Դատախազությունը չի հաստատել Գևորգ Սաֆարյանի մեղադրանքը. գործն ուղարկվել է նոր քննության
ՀՀ Գլխավոր դատախազությունը չի հաստատել հունվարի 1-ից կալանավորված «Նոր Հայաստան» շարժման ներկայացուցիչ Գևորգ Սաֆարյանի մեղադրանքը։ Այս մասին Epress.am-ի հետ զրույցում հայտնել են ՀՀ գլխավոր դատախազության մամուլի ծառայությունից։ Սաֆարյանը մեղադրվում էր ոստիկան Գեղամ Խաչատրյանի նկատմամբ բռնություն գործադրելու մեջ։
Դատախազությունը գործը դատարան չի ուղարկել՝ այն ուղարկելով լրացուցիչ քննության։ Վերացվել է նաև Հատուկ քննչական ծառայության որոշումը, որով ոստիկանների գործողությունները Սաֆարյանի և ընկերների դեմ համարվել էին իրավաչափ։ Ոստիկանների դեմ հարուցված, ապա կարճված քրեական գործը Դատախազությունը ևս ուղարկել է նոր քննության։
«Այն, որ նախաքննությունը ընթացել էր բազմաթիվ սխալներով և գործը այդպես չէր կարող գնալ դատարան՝ ակնհայտ էր, որովհետև նախաքննությունը տարվել էր մի ուղղությամբ և ամբողջ նպատակն այն էր, որ հաստատվի, թե Գևորգը կատարել է ինչ-որ գործողություններ, ոորնք կարելի է բնութագրել բռնություն ոստիկանի նկատմամբ, բայց նախաքննությունը պետք է բազմակողմանի լինի։ Բոլոր ցուցմունքները տվել էին միայն ոստիկանները, ովքեր, բնականաբար, պաշտպանել են իրենց վերադաս ոստիկանին։ Նման գործը դատարան ուղարկելը անթույլատրելի էր, ինչը, հավանաբար, ՀՀ գլխավոր դատախազը հասկացել է և գործը հետ է ուղարկել», - Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է Գևորգ Սաֆարյանի շահերի ներկայացուցիչ Տիգրան Հայրապետյանը։
Նա նշել է, որ իրենք վաղ թե ուշ կալանավորման գործով բողոքարկելու են Եվրոպական դատարան և իրավապահներն այժմ փորձում են շտկել սխալները՝ եվրոպական կառույցների առջև չխայտառակվելու համար․ «Եթե այսպիսի խախտումներով գործը գնար դատարան և դատարանն էլ մեղադրական որոշում կայացներ, ապա շատ կոպիտ կխախտվեր Գևորգ Սաֆարյանի իրավունքները, որի արդյուքնում հերթական որոշումը կունենաինք, որ Հայաստանում անձն իր խոսքի ազատության համար հայտնվել է բանտում՝ ինչն էլ ԵԽԽՎ-ի գնահատմամբ դիտվում է որպես քաղբանտարկյալ, իսկ նման պիտակներ առաջին հերթին Հայաստանի Հանրապետությանը պետք չի։ Իրենք այս ամենը հասկացել են և փորձում են շտկել ու ճիշտ իրավական որակումներ և գնահատականներ տալ գործին»։
Հիշեցնենք, որ Գևորգ Սաֆարյանին այս տարվա հունվարի 1-ին բերման էր ենթարկվել Ազատության հրապարակից, ապա հացադուլ սկսել՝ պահանջելով իրեն առանձին խուց տեղափոխել՝ իր անվտանգությունը ապահովելու համար: Նրան առանձին խուց են տեղափոխել, որից հետո Սաֆարյանը դադարեցրել է հացադուլը։

Дело армянского оппозиционера пересмотрят из страха перед Евросудом - адвокат
Генпрокуратура Армении не подтвердила обвинение арестованному 1 января члену движения «Новая Армения» Геворгу Сафаряну. Об этом Epress.am сообщили в пресс-службе учреждения. Сафарян обвинялся в применении насилия в отношении полицейского.
Прокуратура не отправила дело в суд, направив его на повторное следствие. Также отменено решение Специальной следственной службы, согласно которому, действия полицейских против Сафаряна и других членов акции были правомерными. Уголовное дело против полицейских, которое впоследствии было закрыто, также отправлено на повторное рассмотрение.
«Было очевидно, что предварительное следствие сопровождалось множеством ошибок, дело нельзя было отправить в суд в таком виде, потому что предварительное следствие велось в одном направлении, цель заключалась в подтверждении того, что Геворг совершил какие-то действия, которые можно квалифицировать как насилие в отношении полицейских, но предварительное следствие должно быть разносторонним. Показания давали только полицейские, которые, естественно, защищали вышестоящего коллегу. Отправка такого дела в суд неприемлема. Вероятно, генпрокурор Армении это понял и отправил дело обратно», - сообщил адвокат Сафаряна Тигран Айрапетян.
По словам собеседника, рано или поздно арест будет обжалован в Европейском суде, и в настоящее время правоохранители стараются исправить свои ошибки, чтобы не опозориться перед европейскими структурами. «Если бы дело с такими нарушениями попало в суд, который бы вынес обвинительный приговор, права Геворга Сафаряна были бы грубо нарушены, в результате мы имели бы очередное решение о том, что человек в Армении оказался в тюрьме за свободу слова, он, по оценке ПАСЕ, рассматривается в качестве политзаключенного. А подобные определения не нужны в первую очередь Республике Армения. Они поняли все это и пытаются составить верные юридические формулировки и дать делу верные оценки».
Геворг Сафарян был задержан 1 января 2016 года на площади Свободы в Ереване, после чего оппозиционер объявил голодовку, требуя перевода в одиночную камеру и обеспечения своей безопасности. Требование было выполнено.