Վարդգես Գասպարիին ՔԿՀ֊ից տեղափոխել են հոգեբուժարան
Ինժեներ, քաղաքացիական ակտիվիստ, քաղբանտարկյալ Վարդգես Գասպարին Նուբարաշեն քրեակատարողական հիմնարկից տեղափոխվել է Նորքի հոգեբուժարան։ Այս մասին Epress.am–ի հետ զրույցում ասել է Գասպարիի փաստաբան Դավիթ Գյուրջյանը:
Փաստաբանի փոխանցմամբ, այսօր առավոտյան, երբ Գասպարիի կինը՝ Անահիտ Այվազին, ամուսնուն տեսակցելու նպատակով գնացել է ՔԿՀ, նրան հայտնել են, որ Գասպարիին կալանավայրից տեղափոխել են Նորքի հոգեբուժարան:
Գյուրջյանի հավաստմամբ, սակայն, Գասպարին գտնվում է հոգեպես հավասարակշիռ վիճակում. «Մենք պատրաստվում ենք գնալ հոգեբուժարան և տեղում պարզել խնդիրը»։
Հիշեցնենք, որ Վարդգես Գասպարին փետրվարի 19-ին Շենգավիթ վարչական շրջանի ընդհանուր իրավասության դատարանի որոշմամբ կալանավորվել է՝ առանց նախապես զգուշացվելու:
Նա մեղադրվում է վարչական գործով նշանակված դատական նիստի ժամանակ դատավարությանը մասնակցող հայցվորի ներկայացուցիչներ` ՀՀ Ոստիկանության ծառայողներ Դիանա Վարդանյանի, Սոնա Մելիքյանի և դատական նիստը նախագահող դատավոր Ռուզաննա Հակոբյանի հասցեին վիրավորական արտահայտություններ հնչեցնելու մեջ: Գասպարին բոյկոտում էր Շենգավիթ վարչական շրջանի ընդհանուր իրավասության դատարանում ընթացող դատաքննությունը և չէր ներկայանում դատերին։
Նշենք, որ գործով առավելագուն պատիժ է սահմանված 2-3 ամիս կալանավորումը։ Գասպարիի պաշտպաններն ու մի շարք իրավապաշտպան կազմակերպություններ հայտարարել են, որ կալանավորման որոշումն ապօրինի է և ունի քաղաքական դրդապատճառներ։

Политзаключенного доставили в ереванскую психиатрическую клинику
Из Нубарашенской тюрьмы инженера, гражданского активиста, политзаключенного Вардгеса Гаспари (на фото) доставили в психиатрическую клинику ереванского административного района Нор Норк на медобследование. Об этом Epress.am сообщил адвокат арестованного Давид Гюрджян.
Утром 24 февраля, когда супруга Гаспари Анаит Айвази отправилась в уголовно-исполнительное учреждение для встречи с ним, ей сообщили о переводе Гаспари в клинику.
По словам Гюрджяна, однако, Гаспари находится в уравновешенном состоянии: «Мы собираемся отправиться в лечебницу и разобраться на месте».
19 февраля Вардгеса Гаспари арестовали по решению Шенгавитского суда общей юрисдикции, не предупредив заранее. Он обвиняется в оскорблении представителей истца, служащих полиции Дианы Варданян, Соны Меликян и судьи Рузанны Акопян на судебном заседании. Инженер бойкотировал производство и не являлся на заседания.
Статья предусматривает максимальный срок заключения в виде ареста сроком на 2-3 месяца. Адвокаты Гаспари и ряд правозащитных организаций заявили, что решение об аресте незаконно и имеет политические мотивы.