«Մինչև վերջ տե՞ր ես ասածներիդ»․ ՔԿՀ֊ում մահացածի տուն անհայտ անձինք են այցելել
«Արմավիր» ՔԿՀ-ում 2016 թվականի հունվարի 4-ին մահացած Անզոր Կարապետյանի տուն են այցելել քաղաքացիական հագուստով երկու անձինք և սպառնական տոնով հարցեր ուղղել Կարապետյանի պապիկին։ Այս մասին նշված է Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի տարածած հաղորդագրության մեջ։
Կարապետյանը հունվարի 3-ին դատարանի որոշմամբ կալանավորվել էր և տեղափոխվել «Արմավիր» ՔԿՀ։ Հաջորդ օրը հարազատներին էին հանձնել Կարապետյանի դին՝ նշելով, որ 21-ամյա երիտասարդը ինքնասպանություն է գործել։ Հարազատները Կարապետյանի ինքնասպանության վարկածը արժանահավատ չեն համարում։ Նրանք դիմել են ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակ, որն էլ ստանձնել է Կարապետյանի հարազատների իրավունքների պաշտպանությունը։
Իրավապաշտպան կազմակերպությունը նշում է, որ օրերս Կարապետյանի տուն այցելած քաղաքացիական հագուստով երկու անձինք, ովքեր չեն ներկայացել, ցավակցություն են հայտնել կատարվածի վերաբերյալ, ապա փորձել պարզել, թե ինչ քայլերի են պատրաստվում դիմել Կարապետյանի հարազատները:
«Իմանալով, որ հարազատները պատրաստվում են հետևողական լինել՝ կատարվածի հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ՝ նրանք սպառնական տոնով հարցրել են. «Մինչև վերջ տե՞ր ես ասածներիդ»: Կարապետյանի պապիկը, ում հետ զրուցել են վերոնշյալ անձինք, սկզբում մտածել է, որ հերթական անգամ լրագրողներն են հետաքրքվում դեպքի մանրամասներով, միայն վերջում՝ սպառնական տոնով հարցերից հետո, հասկացել է, որ նրանք այլ նպատակով են այցելել իրենց», ֊ նշված է ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի հաղորագրության մեջ:

Неизвестные посетили родных скончавшегося армянского арестанта
Двое человек в гражданской одежде посетили дом Анзора Карапетяна, скончавшегося в уголовно-исполнительном учреждении «Армавир» 4 января 2016 года, и угрожающим тоном задавали вопросы его деду. Об этом говорится в заявлении ванадзорского офиса Хельсинкской гражданской ассамблеи.
Согласно решению суда, 3 января Карапетян был арестован и доставлен в УИУ «Армавир». На следующий день родным передали его труп, сообщив, что 21-летний молодой человек совершил самоубийство. Родственники Карапетяна считают эту версию неправдоподобной. Они обратились в ванадзорский офис ХГА, который занялся защитой прав родственников Карапетяна.
Правозащитная организация отмечает, что лица в гражданском, которые появились в доме Анзора Карапетяна 2 дня назад, не представились, изъявили желание выразить соболезнования в связи со случившимся, затем попытались выяснить, какие действия намерены предпринять родственники арестанта.
«Узнав, что родные намерены быть последовательными в вопросе выяснения обстоятельств случившегося, они поинтересовались угрожающим тоном: «Ты до конца будешь отстаивать свои слова?». Дедушка Карапетяна, с которым беседовали отмеченные лица, поначалу подумал, что подробностями инцидента в очередной раз интересуются журналисты, и лишь в конце, после вопросов в угрожающем тоне, понял, что их посетили с другой целью», - говорится в сообщении.