ԿԸՀ֊ն որոշեց՝ Սահմանադրության նախագիծն ընդունվել է
Նոր Սահմանադրության նախագծի օգտին քվեարկել է 825 622 ընտրող կամ քվեարկության մասնակիցների 63.35 տոկոսը։ Այս մասին վկայում են Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի հրապարակած նախնական արդյունքները։ Դա կազմում է ընտրողների ընդհանուր թվի 32.17 տոկոսը, ինչը բավարար է, որպեսզի Սահմանադրության նախագիծն ընդունված համարվի։ Նշենք, որ «Հանրաքվեի մասին» օրենքի 35֊րդ հոդվածի 2-րդ կետի համաձայն, «հանրաքվեի դրված նախագիծը համարվում է ընդունված, եթե կողմ է քվեարկել քվեարկության մասնակիցների կեսից ավելին, բայց ոչ պակաս, քան ընտրական ցուցակներում ընդգրկված քաղաքացիների մեկ քառորդը»:
Այդ հոդվածում փոփոխությունն Ազգային ժողովի կողմից կատարվել է այս տարվա հունիսի 10-ին․ նախկին խմբագրմամբ «մեկ քառորդը» բառերի փոխարեն նշված էր «մեկ երրորդը»։ Օրենքի նախկին տարբերակի դեպքում Սահմանադրության նախագիծը չէր անցնի։
ԿԸՀ֊ի տվյալների համաձայն, Սահմանադրության նախագծին դեմ է քվեարկել 421 593 քաղաքացի, այն է՝ քվեարկության մասնակիցների 32.35%֊ը։ Անվավեր է ճանաչվել 53 323 քվեաթերթիկ։
Նշենք, որ հանրաքվեի ընթացքում դիտորդները, լրագրողները, վստահված անձինք արձանագրել են բազմաթիվ խախտումներ, մարդկանց ահաբեկման, քվեարկողների ուղղորդման, լցոնման, գումար բաժանելու, լրագրողների և դիտորդների վրա ճշման, բռնություն կիրառելու դեպքեր։
Համաձայն Սահմանադրության նախագծի, Հայաստանն անցնում է խորհրդարանական կառավարման համակարգի։ Նախագիծն ամբողջությամբ՝ այստեղ։

Draft Constitution Backed by More than 60 Percent of Voters, Authorities Claim
According to preliminary results released by Armenia's Central Electoral Commission (CEC) on Monday, 63.35 percent of participants of Sunday's referendum on draft constitutional amendment - 825 622 people - voted for President Serzh Sargsyan-initiated changes that seek, among other changes, to transition Armenia from a semi-presidential to a parliamentary system of governance. Note, as stated in Article 35 of the Armenian Law on Referendum, the draft is considered as adopted if it receives positive votes from more than half of the voters, but not less than from one third of the citizens included in the lists.
CEC data revealed that 421 593 citizens – 32.35 percent of referendum participants – voted against the draft; while 53 323 votes were considered invalid.
Note, throughout the entire course of the referendum local observation missions reported a number of different infringements during the election process, including but not limited to hindrance to the observers' and journalists' work, violations of the secrecy of voting, bribery, numerous instances of multiple voting, as well as acts of violence and intimidation against reporters and observers.