Կնոջը սպանած ամբաստանյալ ամուսնու գործում հայտնվել է «ոմն թուրքը»
Սպանության գործի քննության մեջ կան թերություններ, որոնց վրա սակայն դատախազը ուշադրություն չի դարձրել։ Այսօր Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանում նիստի ավարտից հետո ասել է տուժողի իրավահաջորդի փաստաբան Սեդա Սաֆարյանը։
Դատախազ Հակոբ Ենոքյանը մեղադրականում նշել է, որ սպանված Հեղինե Դարբազյանը կապ է ունեցել «ոմն թուրք» Նադիկի հետ և խանդի հողի վրա, ամուսնական պարտականությունները չկատարելու պատճառով ամուսինը սպանել է կնոջը։ Նիստի ընթացքում ամբաստանյալ Արտակ Առաքելյանը հաստատել է, որ ինքը անձամբ ճանաչում է այդ մարդուն։
«Շատ թերի քննություն է, մեղադրականում գրված է միայն այն ինչ ասել է ամբաստանյալը։ Իսկ դատախազը պարտավոր էր ճշտել՝ ով է այդ Նադիկը և ոչ թե գրեր ուղղակի «ոմն» Նադիկ։ Այն դեպքում, որ դուք էլ տեսաք, որ ամբաստանյալը անձամբ ճանաչել է Նադիկին։ Սա մեղադրանքի հիմքում դրված ինչ-որ բանը կասկածի տակ դրեց, որը քննության թերությունն է»,- դատական նիստի ավարտից հետո Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է Սաֆարյանը։
Մեղադրականում դատախազը արձանագրել է, որ սպանված Հեղինե Դարբազյանը կապ է ունեցել «ոմն թուրքի» հետ։ Սպանվածի քույրը՝ Քրիստինե Դարբազյանը, Epress.am-ի հետ զրույցում պատմել է, որ դեռ այն ժամանակ էլ, երբ ամուսինները համատեղ են ապրել, Նադիկը պարտքի պատճառով երբեմն զանգել է նրանց։
«Նա հազար անգամ ներկա է եղել, ինչպես են քույրս ու էդ թուրքը խոսում, ինքը կանգնում էր կամեռայի հետևում, ասում էր՝ Հեղինե, ես չեմ ասի, դու ասա, որ պարտքը ուշացնելու ենք։ Եթե խանդելու լիներ, խանդի պատճառ լիներ, էդ պահին էլ կտար-կսպաներ։ էդ ինչի՞ ամիսներ հետո ա իբր սկսում խանդել։ Չեմ հասկանում, էդ թուրքի պատմությունը ինչի են արանք բերում»,- ասել է Դարբազյանը։
Քրոջ խոսքի վրա հիմնվելով՝ կարելի է եզրակացնել, որ այդ «ոմն թուրքի» թեման վաղուցվա պատմություն է եղել և անհասկանալի է, թե ինչու է դատախազը իր մեղադրականում շեշտել դա։ Գուցե դա ինչ-որ մեղմացուցիչ հանգամանք ստեղծելու համար է ընդգծվում դատախազի կողմից։
Դեպքից հետո, Դարբազյանի խոսքով, իրենք խոսել են Նադիկի հետ և վերջինս ասել է, որ ինքը զանգել է միայն իր պարտքը վերցնելու համար և իր և հանգուցյալի միջև ոչ մի կապ չկա։
Փաստաբան Սեդա Սաֆարյանը Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է, որ արժեքավոր կարող են լինել Նադիկի վկայությունները, սակայն նա չի կարող հրավիրվել դատարանի դահլիճ։ «Նա Թուրքիայում ապրող Ադրբեջանի քաղաքացի է և անվտանգությունից ելնելով չի կարող գալ Հայաստան»,- ասել է Սաֆարյանը։
Ամբաստանյալ Արտակ Առաքելյանը դատարանի դահլիճում ճիշտ է հայտարարել է, որ իրեն մեղավոր է ճանաչում, սակայն զղջման ոչ մի խոսք չի ասել։ «Դե ես գնացի, ասացի, որ դավաճանում ես ինձ, ոչ մի ձեն չհանեց, եթե ներողություն խնդրեր, չէի սպանի»,-հայտարարել է ամբաստանյալը։
Նշենք, որ հարուցված քրեական գործի համաձայն, Արտակ Առաքելյանը 2015 թվականին սեպտեմբերի 27-ին Մալաթիա 84/8 հասեցին կից վարագույրի խանութի սրահում որսորդական դանակով 30-ից ավելի հարվածներ է հասցրել իր նախկին կնոջ՝ 38-ամյա Հեղինե Դարբազյանի մարմնի տարբեր հատվածներին, որի հետևանքով կինը տեղում մահացել է:

In September, 2015, Yerevan resident Artak Arakelyan, 39, killed his former wife, 38-year-old Heghine Darbazyan, by stabbing her more than 30 times with a hunting knife. According to case materials, the crime was motivated by “jealousy and adultery.”
The second hearing of Arakelyan’s trial took place Wednesday at the Malatia-Sebastia district court, during which the accused admitted killing Darbazyan but showed no remorse over what he had done: “Well, I went to her and told her ‘You’re cheating on me,’ but she said nothing. I wouldn’t have killed her if she had apologized,” Arakelyan said.
When presenting the case to the court, prosecutor Hakob Yenokyan stated that the victim had had an affair with “some Turk,” Nadik, and the accused “killed Darbazyan out of jealousy, because the victim failed to carry out conjugal duties.” Arakelyan also confirmed to the court that he was personally acquainted with this person.
Speaking to Epress.am after the hearing, Seda Safaryan, the lawyer for the victim's successor, pointed out various shortcomings in the investigation, which, however, “have been overlooked” by the prosecutor.
“The investigation is incomplete; it’s based solely on the testimony of the accused. The prosecutor should have found out who this Nadik is and not have just written ‘some Turk.’ All the more so since the accused was personally acquainted with this person. This calls the basis for the charges into question, which was on oversight by the investigation,” the lawyer noted.
The victim's sister, Kristine Darbazyan, also said that this person, Nadik, was irrelevant to the case and that he used to often phone the couple since they owed him money: “ was always present when my sister talked to this Turk; if he had been jealous, he would have killed her right then and there. I don’t understand why they’re emphasizing the story with the Turk.”
Darbazyan added that the family contacted Nadik after the incident and he confirmed that he had only phoned the spouses with the purpose of getting his money back and had no personal relationship with the victim.
“Nadik’s testimony could be valuable to the case; however, he can’t be invited to court since he is an Azerbaijani citizen living in Turkey and won’t come to Armenia for safety reasons,” lawyer Safaryan told Epress.am.