Մաքսայինում փոփոխությունները հարվածում են փոքր և միջին բիզնեսին․ «ՀԺ»
Հովհաննես Հովսեփյանին Պետեկամուտների կոմիտեի նախագահ նշանակելուց հետո դադարել է, այսպես կոչված՝ «կարգոների» աշխատանքը։ Դրանք ընկերություններ են, որոնց միջոցով գործարարները ներկրում և մաքսազերծում են իրենց ապրանքները, գրում է «Հայկական ժամանակ» օրաթերթը։
«Կարգոների» գործունեության դադարեցման հետևանքով, ըստ թերթի տեղեկությունների, Հայաստան ներկրվող որոշ ապրանքների դեֆիցիտ է նկատվում։
«Այն դեռ միայն մեծածախ շուկայում է, բայց այսպես շարունակվելու դեպքում մոտ 20-30 օր հետո կտեղափոխվի նաև մանրածախ շուկա։ Խոսքը կենցաղային սարքավորումների, տեխնիկայի, հագուստեղենի մասին է։ Խնդիրն այն է, որ նախկինում «կարգոները» որոշակի վճարի դիմաց և մաքսայինի հետ «համագործակցելու» շնորհիվ ներկրողների ապրանքները մաքսազերծում էին քաշով, իսկ հիմա ցանկացած ապրանք մաքսայինը մաքսազերծում է հատով և բացառապես հսկիչ գներով, որոնք աստղաբաշխական են, և փոքր ու միջին գործարարները այդպիսի գներով մաքսազերծումից հետո ոչ մի կերպ չեն կարող մրցակցել խոշոր ու ստվերում աշխատող խոշոր բիզնեսի հետ։ Այդ իսկ պատճառով փոքր ու միջին ներկրողները ժամանակավորապես դադարեցրել են ներկրումները», – նշում է թերթը։

Customs Reforms in Armenia Harm Small and Medium-Sized Businesses: Press
Haykakan Zhamanak newspaper reports that following Hovhannes Hovsepyan’s appointment as the head of Armenia’s State Revenue Committee, so-called “cargo” operations have been discontinued resulting in a shortage of some imported goods.
“So far it has only touched the wholesale market, but if this situation persists for another 20-30 days, might move to retail. We’re talking about household equipment, gadgets, and clothing.
“The thing is, cargo – for a certain fee and thanks to ‘cooperation’ with the Customs Service - used to clear imports through customs based on their total weight, whereas now, the Service clears each of the goods individually and for sky-high duty rates. After such customs clearance, small and medium-sized businesses have no chance of competing with large and shady businesses. Therefore, small and medium-sized importers have temporarily discontinued their operations,” the daily writes.