Իշխող կուսակցության թեկնածուն Հայաստանի օմբուդսմեն դարձավ
Ազգային ժողովն այսօր 96 կողմ, 7 դեմ և 4 անվավեր ձայների հարաբերակցությամբ Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպան ընտրեց Արդարադատության փոխնախարար Արման Թաթոյանին։
Քվեարկությունն ընթացել է փակ և գաղտնի, որին մասնակցել է 107 պատգամավոր:
6 տարի ժամկետով ընտրված օմբուդսմենն իշխող Հանրապետական կուսակցության թեկնածուն է․ պետաիրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովը ԱԺ֊ին ներկայացրել էր Թաթոյանի թեկնածությունը, քանի որ վերջինս հանձնաժողովում 7 ձայն էր ստացել, մինչդեռ նրա ընդդիմադիր մրցակիցը՝ «Ժառանգության» պատգամավոր Զարուհի Փոստանջյանը՝ 5։
Թաթոյանն ընտրվելուց հետո ԱԺ ամբիոնից ընթերցել է իր երդման տեքստը և խոստացել անաչառորեն պաշտպանել մարդու և քաղաքացու իրավունքները:

With 96 votes in favour, Armenia's National Assembly on Monday elected former deputy justice minister Arman Tatoyan as the country's new Human Rights Ombudsman. 7 MPs voted against the appointment, while 4 ballots were considered null.
Tatoyan was proposed as an Ombudsman candidate by the ruling Republican Party's parliamentary faction and secured the endorsement of the NA's Standing Committee on State and Legal Affairs on February 12.
In a speech following his election, Armenia's 4th Ombudsman swore to impartially protect the rights and interests of Armenian citizens.