Զառա Հովհաննիսյանը կարծում է՝ սոցցանցում իրեն սպառնացողին ուղղորդում են
Հրապարակախոս Զառա Հովհաննիսյանը կարծում է, որ իր և ընտանիքի անդամների հասցեին Facebook սոցիալական ցանցում սպառնալիքներ հնչեցրած 22֊ամյա Անդրանիկ Ավետիսյանին սատարում և ուղղորդում են։
Երիտասարդը, ով սոցցանցում գրանցված է որպես Andre Makarov օգտատեր, հունվարի 4-ին անձնական նամակում, մասնավորապես, գրել էր Հովհաննիսյանին․ «...Ու տնից դուր գալուց կողքերտ նայի, զգուշ էղի ես երկու օրը, չսպանեն հանկարծ երեխուտ հետ»։
Հրապարակախոսն այդ մասին բարձրաձայնել էր սոցցանցի իր էջում, դիմել էր ոստիկանություն, դեպքի մասին մամուլում հոդվածներ էին հրապարակվել, որից հետո Անդրանիկ Ավետիսյանի մայրը հորդորել է վերջինիս ինքնակամ ոստիկանություն ներկայանալ, ինչն էլ երիտասարդն արել է։
Հովհաննիսյանը, սակայն, Epress.am֊ի հետ զրույցում ենթադրել է, որ Ավետիսյանը միայնակ չի գործում։
«Ո՞վ է նրան սնուցում, ո՞վ է ատելության խոսք մտցնում նրա ուղեղը, ո՞վ է նրա վրա աշխատում, դա է խնդիրը. քննչականում ես նրան կհարցնեմ։ Ռոբերտ Ահարոնյան  ֊ Գալաջյանական շքախումբը նրան լավ սատարում է, իրենց ֆեյսբուքյան էջերում կիսվում են նրա դրածներով», - ասել է Հովհաննիսյանը:
Որպես իր խոսքերի ապացույց հրապարակախոսը նշել է, որ Andre Makarov անունով օգտատիրոջ ֆեյսբուքյան պատին դրվածների, գրածների և հենց իր ինտելեկտի անհամապատասխանություն կա։
«Շատ լավ ռուսերենով, մաքուր հայերենով գրված քաղաքական տեքստեր կան, իսկ ինքն անձնական նամակները ահավոր սխալներով է գրում, և ինտելեկտի զրո վիճակ է նրա մոտ», ֊ ասել է մեր զրուցակիցը:
Հովհաննիսյանը հավելել է, որ այդ երիտասարդն ատելությամբ է տրամադրված բոլոր ընդդիմադիր անձանց նկատմամբ:
Նշենք, որ Andre Makarov֊ը Հովհաննիսյանի վրա սոցցանցում հարձակումները սկսել է այն բանից հետո, երբ կինը հունվարի 3-ին ֆեյսբուքյան իր էջում ձերբակալված Գևորգ Սաֆարյանի նկարով վերնաշապիկի լուսանկար էր հրապարակել՝ ի պաշտպանություն վերջինի: Օգտատերը «Ֆոտոշոփով» փոխել է նկարը և Գևորգ Սաֆարյանի անվան փոխարեն գրել է «Սաֆարօղլի»: Հովհաննիսյանը հրապարակել է փոփոխված լուսանկարը՝ զգուշացնելով Andre Makarov օգտատիրոջը, որպեսզի վերջինս նման բաներ չանի: Դրան էլ հաջորդել է անձնական նամակագրության ընթացքում արված սպառնալիքը:

Armenian publicist and human rights activist Zara Hovhannisyan had filed a police report on January 5 in connection with threats against her and and her family members received via Facebook messages. On January 7, the law enforcement authority reported that a 22-year-old Yerevan man, Andranik Avetisyan, had turned himself in upon learning that the police were looking for him. Avetisyan, registered on Facebook as Andre Makarov, had, in particular, written to Hovhannisyan: “ Be careful when leaving the house these days, look around you so as to not get killed along with your baby.”
Avetisyan confessed to writing the threats and subsequently issued a public apology to Hovhannisyan; the publicist, however, told Epress.am she did not believe the 22-year-old had been acting alone. “Who encourages him? Who fills his head with hatred? Who works on him? That's the problem. I'll make sure to ask him ” Hovhannisyan said, adding that the young man was full of hatred towards all oppositionists.
The attacks on Hovhannisyan started following her January 3 post on Facebook in support of arrested opposition activist Gevorg Safaryan: the publicist had shared a photo of a t-shirt with the image of Safaryan on it, while user Andre Makarov, in turn, photoshopped the photo, changing his last name to Safaroghli. Hovhannisyan shared the retouched photo as well and urged Makarov to refrain from such provocative actions. The man then took to private massaging to silence Hovhannisyan via death threats.