Սառնաղբյուրում հանձնաժողովի նախագահը հրաժարվում է գրանցել ԶԼՄ֊ի ներկայացուցչին
Շիրակի մարզի Սառնաղբյուր համայնքում տեղակայված 36/39 ընտրատեղամասի հանձնաժողովի նախագահ Արփինե Խաչատրյանը (լուսանկարում) չի ցանկացել գրանցել այնտեղ ներկայացած www.asparez.am կայքի և «Ասպարեզ» օրաթերթի ներկայացուցիչներին, որը ներկայացրել է անձնագիրը և ԶԼՄ կողմից տրված վկայականը։ Այս մասին «Ֆեյսբուք» սոցցանցի իր էջում գրում է Ժուռնալիստների «Ասպարեզ» ակումբ ՀԿ-ի խորհրդի նախագահ, Գյումրիի ավագանու անդամ Լևոն Բարսեղյանը։ Նշենք, որ այսօր՝ դեկտեմբերի 6-ին, Հայաստանում անցկացվում է նոր Սահմանդրության նախագծի հանրաքվեն։
Ըստ Բարսեղյանի՝ բանակցություններից հետո հանձնաժողովի նախագահը գրանցել է asparez.am կայքի ներկայացուցչին, սակայն համառորեն հրաժարվել է գրանցել «Ասպարեզ» օրաթերթի ներկայացուցչին՝ պնդելով, թե դա նույն www.asparez.am կայքն է:
«15 տևած բանակցությունները արդյունք չեն տվել, հանձնաժողովի նախագահ Արփինե Խաչատրյանը այդպես էլ չի հասկացել, որ «Ասպարեզ» օրաթերթը և www.asparez.am կայքը տարբեր զանգվածային լրատվամիջոցներ են, թեպետ դրանց հիմնադիրը նույն իրավաբանական անձն է, առաջինը տպվում է որպես տպագիր թերթ, իսկ երկրորդը լրատվական կայք է: Այսպիսով 36/39 տեղամասային հանձնաժողովի նախագահը կատարել է ՎԻՎ 40.6 հոդվածով նախատեսված զանցանք՝ գրանցամատյանի ոչ պատշաճ վարում, ինչը ենթադրում է նվազագույն աշխատավարձի մինչև 300-ապատիկ տուգանք», - հայտնում է Բարսեղյանը։
«Ասպարեզ» օրաթերթի խմբագիրը ժամը 08:15-ին բողոք է հղել Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի նախագահին՝ հիշեցնելով, որ տեղի է ունեցել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 149 հոդվածով նախատեսված հատկանիշներով հանցագործություն` Ընտրական իրավունքի իրականացմանը, ընտրական հանձնաժողովների աշխատանքներին կամ ընտրությանը մասնակցող անձանց լիազորությունների իրականացմանը խոչընդոտելը:

Arpine Khachatryan (pictured), the head of the local electoral commission at the 36/39 polling station situated in the village of Sarnaghbyur in Armenia's northwestern Shirak province, refused to register an “Asparez” newspaper reporter at the precinct despite the journalist having presented a passport and an authorization certificate issued by the media outlet, head of the Gyumri-based Asparez Journalists' Club, member of Gyumri Council of Elders Levon Barseghyan reported on his Facebook page, adding to the already existing list of violations recorded during the ongoing draft constitutional amendments referendum.
Barseghyan claims that after 15-minute negotiations the commission head agreed to register the representative of Asparez.am website; however, the official was adamant on registering the newspaper's representative, arguing that the newspaper and the website were the same thing.
“Commission head Arpine Khachatryan failed to understand that 'Asparez' newspaper and 'Asparez.am' website are different media outlets, although they have been founded by the same legal entity Thus the electoral commission head has violated Article 40.6 of - logging misconduct, which is punished by a fine of up to 300 times the minimum wage,” the civic activist wrote.
The editor-in-chief of “Azparez” newspaper has reported the “crime pursuant to the RA Criminal Code Article 149 - 'hindrance to implementation of the right to elect, to the work of election commissions or to the implementation of the authority of the person participating in elections' – to the head of the Central Electoral Commission of Armenia,” Barseghyan noted.