Ավետիսյանների սպանության գործով առաջին դատական նիստը հետաձգվեց
14։30 Նախագահող դատավոր Հարություն Մովսիսյանը որոշում կայացրեց հետաձգել դատական նիստը մինչև 2016 թվականի հունվարի 18֊ը, որպեսզի Վալերի Պերմյակովի նոր պաշտպանը ժամանակ ունենա ծանոթանալ գործի նյութերին։
12։41 Այսօր Շիրակի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանը ռուսական 102-րդ ռազմակայանի տարածքում անցկացվող արտագնա նիստով սկսում է Գյումրիում 2015 թվականի հունվարի 12-ին սպանված Ավետիսյանների ընտանիքի գործի քննությունը։ Ռուսական ռազմակայանի մոտ մեծ թվով ոստիկաններ կան․ մեքենաները կանգնեցնում են գլխավոր մուտքից 30 մետր ներքև, և լրագրողները ոտքով են մոտենում անցակետին, որտեղ մանրակրկիտ զննության են ենթարկվում։ Epress.am-ի թղթակիցը հաղորդում է դահլիճից, որ ներսում նույնպես մեծ թվով ոստիկաններ կան։
1permyakov
Ավետիսյանների ընտանիքի իրավահաջորդի փաստաբանները բանակցում էին ոստիկանների հետ՝ խնդրելով թույլ տալ իրենց մեքենաներով մուտք գործել ռազմակայանի տարածք։ Հեռախոսով ճշտումներ անելուց հետո ոստիկանները թույլ տվեցին երկու մեքենաների ներս մտնել։
Դատարանի դահլիճում են Ավետիսյանների հարազատները, որոնցից մեկը հուզված բողոքել էր այն փաստից, որ դատական նիստերը հայաստանյան դատարանի տարածքում չեն անկացվում։ Բողոքող կինը մի պահ սկսել է լաց լինել՝ ասելով, որ սպանության մեջ մեղադրվող ռուսաստանցի զինծառայող Վալերի Պերմյակովին պետք է գնդակահարել։
Պերմյակովին նիստերի դահլիճ բերեցին զինվորների և ոստիկանների ուղեկցությամբ։ Նիստի մեկնարկից մի քանի րոպե անց դատավոր Հարություն Մովսիսյանն ընդմիջում հայտարարեց, քանի որ Ավետիսյանների հարազատների պաշտպաններն ուշացումով են ներկայացել, ինչպես նաև ընտանիքի անդամների համար դահլիճում տեղ չգտնվեց։ Դա նույնպես բողոքի պատճառ հանդիսացավ։ Այս հարցերը պետք է լուծվեն ընդմիջման ընթացքում։

14: 50 Presiding Judge Harutyun Movsisyan decided to adjourn the hearing until January 18, 2016, to give time to accused Permyakov's new lawyer to get familiar with case materials.
Before that, Artur Sakunts, a human rights advocate and representative of one of the victims' legal successors, motioned to the judge for the removal from the courtroom of the Russian servicemen guarding Permyakov, since their presence in an Armenian court, he said, was baseless. Judge Harutyunyan, however, dismissed the motion, stating that Permyakov was serving a separate sentence imposed by the Russian side, and the servicemen were there to ensure his safety.
13:20 The trial of Russian soldier Valery Permyakov, accused of murdering seven members of Armenian Avetisyan family in January 12, 2015, began today in Armenia's second largest city of Gyumri with an outgoing hearing of the Shirak province first instance court at the territory of the 102nd Russian military base.
1permyakov
As reported by an Epress.am correspondent, the base, as well as the room where the hearing's taking place is heavily guarded by police and Russian military forces - vehicles are not allowed into the area, while journalists are only allowed to enter after a thorough search.
Permyakov has already been sentenced to 10 years' imprisonment by a Russian garrison court in August of this year on separate charges of desertion, stealing and illegally carrying weapons.