«Մինչև վերջ տե՞ր ես ասածներիդ»․ ՔԿՀ֊ում մահացածի տուն անհայտ անձինք են այցելել
«Արմավիր» ՔԿՀ-ում 2016 թվականի հունվարի 4-ին մահացած Անզոր Կարապետյանի տուն են այցելել քաղաքացիական հագուստով երկու անձինք և սպառնական տոնով հարցեր ուղղել Կարապետյանի պապիկին։ Այս մասին նշված է Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի տարածած հաղորդագրության մեջ։
Կարապետյանը հունվարի 3-ին դատարանի որոշմամբ կալանավորվել էր և տեղափոխվել «Արմավիր» ՔԿՀ։ Հաջորդ օրը հարազատներին էին հանձնել Կարապետյանի դին՝ նշելով, որ 21-ամյա երիտասարդը ինքնասպանություն է գործել։ Հարազատները Կարապետյանի ինքնասպանության վարկածը արժանահավատ չեն համարում։ Նրանք դիմել են ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակ, որն էլ ստանձնել է Կարապետյանի հարազատների իրավունքների պաշտպանությունը։
Իրավապաշտպան կազմակերպությունը նշում է, որ օրերս Կարապետյանի տուն այցելած քաղաքացիական հագուստով երկու անձինք, ովքեր չեն ներկայացել, ցավակցություն են հայտնել կատարվածի վերաբերյալ, ապա փորձել պարզել, թե ինչ քայլերի են պատրաստվում դիմել Կարապետյանի հարազատները:
«Իմանալով, որ հարազատները պատրաստվում են հետևողական լինել՝ կատարվածի հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ՝ նրանք սպառնական տոնով հարցրել են. «Մինչև վերջ տե՞ր ես ասածներիդ»: Կարապետյանի պապիկը, ում հետ զրուցել են վերոնշյալ անձինք, սկզբում մտածել է, որ հերթական անգամ լրագրողներն են հետաքրքվում դեպքի մանրամասներով, միայն վերջում՝ սպառնական տոնով հարցերից հետո, հասկացել է, որ նրանք այլ նպատակով են այցելել իրենց», ֊ նշված է ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի հաղորագրության մեջ:

Home / Video / Family of Armavir Man Who Allegedly Killed Himself in Jail Gets Visit from ‘Threatening’ Pair
Family of Armavir Man Who Allegedly Killed Himself in Jail Gets Visit from ‘Threatening’ Pair
Two people in civilian clothes visited the family of Armavir penitentiary inmate Anzor Karapetyan who was found hanged in his cell on January 4, a few hours after being transferred to the prison. In a statement issued late on Wednesday the Helsinki Citizens' Assembly Vanadzor office (HCAV) said the unknown men asked Karapetyan's grandfather questions in a threatening tone.
The 21-year-old man, as reported earlier by the human rights organization, participated in a fight on December 21, 2015 in the Armenian town of Armavir. He then turned himself in to the police and was arrested on the spot. On January 3, a court ruled to send Karapetyan to Armavir jail. The next day, prison officials handed the young man's body over to his relatives, saying that he had committed suicide. The family, however, finds suicide implausible and has turned to HCAV for legal representation.
The pair who visited Karapetyan's house, HCAV's statement reads, did not introduce themselves; they first expressed their condolences to the young man's grandfather and then tried to find out what actions the family intended to take in the future.
“Learning that the relatives were determined to find out the circumstances of the incident, they asked in a threatening tone: 'Do you plan to stand by your words to the end?' Karapetyan's grandfather, who had initially assumed the pair were journalists interested in the details of the case, realized upon hearing their threatening tone that the visit had an entirely different purpose,” HCAV writes.