Հանքարդյունաբերության ոլորտի որոշ ձեռնարկություններ լուրջ խնդիրներ ունեն․ «ՀԺ»
Չնայած պղնձի միջազգային գնի նվազումը դադարել է և մեկ տոննայի գինը կայունացել Է 4 հազար 300-ի և 4 հազար 500 դոլարի սահմաններում, Հայաստանի հանքարդյունաբերության ոլորտի ձեռնարկությունների վիճակը շարունակում Է բարդանալ, գրում է «Հայկական ժամանակ» օրաթերթը։
Թերթը նշում է, որ ձեռնարկություններից առնվազն երկուսում ֆինանսական լուրջ խնդիրներ կան։ Ախթալայի լեռնահարստացուցիչ կոմբինատն արդեն չի կարողանում վճարել իր աշխատողների աշխատավարձը, իսկ Արմանիսի մերձակայքում գտնվող Սագամարի կոմբինատն արդեն կես տարի չի գործում ընդհանրապես։
«Ըստ որոշ տեղեկությունների, կառավարությունում քննարկվում Է հանքարդյունաբերության ոլորտի մի քանի ձեռնարկությունների բյուջետային վարկեր տրամադրելու տարբերակը։ Սակայն այս տարբերակը ռիսկային Է գնահատվում, քանի որ գունավոր մետաղների գների բարձրացում առաջիկա 1-2 տարիներին չի կանխատեսվում, և այդ վարկերը հանքարդյունաբերողները չեն կարողանա վերադարձնել», – նշում է թերթը։

Despite the fact that international copper prices have stopped falling and have averaged between $4.300 and $4.500 per ton, the state of Armenia's mining companies continues to worsen, local Haykakan Zhamanak daily newspaper reports.
At least two of the companies, the daily notes, have serious financial issues. Namely, Akhtala Mining Plant is no longer able to pay it's employees' salaries, while the Sagamar Processing Plant at Armanis village has stopped working altogether about half a year ago.
“According to some reports, the government is discussing the option of granting state-funded loans to several mining companies. This option, however, is considered risky since a rise in the prices of non-ferrous metals is not expected in the next 1-2 years, thereby miners might not be able to return the loans,” Haykakan Zhamanak writes.