«Դրական բնութագիր»․ Ոստիկանին չեն պատժել քաղաքացուն ապօրինի հետապնդելու համար
Գյումրիի բնակիչ Ա․Մ․֊ն պնդում է, որ ամիսներ շարունակ հետապնդումների է ենթարկվել ոստիկանության կողմից, սակայն դրա համար ոչ ոք չի պատժվել։ Իր խնդիրների մասին քաղաքացին տեղեկացրել է Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակին։
Նա պատմել է, որ ինքը բերման է ենթարկվել Գյումրիի ոստիկանության «Մուշ» բաժին 2015 թ. ապրիլի 20-ին և պահվել այնտեղ 3 ժամ: Նրան հարցաքնելուց հետո ազատ են արձակել և տրամադրել դատաբժշկական փորձաքննություն անցնելու վերաբերյալ ուղեգիր: Ոստիկանության աշխատակիցները պատճառաբանել են, որ նրա նկատմամբ իրականացրած քննչական գործողությունները կապված են 2015 թ. ապրիլի 18-ին Գյումրիում տեղի ունեցած սպանության հետ:
Ա․Մ․֊ի հավաստմամբ՝ ոստիկանությունում իրենից վերցրել են անձնագիրը՝ խոստանալով հաջորդ օրը վերադարձնել, սակայն մոտ 8 ամիս անձնագիրը չեն տվել։ 2015 թ. հունիս-հուլիս ամիսներին նրան կրկին բերման են ենթարկել, այնուհետև խուզարկություններ կատարել իր և իր հարազատների բնակարաններում, առգրավել արժեքավոր իրեր, որոնք ևս հետ չեն վերադարձվել:
Քաղաքացին ասել է իրավապաշտպաններին, որ իրեն, առանց կասկածյալի կամ մեղադրյալի կարգավիճակ ունենալու մասին տեղեկություն հայտնելու, ամիսներ շարունակ ոստիկանների կողմից ենթարկվել է անօրինական հետապնդումների, անհիմն հարցաքննությունների, որոնք ուղեկցվել են արժանապատվությունը նվաստացնող վերաբերմունքով: Նա նաև հավաստիացրել է, որ իրեն առաջարկել են ստանձնել հանցագործության կատարման մեղքը՝ փոխարենը խոստանալով 5 տարով արտերկիր ուղարկել:
Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակը եզրակացնում է, որ ոստիկանության աշխատակիցները չարաշահել են օրենքով տրված լիազորությունները՝ թույլ տալով Քրեադատավարական օրենսգրքի մի շարք խախտումներ՝ վկայի կարգավիճակ ունեցող անձին ենթարկելով օրենքով չսահմանված փորձաքննությունների, առգրավելով նրա փաստաթղթերը և անձնական այլ իրեր:
Իրավապաշտպան կազմակերպությունը դեպքի վերաբերյալ 2015 թվականի դեկտեմբերի 8-ին դիմում է ուղարկել ՀՀ Գլխավոր դատախազությանը և ՀՀ Հատուկ քննչական ծառայություն՝ պահանջելով հայտնաբերել և պատասխանատվության ենթարկել հանցագործություն կատարած անձանց, միջոցներ ձեռնարկել Ա. Մ.-ի խախտված իրավունքները վերականգնելու ուղղությամբ:
ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակը պատասխան գրություն է ստացել 2016 թվականի հունվարի 25-ին ՀՀ Ոստիկանության ներքին անվտանգության վարչությունունից, որն ընդունել է, որ իրավասու մարմինների կողմից իրականացված գործողությունները եղել են անհիմն, սակայն հայտնել է, որ կարգապահական խախտում թույլ տված աշխատակցի նկատմամբ կարգապահական տույժ չի կիրառվելու, որովհետև դա եղել է այդ աշխատակցի կողմից նման խախտման առաջին դեպքը, և ղեկավարությունը նրան դրական է բնութագրում:
Ա․Մ․֊ին վերադարձրել են անձը հաստատող փաստաթղթերը և վստահեցրել, որ ՀՀ տարածքից դուրս գալու դեպքում ոչ մի խնդիր չի առաջանա, սակայն խնդիրներն այդքանով չեն ավարտվել։ Երբ քաղաքացին արտագնա աշխատանքի մեկնելու համար ցանկացել է լքել երկիրը, նրան օդանավակայանում բերման են ենթարկել ոստիկանության «Զվարթնոցի» բաժին և ստիպել, որ պարտավորագիր ստորագրի՝ Գյումրի քաղաքի ոստիկանության Մուշի բաժին ներկայանալու համար:
«Ա. Մ.-ը պարզել է, որ պարտավորագիր ստորագրելու պատրվակով իրավապահները ցանկացել են հոգեբանական ճնշում գործադրել նրա վրա, որպեսզի վերջինս հրաժարվի ոստիկանների անօրինական գործողությունների վերաբերյալ իր բողոքից:
Արդյունքում՝ քաղաքացի Ա. Մ.-ը, սպանության փաստով հարուցված քրեական գործի շրջանակներում չունենալով որևէ կարգավիճակ, իրավապահ մարմինների կողմից անհիմն հետապնդումների է ենթարկվել, որի արդյունքում խախտվել են նրա մի շարք իրավունքներ, մասնավորապես՝ սահմանափակվել է նրա ելքը ՀՀ տարածքից, նվաստացվել է նրա և նրա ընտանիքի անդամների արժանապատվությունը, վերջիններս գտնվել են մշտական վախի և տագնապի մթնոլորտում», ֊ եզրակացնում է ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակը:

Армянского полицейского не наказали за незаконное преследование человека
Житель второго по величине армянского города Гюмри А.М. утверждает, что на протяжении месяцев подвергался преследованию со стороны полиции, за что, однако, никто не понес наказания. О своих проблемах гражданин сообщил ванадзорскому офису Хельсинкской гражданской ассамблеи.
Он рассказал, что был доставлен в отделение полиции «Муш» 20 апреля 2015г., где его продержали 3 часа. После допроса мужчину освободили, выдав направление на судмедэкспертизу. Сотрудники полиции заявили, что следственные действия в его отношении связаны с убийством, совершенном в Гюмри 18 апреля 2015г.
А.М. утверждает, что в полиции у него забрали паспорт, пообещав вернуть на следующий день, однако документ оставался у них 8 месяцев. В июне-июле того же года его снова задержали, затем провели обыски в его квартире и в квартирах родных, конфисковали драгоценности, которые также не вернули.
А.М. сообщил правозащитникам, что его, не предоставив информации о статусе подозреваемого или обвиняемого, на протяжении месяцев подвергали незаконным преследованиям, проводили необоснованные допросы, которые сопровождались унижающим достоинство отношением. Также мужчина заверил, что ему предложили признать свою вину, пообещав взамен отправить на 5 лет заграницу.
Ванадзорский офис Хельсинкской гражданской ассамблеи отмечает, что сотрудники полиции превысили установленные законом полномочия, допустив ряд нарушений уголовно-процессуального кодекса и подвергнув лицо, имеющее статус свидетеля, не предусматриваемым законом экспертизам, конфисковав его документы и другие личные вещи.
8 декабря правозащитная организация отправила заявление в генпрокуратуру и Специальный следственный Комитет Армении, требуя выявить и привлечь к ответственности лиц, совершивших преступление, принять меры для восстановления нарушенных прав А.М.
25 января 2016 года ванадзорский офис ХГА получил ответ из управления внутренней безопасностии полиции Армении, признавшего необоснованными действия компетентных органов. При этом структура сообщила, что дисциплинарный штраф сотруднику, допустившему дисциплинарное нарушение, не выпишут, так как это было лишь первое подобное нарушение сотрудника, которого руководство характеризует положительно.
Мужчине вернули документы, удостоверяющие личность, и заверили, что у него не возникнет никаких проблем в случае выезда заграницу. Однако, когда он попытался уехать из страны на заработки, его задержали в аэропорту, доставили в отделение полиции в «Звартноц»-е и заставили подписать обязательство явиться в отделение полиции «Муш» в Гюмри.
«А.М. выяснил, что под предлогом подписания обязательства правоохранители хотели оказать на него психологическое воздействие, чтобы он отозвал свою жалобу на незаконные действия полицейских.
Итак, не имея никакого статуса в уголовном деле об убийстве, гражданин А.М. подвергся необоснованному преследованию со стороны правоохранительных органов, в результате чего был нарушен ряд его прав, в частности, ограничено его право выезда за пределы Республики Армения, унижено его достоинство и достоинство его родных, люди пребывали в атмосфере постоянного страха и тревоги», - говорится в заявлении организации.