Կնոջը սպանած ամբաստանյալ ամուսնու գործում հայտնվել է «ոմն թուրքը»
Սպանության գործի քննության մեջ կան թերություններ, որոնց վրա սակայն դատախազը ուշադրություն չի դարձրել։ Այսօր Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանում նիստի ավարտից հետո ասել է տուժողի իրավահաջորդի փաստաբան Սեդա Սաֆարյանը։
Դատախազ Հակոբ Ենոքյանը մեղադրականում նշել է, որ սպանված Հեղինե Դարբազյանը կապ է ունեցել «ոմն թուրք» Նադիկի հետ և խանդի հողի վրա, ամուսնական պարտականությունները չկատարելու պատճառով ամուսինը սպանել է կնոջը։ Նիստի ընթացքում ամբաստանյալ Արտակ Առաքելյանը հաստատել է, որ ինքը անձամբ ճանաչում է այդ մարդուն։
«Շատ թերի քննություն է, մեղադրականում գրված է միայն այն ինչ ասել է ամբաստանյալը։ Իսկ դատախազը պարտավոր էր ճշտել՝ ով է այդ Նադիկը և ոչ թե գրեր ուղղակի «ոմն» Նադիկ։ Այն դեպքում, որ դուք էլ տեսաք, որ ամբաստանյալը անձամբ ճանաչել է Նադիկին։ Սա մեղադրանքի հիմքում դրված ինչ-որ բանը կասկածի տակ դրեց, որը քննության թերությունն է»,- դատական նիստի ավարտից հետո Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է Սաֆարյանը։
Մեղադրականում դատախազը արձանագրել է, որ սպանված Հեղինե Դարբազյանը կապ է ունեցել «ոմն թուրքի» հետ։ Սպանվածի քույրը՝ Քրիստինե Դարբազյանը, Epress.am-ի հետ զրույցում պատմել է, որ դեռ այն ժամանակ էլ, երբ ամուսինները համատեղ են ապրել, Նադիկը պարտքի պատճառով երբեմն զանգել է նրանց։
«Նա հազար անգամ ներկա է եղել, ինչպես են քույրս ու էդ թուրքը խոսում, ինքը կանգնում էր կամեռայի հետևում, ասում էր՝ Հեղինե, ես չեմ ասի, դու ասա, որ պարտքը ուշացնելու ենք։ Եթե խանդելու լիներ, խանդի պատճառ լիներ, էդ պահին էլ կտար-կսպաներ։ էդ ինչի՞ ամիսներ հետո ա իբր սկսում խանդել։ Չեմ հասկանում, էդ թուրքի պատմությունը ինչի են արանք բերում»,- ասել է Դարբազյանը։
Քրոջ խոսքի վրա հիմնվելով՝ կարելի է եզրակացնել, որ այդ «ոմն թուրքի» թեման վաղուցվա պատմություն է եղել և անհասկանալի է, թե ինչու է դատախազը իր մեղադրականում շեշտել դա։ Գուցե դա ինչ-որ մեղմացուցիչ հանգամանք ստեղծելու համար է ընդգծվում դատախազի կողմից։
Դեպքից հետո, Դարբազյանի խոսքով, իրենք խոսել են Նադիկի հետ և վերջինս ասել է, որ ինքը զանգել է միայն իր պարտքը վերցնելու համար և իր և հանգուցյալի միջև ոչ մի կապ չկա։
Փաստաբան Սեդա Սաֆարյանը Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է, որ արժեքավոր կարող են լինել Նադիկի վկայությունները, սակայն նա չի կարող հրավիրվել դատարանի դահլիճ։ «Նա Թուրքիայում ապրող Ադրբեջանի քաղաքացի է և անվտանգությունից ելնելով չի կարող գալ Հայաստան»,- ասել է Սաֆարյանը։
Ամբաստանյալ Արտակ Առաքելյանը դատարանի դահլիճում ճիշտ է հայտարարել է, որ իրեն մեղավոր է ճանաչում, սակայն զղջման ոչ մի խոսք չի ասել։ «Դե ես գնացի, ասացի, որ դավաճանում ես ինձ, ոչ մի ձեն չհանեց, եթե ներողություն խնդրեր, չէի սպանի»,-հայտարարել է ամբաստանյալը։
Նշենք, որ հարուցված քրեական գործի համաձայն, Արտակ Առաքելյանը 2015 թվականին սեպտեմբերի 27-ին Մալաթիա 84/8 հասեցին կից վարագույրի խանութի սրահում որսորդական դանակով 30-ից ավելի հարվածներ է հասցրել իր նախկին կնոջ՝ 38-ամյա Հեղինե Դարբազյանի մարմնի տարբեր հատվածներին, որի հետևանքով կինը տեղում մահացել է:

В Армении в деле об убийстве супругом бывшей жены появился «некий турок»
В следствии по делу об убийстве есть недостатки, на которые прокурор не обратил внимания. Об этом после заседания в ереванском суде общей юрисдикции административного района Малатиа-Себастиа заявила адвокат правопреемника пострадавшей Седа Сафарян.
Прокурор Акоп Енокян отметил в обвинении, что у убитой Эгинэ Дарбазян была связь с «неким турком» Надиком, и супруг убил ее «на почве ревности, из-за невыполнения супружеских обязанностей». В ходе заседания подсудимый Артак Аракелян подтвердил, что лично знаком с этим человеком.
«Это очень неполное следствие: в обвинении записано только то, что сказал подсудимый. Но прокурор обязан был выяснить, кто это такой, а не писать просто «некий» Надик. При том, что, как вы убедились, подсудимый лично был знаком с Надиком. Это ставит под сомнение то, что легло в основу обвинения, в этом и заключается недочет следствия», - сообщила Сафарян в беседе с Epress.am.
В обвинении прокурор констатировал, что у убитой Эгинэ Дарбазян была связь с «неким турком». Сестра убитой Кристинэ Дарбазян рассказала корреспонденту Epress.am, что когда супруги еще жили вместе, Надик время от времени звонил им по вопросу долга.
«Он тысячу раз присутствовал при разговоре сестры с этим турком, говорил «Эгинэ, я не скажу, ты скажи, что мы просрочим выплату долга». Если бы он ревновал, будь повод для ревности, он убил бы ее тогда. Почему это он начинает ревновать по прошествии нескольких месяцев? Не понимаю, почему они акцентируют эту историю с турком», - заявила собеседница.
Из слов сестры выходит, что тема «некого турка» - старая история, и непонятно, почему. прокурор упомянул о ней в обвинении. Возможно, это делается с целью создания смягчающих обстоятельств.
Дарбазян также заявила, что после инцидента семья связалась с Надиком. Он сказал, что звонил только с целью получения долга, и не состоял в связи с покойной.
Седа Сафарян считает, что показания Надика могут быть ценными, но он не может быть приглашен в суд: «Он – гражданин Азербайджана, проживающий в Турции, и прибыть в Армению, по соображениям безопасности, не может».
Несмотря на признание своей вины в зале суда, Артак Аракелян не высказал слов сожаления. «Ну, я пошел, сказал «ты мне изменяешь», она ничего не ответила. Я не стал бы убивать, если бы она извинилась», - заявил подсудимый.
По материалам уголовного дела, 27 сентября 2015 года Аракелян нанес бывшей супруге, 38-летней Эгинэ Дарбазян более 30 ударов охотничьим ножом, в результате чего женщина скончалась на месте.