Ծաղկահովիտի բնակիչը Դատախազությունից խնդրում է զբաղվել բնակարանների «ապօրինի բաշխման» հարցով
Արագածոտնի մարզպետարանում մի քանի օր իր ընտանիքով բողոքի ակցիա անցկացրած Ծաղկահովիտ գյուղի բնակիչ Արայիկ Սարդարյանը վաղը դիմելու է ՀՀ գլխավոր դատախազություն՝ պահանջով հետաքննել գյուղի նորակառույց շենքում, իր խոսքով, բնակարանների անօրինական բաշխման գործընթացը։ Սարդարյանը նշում է, որ իր ընտանիքն անապահով է և չունի սեփական կացարան, սակայն իրեն բնակարան չի հատկացվել, փոխարենը դրանք ստացել են անգամ այնպիսի մարդիկ, ովքեր Ծաղկահովիտում գրանցված չեն։
«Ամեն ինչ արդեն ակնհայտ է․ 1988 թվականին երկրաշարժից տուն կորցրածների համար հատկացված բնակարաններն անօրինական ձևով տվել են բնակարանի խնդիր չունեցող մարդկանց։ Դա հաստատել է նաև Ծաղկահովիտի գյուղապետը։ Նա փաստել է, որ որոշ մարդիկ մեր գյուղում, ովքեր արդեն ունեին բնակարան, նորից են տուն ստացել, փաստել է նաև, որ տուն ստացողների մեջ են եղել մարդիկ, ովքեր գյուղի բնակիչ չեն ու Աշտարակում են ապրում։ Կա նաև մարդ, որ իր 2 հարկանի տան գրանցումը փոխել ա ուրիշի անունով, ու նորից իրենց տուն են տվել։ Արդյուքնում մոտ 12 ընտանիք, ովքեր չպետք է տուն ստանային՝ ստացել են»,- այսօր Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է Սարդարյանը։
Սարդարյանն ասել է, որ «Ազատություն» ռադիոկայանի հետ զրույցում Արագածոտնի մարզպետ Սարգիս Սահակյանը ստել է լրագրողներին՝ ասելով, որ բոլոր բնակարանները հանձնվել են 1988 թվականին երկրաշարժից իրենց տները կորցրած մարդկանց։
Այն հարցին, թե արդյո՞ք գյուղապետը չի մասնակցել տների հանձնմանը՝ Սարդարյանը պատասխանել է․ «Մասնակցել ա, ու երբ ես ներկայացրեցի անօրինական ստացած մարդկանց ցուցակը, ինքը սկսեց ծիծաղելի արդարացումներ ներկայացնել»։
Epress.am-ը մեկնաբանություն է խնդրել Ծաղկահովիտի գյուղապետ Երվանդ Խաչատրյանից, ով ասել է, որ «Արայիկը շանտաժիստ է», և վերջինս Ծաղկահովիտում տուն ունի։ Այնուհետև Խաչատրյանն ասել է, որ ավելացնելու ոչինչ չունի և անջատել է հեռախոսը։
Նշենք, որ ավելի վաղ «Ազատություն» ռադիոկայանի հետ զրույցում գյուղապետն ասել էր, որ Սարդարյանը բնակարանի կարիք ունի և ներառված է եղել ցուցակում, բայց 2013-ից հետո իրեն անհայտ պատճառով դուրս է մնացել դրանից։

Генпрокуратуру Армении просят заняться «незаконным распределением» квартир
Житель села Цахкаовит Араик Сардарян, на протяжении нескольких дней проводивший вместе с семьей акцию протеста в администрации области Арагацотн, обратится в генпрокуратуру Армении с требованием расследовать незаконный, по его словам, процесс распределения квартир в новостройке. Мужчина заявляет, что семья необеспеченна, своего дома не имеет, однако квартира им не досталась: их предоставили людям, даже не прописанным в селе.
«Все очевидно: квартиры, рассчитанные на потерявших дома в результате землетрясения, были незаконно отданы людям, не имевшим жилищной проблемы. Это подтвердил и глава сельской администрации. Он констатировал, что некоторые люди в селе, уже имевшие квартиры, снова получили дома, также признал, что среди них были проживающие не в нашем селе, а в Аштараке. Есть человек, который переписал свой 2-этажный дом на другого, и получил квартиру. В результате около 12 семей, которым не должны были предоставлять жилище, получили квартиры», - в беседе с Epress.am заявил Сардарян.
По словам собеседника, в беседе с армянской службой радиостанции «Свобода» губернатор Арагацотна Саргис Саакян соврал, заявив, что все квратиры были сданы людям, лишившимся домов в результате землетрясения. На вопрос, не участвовал ли в раздаче квартир сельский глава, собеседник ответил: «Участвовал, и когда я предоставил список получивших квартиры незаконно, он стал приводить смешные оправдания».
Epress.am обратился за комментарием к главе сельской администрации Цахкаовита Ерванду Хачатряну. Он назвал Араика Сардаряна шантажистом, у которого есть жилище в селе. Затем Хачатрян сообщил, что добавить ему нечего, и отключил телефон, прервав разговор.
Ранее в беседе с радио «Свобода» сельский глава заявил, что Сардарян нуждается в квартире и был включен в список, но после 2013-ого его вычеркнули по неизвестным причинам.