Ծաղկահովիտի բնակիչը Դատախազությունից խնդրում է զբաղվել բնակարանների «ապօրինի բաշխման» հարցով
Արագածոտնի մարզպետարանում մի քանի օր իր ընտանիքով բողոքի ակցիա անցկացրած Ծաղկահովիտ գյուղի բնակիչ Արայիկ Սարդարյանը վաղը դիմելու է ՀՀ գլխավոր դատախազություն՝ պահանջով հետաքննել գյուղի նորակառույց շենքում, իր խոսքով, բնակարանների անօրինական բաշխման գործընթացը։ Սարդարյանը նշում է, որ իր ընտանիքն անապահով է և չունի սեփական կացարան, սակայն իրեն բնակարան չի հատկացվել, փոխարենը դրանք ստացել են անգամ այնպիսի մարդիկ, ովքեր Ծաղկահովիտում գրանցված չեն։
«Ամեն ինչ արդեն ակնհայտ է․ 1988 թվականին երկրաշարժից տուն կորցրածների համար հատկացված բնակարաններն անօրինական ձևով տվել են բնակարանի խնդիր չունեցող մարդկանց։ Դա հաստատել է նաև Ծաղկահովիտի գյուղապետը։ Նա փաստել է, որ որոշ մարդիկ մեր գյուղում, ովքեր արդեն ունեին բնակարան, նորից են տուն ստացել, փաստել է նաև, որ տուն ստացողների մեջ են եղել մարդիկ, ովքեր գյուղի բնակիչ չեն ու Աշտարակում են ապրում։ Կա նաև մարդ, որ իր 2 հարկանի տան գրանցումը փոխել ա ուրիշի անունով, ու նորից իրենց տուն են տվել։ Արդյուքնում մոտ 12 ընտանիք, ովքեր չպետք է տուն ստանային՝ ստացել են»,- այսօր Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է Սարդարյանը։
Սարդարյանն ասել է, որ «Ազատություն» ռադիոկայանի հետ զրույցում Արագածոտնի մարզպետ Սարգիս Սահակյանը ստել է լրագրողներին՝ ասելով, որ բոլոր բնակարանները հանձնվել են 1988 թվականին երկրաշարժից իրենց տները կորցրած մարդկանց։
Այն հարցին, թե արդյո՞ք գյուղապետը չի մասնակցել տների հանձնմանը՝ Սարդարյանը պատասխանել է․ «Մասնակցել ա, ու երբ ես ներկայացրեցի անօրինական ստացած մարդկանց ցուցակը, ինքը սկսեց ծիծաղելի արդարացումներ ներկայացնել»։
Epress.am-ը մեկնաբանություն է խնդրել Ծաղկահովիտի գյուղապետ Երվանդ Խաչատրյանից, ով ասել է, որ «Արայիկը շանտաժիստ է», և վերջինս Ծաղկահովիտում տուն ունի։ Այնուհետև Խաչատրյանն ասել է, որ ավելացնելու ոչինչ չունի և անջատել է հեռախոսը։
Նշենք, որ ավելի վաղ «Ազատություն» ռադիոկայանի հետ զրույցում գյուղապետն ասել էր, որ Սարդարյանը բնակարանի կարիք ունի և ներառված է եղել ցուցակում, բայց 2013-ից հետո իրեն անհայտ պատճառով դուրս է մնացել դրանից։

Tsaghkahovit villager Arayik Sardaryan, who has held several protest actions at the Aragatsotn regional administration against the “unfair” housing allocations in the village, intends to file an appeal with the office of Armenia's General Prosecutor to investigate the “illegal” apartment assignment process in a newly constructed residential building in Tsaghkahovit.
“It's obvious: the apartments which were originally envisaged for those who lost their homes in the 1988 earthquake have illegally been given to people with no housing problems. The village head of Tsaghkahovit has also confirmed this. He said that some of the assignees already owned apartments in the village. He also admitted that some of the people were not even Tsaghkahovit residents and were originally from Ashtarak. There is also this one person who rewrote his two-storey house to another name to be able to receive a new apartment. As a result, 12 undeserving families were provided housing,” Sardaryan told Epress.am.
The villager alleged that Aragatsotn governor Sargis Sahakyan has lied in his interview with RFE/RL's Armenian Service claiming that “all the apartments have been assigned to those affected by the earthquake.” Sardaryan added that Tsaghkahovit village head Yervand Khachatryan, who personally participated in the allocation process, came up with ridiculous excuses when faced with the list of people who had received “illegal apartments.”
Speaking to Epress.am, the village head said “Arayik is a blackmailer, and he owns a house in Tsaghkahovit.” Khachatryan, however, refused to elaborate and promptly hung up the phone.