Բնակիչները պայքարում են իրենց բնակարանների համար. փաստաբանը շոու է տեսնում
«Լոքալ դեվելոփերզ» ընկերությունը պարտադրում է Տերյան 23 շենքի բնակիչ Վարդան Գերավետյանին լքել իր բնակարանը։ Բնակիչը համաձայն չէ ընկերության առաջարկած փոխհատուցման հետ և պատրաստ է պայքարել իր իրավունքների համար։ Այսօր Վերաքննիչ քաղաքացիական դատարանում կայացել է գործով հերթական դատական նիստը։
Գերավետյանի շահերի պաշտպան Ալինա Ավետիսյանը դատարանին միջնորդել է հետաձգել նիստը՝ նշելով, որ Հյուսիսային պողոտայի մոտ գտնվող Տերյան 23 շենքի բնակիչների և գործարար Սամվել Մայրապետյանին պատկանող «Լոքալ դեվելոփերզ» ընկերության միջև այս պահին բանակցություններ են ընթանում, որոնց մասնակցում են նաև ՀՀ նախագահի վերահսկողական ծառայության ներկայացուցիչները։
«Հաշվի առնելով այն, որ բանակցությունները ընթանում են ամբողջ շենքի հետ, ուստի խնդրում եմ հետաձգել դատական նիստը, որ կողմերը համաձայնության գան», - ասել է Ավետիսյանը:
Փաստաբանը նշել է, որ բանակցությունների արդյունքում պարզ կդառնա նաև առաջարկած փոխհատուցման իրական չափը:
Դատավոր Ալվարդ Հունանյանը բավարարել է փաստաբանի միջնորդությունը: Դատավորի հարցին, թե Ավետիսյանը տեսնու՞մ է հաշտության հեռանկար, փաստաբանը դրական է պատասխանել:
«Ես հեռանկար չեմ տեսնում, բացի այդ էլ ոչ մի բանակցություն էլ չի ընթանում: Չկա տենց բան: Մենք էլ բանակցելու բան չունենք», - Գերավետյանի պաշտպանին հակադարձել է «Լոկալ Դեվելոփերզ»-ի փաստաբան Ալեքսանդր Սիրունյանը (լուսանկարում):
Նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում Սիրունյանը նշել է, որ դատավարության ընթացքի անընդհատ ձգձգումը դատավարական անբարեխղճության արդյունք է, և մյուս կողմն ուղղակի ուզում է դատավարությունը շոուի վերածել: Նա ասել է նաև, որ չի հասկանում բնակիչների դժգոհությունը։ Վերջիններս պնդում են, որ առաջարկած փոխհատուցման չափը ցածր է շուկայական գներից, իսկ գումարի այլընտրանքը՝ տրամադրվող բնակարանները, վատ որակի են:
«Էդքան բարդ բան չենք ասում. մենք շուկայականից 15 տոկոսով բարձր գումար ենք տալիս: Թե գումար չեն ուզում, մենք տալիս ենք նոր շենք: Ո՞վ ա վատ նավաստրոյկա տեսել: Այսինքն, ինչի՞ պետք ա վատ լինի: Մարդ («Լոքալ դեվելոփերզի» սեփականատեր Սամվել Մայրապետյանը ֊ խմբ․) իրա գրպանից միլիոններ ա դրել, որ էդ մարդիկ նեղություն չքաշեն, վարձով չապրեն, հիմա էլ դժգոհում են: Հյուսիսային պողոտայում վատ շենք տեսնու՞մ եք», - ասել է Սիրունյանը:

Адвокат компании видит шоу в борьбе жителей центра Еревана за свои квартиры
Компания «Локал Девелоперс» вынуждает жильца здания на ул. Терьяна в Ереване Вардана Гераветяна покинуть свою квартиру. Жилец не согласен с размером предложенной компенсации и готов бороться за свои права. В среду, 23 марта, в Апелляционном гражданском суде состоялось очередное заседание по данному делу.
Адвокат Гераветяна Алина Аветисян подала ходатайство отложить заседание, сообщив, что между жильцами отмеченного здания и компанией предпринимателя Самвела Майрапетяна проходят переговоры, в которых участвуют и представители службы контроля при президенте.
«Учитывая, что переговоры ведутся со всем зданием, прошу отложить судебное заседание, чтобы стороны договорились», - заявила Аветисян.
В результате переговоров станет известен реальный размер компенсации. Судья Алвард Унанян удовлетворила ходатайство. На вопрос судьи, видит ли Аветисян перспективу перемирия, адвокат дала положительный ответ.
«Я не вижу перспектив, кроме того, никаких переговоров нет. Вести переговоры нам не о чем», - заявил адвокат «Локал Девелоперс» Александр Сирунян (на фото).
Уже в беседе с журналистами он выразил мнение, что постоянное затягивание процесса является результатом процессуальной недобросовестности, а противоположная сторона, по его мнению, просто хочет превратить процесс в шоу. Кроме того, Сирунян не понимает недовольства жильцов. Те, в свою очередь, утверждают, что размер предлагаемой компенсации ниже рыночных цен, а квартиры, предоставляемые в качестве альтернативы деньгам, низкого качества.
«Ничего сложного в том, что мы говорим, нет. Мы даем сумму, на 15% превышающую рыночные цены. Если не хотят денег, мы предоставляем новое здание. Кто видел плохие новостройки? То есть почему она должна быть плоха? Человек положил миллионы из своего кармана, чтобы эти люди не утруждались, а теперь они недовольны. Вы видели плохие здания на Северном проспекте?», - заявил Сирунян.