«Դրական բնութագիր»․ Ոստիկանին չեն պատժել քաղաքացուն ապօրինի հետապնդելու համար
Գյումրիի բնակիչ Ա․Մ․֊ն պնդում է, որ ամիսներ շարունակ հետապնդումների է ենթարկվել ոստիկանության կողմից, սակայն դրա համար ոչ ոք չի պատժվել։ Իր խնդիրների մասին քաղաքացին տեղեկացրել է Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակին։
Նա պատմել է, որ ինքը բերման է ենթարկվել Գյումրիի ոստիկանության «Մուշ» բաժին 2015 թ. ապրիլի 20-ին և պահվել այնտեղ 3 ժամ: Նրան հարցաքնելուց հետո ազատ են արձակել և տրամադրել դատաբժշկական փորձաքննություն անցնելու վերաբերյալ ուղեգիր: Ոստիկանության աշխատակիցները պատճառաբանել են, որ նրա նկատմամբ իրականացրած քննչական գործողությունները կապված են 2015 թ. ապրիլի 18-ին Գյումրիում տեղի ունեցած սպանության հետ:
Ա․Մ․֊ի հավաստմամբ՝ ոստիկանությունում իրենից վերցրել են անձնագիրը՝ խոստանալով հաջորդ օրը վերադարձնել, սակայն մոտ 8 ամիս անձնագիրը չեն տվել։ 2015 թ. հունիս-հուլիս ամիսներին նրան կրկին բերման են ենթարկել, այնուհետև խուզարկություններ կատարել իր և իր հարազատների բնակարաններում, առգրավել արժեքավոր իրեր, որոնք ևս հետ չեն վերադարձվել:
Քաղաքացին ասել է իրավապաշտպաններին, որ իրեն, առանց կասկածյալի կամ մեղադրյալի կարգավիճակ ունենալու մասին տեղեկություն հայտնելու, ամիսներ շարունակ ոստիկանների կողմից ենթարկվել է անօրինական հետապնդումների, անհիմն հարցաքննությունների, որոնք ուղեկցվել են արժանապատվությունը նվաստացնող վերաբերմունքով: Նա նաև հավաստիացրել է, որ իրեն առաջարկել են ստանձնել հանցագործության կատարման մեղքը՝ փոխարենը խոստանալով 5 տարով արտերկիր ուղարկել:
Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակը եզրակացնում է, որ ոստիկանության աշխատակիցները չարաշահել են օրենքով տրված լիազորությունները՝ թույլ տալով Քրեադատավարական օրենսգրքի մի շարք խախտումներ՝ վկայի կարգավիճակ ունեցող անձին ենթարկելով օրենքով չսահմանված փորձաքննությունների, առգրավելով նրա փաստաթղթերը և անձնական այլ իրեր:
Իրավապաշտպան կազմակերպությունը դեպքի վերաբերյալ 2015 թվականի դեկտեմբերի 8-ին դիմում է ուղարկել ՀՀ Գլխավոր դատախազությանը և ՀՀ Հատուկ քննչական ծառայություն՝ պահանջելով հայտնաբերել և պատասխանատվության ենթարկել հանցագործություն կատարած անձանց, միջոցներ ձեռնարկել Ա. Մ.-ի խախտված իրավունքները վերականգնելու ուղղությամբ:
ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակը պատասխան գրություն է ստացել 2016 թվականի հունվարի 25-ին ՀՀ Ոստիկանության ներքին անվտանգության վարչությունունից, որն ընդունել է, որ իրավասու մարմինների կողմից իրականացված գործողությունները եղել են անհիմն, սակայն հայտնել է, որ կարգապահական խախտում թույլ տված աշխատակցի նկատմամբ կարգապահական տույժ չի կիրառվելու, որովհետև դա եղել է այդ աշխատակցի կողմից նման խախտման առաջին դեպքը, և ղեկավարությունը նրան դրական է բնութագրում:
Ա․Մ․֊ին վերադարձրել են անձը հաստատող փաստաթղթերը և վստահեցրել, որ ՀՀ տարածքից դուրս գալու դեպքում ոչ մի խնդիր չի առաջանա, սակայն խնդիրներն այդքանով չեն ավարտվել։ Երբ քաղաքացին արտագնա աշխատանքի մեկնելու համար ցանկացել է լքել երկիրը, նրան օդանավակայանում բերման են ենթարկել ոստիկանության «Զվարթնոցի» բաժին և ստիպել, որ պարտավորագիր ստորագրի՝ Գյումրի քաղաքի ոստիկանության Մուշի բաժին ներկայանալու համար:
«Ա. Մ.-ը պարզել է, որ պարտավորագիր ստորագրելու պատրվակով իրավապահները ցանկացել են հոգեբանական ճնշում գործադրել նրա վրա, որպեսզի վերջինս հրաժարվի ոստիկանների անօրինական գործողությունների վերաբերյալ իր բողոքից:
Արդյունքում՝ քաղաքացի Ա. Մ.-ը, սպանության փաստով հարուցված քրեական գործի շրջանակներում չունենալով որևէ կարգավիճակ, իրավապահ մարմինների կողմից անհիմն հետապնդումների է ենթարկվել, որի արդյունքում խախտվել են նրա մի շարք իրավունքներ, մասնավորապես՝ սահմանափակվել է նրա ելքը ՀՀ տարածքից, նվաստացվել է նրա և նրա ընտանիքի անդամների արժանապատվությունը, վերջիններս գտնվել են մշտական վախի և տագնապի մթնոլորտում», ֊ եզրակացնում է ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակը:

Police Officer 'Not Liable' to Punishment for Harassment of Gyumri Resident
A. M., a resident of Armenia's second largest city of Gyumri, claims that in 2015 he was subjected to months of unwarranted police persecution, however, to this day, no one has been held responsible for it. As reported by the Helsinki Citizens' Assembly Vanadzor office, A. M. was detained in a three-hour custody on April 20, 2015, by officers of the Mush division of Gyumri Police. The citizen was released after having been questioned “as part of a murder investigation that had occurred in Gyumri on April 18.” While in custody, police seized the detainee's passport and promised to return it the next day; however, the document remained with the law enforcement officials for nearly 8 months.
In June-July of the same year, the citizen was detained again; police raided his and his relatives homes, confiscated valuables and never returned them. A.M. told HCAV that law enforcement did not provide him any information on his status of either a suspect or an accused, subjecting him to months of illegal harassment, unfounded interrogations, accompanied by degrading treatment. Police also reportedly urged the man to plead guilty to the murder, promising to in return send him abroad for 5 years.
The human rights activists note that police officers exceeded their legal powers and violated a number of provisions of Armenia's Criminal-procedure code by subjected a witness to unlawful examinations, interrogations, as well as confiscating his documents and other personal belongings.
In December, 2015, HCAV filed appeal letters with the office of the Armenian General Prosecutor, and the Special Investigation Service, demanding that authorities identify those responsible for A.M.'s harassment and bring them to justice, as well as take measures to restore the citizen's violated rights.
On January 25, 2016, HCAV received a reply from the Police's department of internal security which recognized the actions of the competent authorities to be unfounded. However, according to the response, the officer responsible for the offense was not liable to disciplinary penalty since it was “his first offense of this nature.”
Law enforcement subsequently returned the citizen's passport and assured he would have no problems in the future travelling abroad. However, when A.M. tried to leave the country for work several days later, he was stopped by police and forced to sign a commitment to appear in the Mush division.
“A.M. claims that under the pretext of signing a commitment, law enforcement wanted to pressure the citizen into withdrawing his complaint against the police's illegal activities,” HCAV reports.