Դատավորը պնդում է՝ հանրային պաշտպանը պետք է ձևականորեն պաշտպանի Գասպարիի շահերը (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Հանրային պաշտպանը չի ցանկացել պաշտպանել Վարդգես Գասպարիի շահերը, վերջինս նույնպես դեմ է եղել, սակայն դատավոր Նելլի Բաղդասարյանը նրանց ցանկության հակառակ պնդել է, թե պաշտպանը պետք է ներկայացնի Գասպարիին, թեկուզ դա ձևականություն է։
Շենգավիթ վարչական շրջանի ընդհանուր իրավասության դատարանում այսօր շարունակվել է ոստիկաններին և դատավորին վիրավորելու մեջ մեղադրվող ինժեներ, քաղաքացիական ակտիվիստ Վարդգես Գասպարիի գործով հերթական դատական նիստը։
Գասպարին դատարան մենակ էր ներկայացել, քանի որ նախորդ նիստին դատավոր Նելլի Բաղդասարյանը գործի վարույթից հեռացրել էր ինժեների պաշտաններին, ու այսօր նրանք դատական նիստի մասին չէին ծանուցվել։
Դատարանի պահանջով Հանրային պաշտպանի գրասենյակը դատարան էր գործուղել փաստաբան Լիանա Գասպարյանին։ Գասպարին, սակայն, չի ցանկացել, որպեսզի փաստաբանը պաշտպանի իր շահերը և Գասպարյանից պահանջել է հեռանալ նիստերի դահլիճից։
Հանրային պաշտպանը դատավոր Նելլի Բաղդասարյանին ասել է, որ, ըստ օրենքի, չի կարող ստանձնել մեղադրյալի փաստաբանի դերը, քանի որ վերջինս չի ընդունում իր պաշտպանությունը։ Սակայն դա չի խանգարել դատավորին հայտարարել, թե Լիանա Գասպարյանը որպես պաշտպան է ներգրավվում առանց Գասպարիի համաձայնության։
Փաստաբանը նշել է, որ այդ դեպքում գործում իր ներկայությունը ձևական բնույթ կկրի, ինչին դատավորը կարճ պատասխանել է․ «Բնականաբար»։
Դրանից հետո Վարդգես Գասպարին վրդովված բղավել է պաշտպանի վրա՝ պահանջելով լքել նիստերի դահլիճը։ Գասպարյանը, չնայած դատավորի պահանջին՝ տեղում մնալ, հեռացել է դահլիճից։
Դատավորը հեռացել է խորհրդակցական սենյակ և վերադառնալուց հետո որոշում է հրապարակել, համաձայն որի Լիանա Գասպարյանին պատասխանատվության ենթարկելու համար դատարանը դիմելու է Փաստաբանների պալատ:
«Քրեական դատավարության օրենսգրքի 68-րդ հոդվածի 2-րդ մասի համաձայն՝ նոր պաշտպանի իրավիճակ ձեռք է բերվում միայն ամբաստանյալի կամ կասկածյալի համաձայնությամբ, իսկ նման համաձայնություն մեղադրյալը չի հայտնել, և ես չեմ կարող ներկայանալ նշանակված դատական նիստին», - դահլիճը լքելուց հետո լրագրողների հետ զրույցում ասել Լիանա Գասպարյանը։
Վերջինիս հեռանալուց հետո Գասպարին հայտարարել է, որ իր երեք պաշտպաններից և ոչ մեկը դատական նիստի մասին ծանուցագիր չի ստացել և ամենևին պարտադիր չէ, որ իր երեք պաշտպաններն էլ միշտ ներկա լինեն դատական նիստերին: Սակայն դատավորը նրան թույլ չի տվել շարունակել խոսքը։ Գասպարին հայտարարել է, որ իրեն զրկում են խոսելու իրավունքից և իրեն այլ բան չի մնում, քան պառկել։
Արդեն պառկած Վարդգես Գասպարիից դատավորը մի քանի անգամ փորձել է ճշտել, թե արդյոք վերջինս համաձայն է, որ դատը շարունակվի առանց իր պաշտպանների։ Պատասխան չստանալով՝ Նելլի Բաղդասարյանը հայտարարել է, որ Գասպարին դեմ չէ և կարելի է շարունակել նիստը։
Գասպարին բարկացած ոտքի է կանգնել՝ ասելով, թե ինքը նորից դատարան կգա այն ժամանակ, երբ իրեն կալանավորեն և կտտանքների ենթարկեն, ապա հեռացել է նիստերի դահլիճից։
Դատավորն էլ, իր հերթին, առանց մեղադրյալի և փաստաբանների շարունակել է նիստը՝ հետազոտելով է գործում առկա ապացույցները։ Բաղդասարյանը մեղադրական ճառը կարդալու հնարավորություն է տվել մեղադրող դատախազ Վահան Մանուկյանին, ով պահանջել է Գասպարիին մեղավոր ճանաչել և դատապարտել 400 հազար դրամ տուգանքի։
Դատարանը հեռացել է խորհրդակցական սենյակ, որպեսզի պարզի, թե արդյո՞ք Գասպարին ցանկանում է օգտվել վերջին խոսքի իրավունքից։ Մեղադրյալը հեռախոսով պատասխանել է, թե նիստին կներկայանա միայն իր պաշտպանների հետ։ Դատավորը չի առարկել և հաջորդ նիստը նշանակել է մարտի 21-ին, ժամը 16։00-ին։
Հիշեցնենք, որ Գասպարին մեղադրվում է վարչական գործով նշանակված դատական նիստի ժամանակ դատավարությանը մասնակցող հայցվորի ներկայացուցիչներ` ՀՀ ոստիկանության ծառայողներ Դիանա Վարդանյանի, Սոնա Մելիքյանի և դատական նիստը նախագահող դատավոր Ռուզաննա Հակոբյանի հասցեին վիրավորական արտահայտություններ հնչեցնելու մեջ, մասնավորապես, ասելով «մարդասպաններ», «սրիկաներ», «Դուք եք սպանել իմ եղբայրներին մարտի 1-ին»։

During a March 16 hearing into the case against civic activist Vardges Gaspari, who is accused of insulting police officers and a judge, as well as of obstructing court hearings, Shengavit district court judge Nelly Baghdasaryan insisted that court-appointed lawyer Liana Gasparyan represent Gaspari, despite the defendant's refusal to accept the public defender's services.
Gaspari showed up to the hearing yesterday without his lawyers since judge Baghdasaryan decided at the previous hearing to remove Gaspari's three representatives from the case on the basis that they either failed, on multiple occasions, to appear in court, or left the courtroom without the court's permission.
When Gaspari declined the public defender's services and demanded that she leave the courtroom, lawyer Gasparyan told the court that the law did not allow her to represent the defendant against his will. The judge, however, was adamant in her decision, and to Gasparyan's objection that her involvement in the case would only be a pretense, she simply replied; “Of course.”
Gaspari, further angered by this statement, yelled at the public defender to leave the courtroom, and the latter complied, despite the judge's demand to stay in place. Following a short leave to the deliberation room, the judge announced she was going to appeal to the Chamber of Advocates to initiate contempt proceedings against Gasparyan.
After the court-appointed lawyer left, Gaspari complained to the judge that none of his three lawyers had been notified about the Wednesday hearing and that it was not necessarily that all of them were always present at the trial. However, the judge did not let the defendant finish his speech, and Gaspari stated that he had no choice but to lie on the floor in protest as he was being deprived of his right to speak.
Judge Baghdasaryan tried several times to find out whether Gaspari agreed that the court proceeded with the hearing in his lawyers' absence. Receiving no answer, however, she announced that the defendant did not mind, which resulted in the outraged Gaspari standing up and leaving the room.
The absense of the defendant, as well as that of his lawyers, did not prevent the judge from proceeding with the hearing and allowing the prosecution to present the indictment. Prosecutor Vahan Manukyan demanded that the court find Gaspari guilty and subject him to an AMD 400 thousand (about $ 823) fine.
The court again went to the deliberation room to find out whether Gaspari wished to speak the last words. The defendant replied on the phone that he would return to the courtroom only with his lawyers, which the judge did not mind. The next hearing will be held at 4 pm on March 21.