тот же www.asparez.am.
«Переговоры, которые длились 15 минут, не дали результатов, председатель комиссии Арпине Хачатрян так и не поняла, что газета «Аспарез» и сайт www.asparez.am – разные средства массовой информации, хотя их основателем является одно юридическое лицо. Таким образом, председатель участковой комиссии 36/39 совершила преступление, предусматриваемое статьей 40.6 кодекса об административных правонарушениях: неверное ведение журнала, что предусматривает штраф в размере 300-кратной минимальной зарплаты», - сообщает Левон Барсегян.
Редактор газеты «Аспарез» направил жалобу председателю ЦИК, отметив, что совершено преступление по признакам статьи 149 УК Армении - «препятствование осуществлению избирательного права, работе избирательных комиссий или осуществлению своих полномочий лицом, участвующим в выборах».