Դատավորը պնդում է՝ հանրային պաշտպանը պետք է ձևականորեն պաշտպանի Գասպարիի շահերը (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Հանրային պաշտպանը չի ցանկացել պաշտպանել Վարդգես Գասպարիի շահերը, վերջինս նույնպես դեմ է եղել, սակայն դատավոր Նելլի Բաղդասարյանը նրանց ցանկության հակառակ պնդել է, թե պաշտպանը պետք է ներկայացնի Գասպարիին, թեկուզ դա ձևականություն է։
Շենգավիթ վարչական շրջանի ընդհանուր իրավասության դատարանում այսօր շարունակվել է ոստիկաններին և դատավորին վիրավորելու մեջ մեղադրվող ինժեներ, քաղաքացիական ակտիվիստ Վարդգես Գասպարիի գործով հերթական դատական նիստը։
Գասպարին դատարան մենակ էր ներկայացել, քանի որ նախորդ նիստին դատավոր Նելլի Բաղդասարյանը գործի վարույթից հեռացրել էր ինժեների պաշտաններին, ու այսօր նրանք դատական նիստի մասին չէին ծանուցվել։
Դատարանի պահանջով Հանրային պաշտպանի գրասենյակը դատարան էր գործուղել փաստաբան Լիանա Գասպարյանին։ Գասպարին, սակայն, չի ցանկացել, որպեսզի փաստաբանը պաշտպանի իր շահերը և Գասպարյանից պահանջել է հեռանալ նիստերի դահլիճից։
Հանրային պաշտպանը դատավոր Նելլի Բաղդասարյանին ասել է, որ, ըստ օրենքի, չի կարող ստանձնել մեղադրյալի փաստաբանի դերը, քանի որ վերջինս չի ընդունում իր պաշտպանությունը։ Սակայն դա չի խանգարել դատավորին հայտարարել, թե Լիանա Գասպարյանը որպես պաշտպան է ներգրավվում առանց Գասպարիի համաձայնության։
Փաստաբանը նշել է, որ այդ դեպքում գործում իր ներկայությունը ձևական բնույթ կկրի, ինչին դատավորը կարճ պատասխանել է․ «Բնականաբար»։
Դրանից հետո Վարդգես Գասպարին վրդովված բղավել է պաշտպանի վրա՝ պահանջելով լքել նիստերի դահլիճը։ Գասպարյանը, չնայած դատավորի պահանջին՝ տեղում մնալ, հեռացել է դահլիճից։
Դատավորը հեռացել է խորհրդակցական սենյակ և վերադառնալուց հետո որոշում է հրապարակել, համաձայն որի Լիանա Գասպարյանին պատասխանատվության ենթարկելու համար դատարանը դիմելու է Փաստաբանների պալատ:
«Քրեական դատավարության օրենսգրքի 68-րդ հոդվածի 2-րդ մասի համաձայն՝ նոր պաշտպանի իրավիճակ ձեռք է բերվում միայն ամբաստանյալի կամ կասկածյալի համաձայնությամբ, իսկ նման համաձայնություն մեղադրյալը չի հայտնել, և ես չեմ կարող ներկայանալ նշանակված դատական նիստին», - դահլիճը լքելուց հետո լրագրողների հետ զրույցում ասել Լիանա Գասպարյանը։
Վերջինիս հեռանալուց հետո Գասպարին հայտարարել է, որ իր երեք պաշտպաններից և ոչ մեկը դատական նիստի մասին ծանուցագիր չի ստացել և ամենևին պարտադիր չէ, որ իր երեք պաշտպաններն էլ միշտ ներկա լինեն դատական նիստերին: Սակայն դատավորը նրան թույլ չի տվել շարունակել խոսքը։ Գասպարին հայտարարել է, որ իրեն զրկում են խոսելու իրավունքից և իրեն այլ բան չի մնում, քան պառկել։
Արդեն պառկած Վարդգես Գասպարիից դատավորը մի քանի անգամ փորձել է ճշտել, թե արդյոք վերջինս համաձայն է, որ դատը շարունակվի առանց իր պաշտպանների։ Պատասխան չստանալով՝ Նելլի Բաղդասարյանը հայտարարել է, որ Գասպարին դեմ չէ և կարելի է շարունակել նիստը։
Գասպարին բարկացած ոտքի է կանգնել՝ ասելով, թե ինքը նորից դատարան կգա այն ժամանակ, երբ իրեն կալանավորեն և կտտանքների ենթարկեն, ապա հեռացել է նիստերի դահլիճից։
Դատավորն էլ, իր հերթին, առանց մեղադրյալի և փաստաբանների շարունակել է նիստը՝ հետազոտելով է գործում առկա ապացույցները։ Բաղդասարյանը մեղադրական ճառը կարդալու հնարավորություն է տվել մեղադրող դատախազ Վահան Մանուկյանին, ով պահանջել է Գասպարիին մեղավոր ճանաչել և դատապարտել 400 հազար դրամ տուգանքի։
Դատարանը հեռացել է խորհրդակցական սենյակ, որպեսզի պարզի, թե արդյո՞ք Գասպարին ցանկանում է օգտվել վերջին խոսքի իրավունքից։ Մեղադրյալը հեռախոսով պատասխանել է, թե նիստին կներկայանա միայն իր պաշտպանների հետ։ Դատավորը չի առարկել և հաջորդ նիստը նշանակել է մարտի 21-ին, ժամը 16։00-ին։
Հիշեցնենք, որ Գասպարին մեղադրվում է վարչական գործով նշանակված դատական նիստի ժամանակ դատավարությանը մասնակցող հայցվորի ներկայացուցիչներ` ՀՀ ոստիկանության ծառայողներ Դիանա Վարդանյանի, Սոնա Մելիքյանի և դատական նիստը նախագահող դատավոր Ռուզաննա Հակոբյանի հասցեին վիրավորական արտահայտություններ հնչեցնելու մեջ, մասնավորապես, ասելով «մարդասպաններ», «սրիկաներ», «Դուք եք սպանել իմ եղբայրներին մարտի 1-ին»։

Вардгес Гаспари явится на заседание только после ареста и пыток – суд в Ереване
Общественный защитник не пожелал защищать интересы Вардгеса Гаспари. Тот, в свою очередь, выступил против, однако, судья Нелли Багдасарян, вопреки их воле, настояла на том, чтобы защитник представлял инженера, даже если это и будет смахивать на формальность.
В среду, 16 марта, в ереванском суде общей юрисдикции первой инстанции административного Шенгавитского района в Ереване состоялось очередное заседание по делу инженера, гражданского активиста Вардега Гаспари, обвиняемого в оскорблении полицейских и судьи.
В суд Гаспари явился один, так как на предыдущем заседании Багдасарян удалила его адвокатов.
По требованию судьи Офис общественного защитника отправил в суд Лиану Гаспарян. Гаспари, однако, отказался от ее услуг и потребовал от адвоката покинуть зал заседаний.
Общественный защитник сообщил судье, что, по закону, она не может защищать интересы обвиняемого, если он ее не принимает. Однако это не помешало судье заявить, что Гаспарян будет защитником без согласия подсудимого.
По словам адвоката, в таком случае ее присутствие будет носить формальный характер, на что судья лаконично ответила: «Естественно». В этот момент Гаспари в ярости закричал на адвоката, требуя покинуть зал заседаний. Гаспарян ушла, несмотря на требование судьи оставаться на месте.
Судья удалилась в совещательную комнату и, вернувшись, сообщила о намерении суда обратиться в Палату адвокатов для привлечения Лианы Гаспарян к ответственности.
«По второму пункту статьи 68 уголовно-процессуального кодекса, статус нового защитника приобретается только с согласия подсудимого или подозреваемого, а подобного согласия обвиняемый не дал, и я не могу являться на назначенные судебные заседания», - сказала Гаспарян в беседе с журналистами.
После ее ухода Гаспари сообщил, что ни одного из 3 его адвокатов не оповестили о судебном заседании и вовсе необязательно, чтобы все они всегда присутствовали на процессе. Однако судья не позволила Гаспари завершить свою речь. Тогда инженер заявил, что его лишают права голоса и ему не остается ничего, кроме как лечь на пол в знак протеста.
Судья пыталась выяснить уже у лежачего Гаспари, согласен ли он, чтобы суд продолжался без его защитников. Не получив ответа, Нелли Багдасарян заключила, что обвиняемый не против и можно продолжать заседание.
Возмущенный Гаспари встал и заявил, что явится в суд снова только тогда, когда его арестуют и подвергнут пыткам, после чего покинул зал заседаний.
Судья продолжила заседание без обвиняемого и адвокатов: она занялась исследованием доказательств. Багдасарян предоставила прокурору возможность зачитать обвинительную речь: Ваган Манукян потребовал признать Гаспари виновным и назначить штраф в размере 400 000 драмов (порядка $823).
Суд снова ушел в совещательную комнату, чтобы выяснить, хочет ли Гаспари воспользоваться правом на последнее слово. Обвиняемый сообщил по телефону, что он явится на заседание только со своими адвокатами. Судья не возражала. Следующее заседание состоится 21 марта.
Гаспари обвиняется в оскорблении представителей истца, служащих полиции Дианы Варданян, Соны Меликян и судьи Рузанны Акопян. Инженер бойкотировал производство и не являлся на заседания. Он, в частности, назвал их убийцами и сволочами, «1 марта вы убили моих братьев», - говорил Гаспари.