Բնակիչները պայքարում են իրենց բնակարանների համար. փաստաբանը շոու է տեսնում
«Լոքալ դեվելոփերզ» ընկերությունը պարտադրում է Տերյան 23 շենքի բնակիչ Վարդան Գերավետյանին լքել իր բնակարանը։ Բնակիչը համաձայն չէ ընկերության առաջարկած փոխհատուցման հետ և պատրաստ է պայքարել իր իրավունքների համար։ Այսօր Վերաքննիչ քաղաքացիական դատարանում կայացել է գործով հերթական դատական նիստը։
Գերավետյանի շահերի պաշտպան Ալինա Ավետիսյանը դատարանին միջնորդել է հետաձգել նիստը՝ նշելով, որ Հյուսիսային պողոտայի մոտ գտնվող Տերյան 23 շենքի բնակիչների և գործարար Սամվել Մայրապետյանին պատկանող «Լոքալ դեվելոփերզ» ընկերության միջև այս պահին բանակցություններ են ընթանում, որոնց մասնակցում են նաև ՀՀ նախագահի վերահսկողական ծառայության ներկայացուցիչները։
«Հաշվի առնելով այն, որ բանակցությունները ընթանում են ամբողջ շենքի հետ, ուստի խնդրում եմ հետաձգել դատական նիստը, որ կողմերը համաձայնության գան», - ասել է Ավետիսյանը:
Փաստաբանը նշել է, որ բանակցությունների արդյունքում պարզ կդառնա նաև առաջարկած փոխհատուցման իրական չափը:
Դատավոր Ալվարդ Հունանյանը բավարարել է փաստաբանի միջնորդությունը: Դատավորի հարցին, թե Ավետիսյանը տեսնու՞մ է հաշտության հեռանկար, փաստաբանը դրական է պատասխանել:
«Ես հեռանկար չեմ տեսնում, բացի այդ էլ ոչ մի բանակցություն էլ չի ընթանում: Չկա տենց բան: Մենք էլ բանակցելու բան չունենք», - Գերավետյանի պաշտպանին հակադարձել է «Լոկալ Դեվելոփերզ»-ի փաստաբան Ալեքսանդր Սիրունյանը (լուսանկարում):
Նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում Սիրունյանը նշել է, որ դատավարության ընթացքի անընդհատ ձգձգումը դատավարական անբարեխղճության արդյունք է, և մյուս կողմն ուղղակի ուզում է դատավարությունը շոուի վերածել: Նա ասել է նաև, որ չի հասկանում բնակիչների դժգոհությունը։ Վերջիններս պնդում են, որ առաջարկած փոխհատուցման չափը ցածր է շուկայական գներից, իսկ գումարի այլընտրանքը՝ տրամադրվող բնակարանները, վատ որակի են:
«Էդքան բարդ բան չենք ասում. մենք շուկայականից 15 տոկոսով բարձր գումար ենք տալիս: Թե գումար չեն ուզում, մենք տալիս ենք նոր շենք: Ո՞վ ա վատ նավաստրոյկա տեսել: Այսինքն, ինչի՞ պետք ա վատ լինի: Մարդ («Լոքալ դեվելոփերզի» սեփականատեր Սամվել Մայրապետյանը ֊ խմբ․) իրա գրպանից միլիոններ ա դրել, որ էդ մարդիկ նեղություն չքաշեն, վարձով չապրեն, հիմա էլ դժգոհում են: Հյուսիսային պողոտայում վատ շենք տեսնու՞մ եք», - ասել է Սիրունյանը:

Yerevan Residents Hope to Reach Settlement with Construction Company
The Civil Court of Appeal was scheduled today to hear the appeal filed by Yerevan resident Vardan Geravetyan challenging a lower court's ruling in favour of Local Developers construction company which had gone to court seeking the eviction of residents of a number of old buildings on Yerevan's Northern Avenue.
Geravetyan's lawyer Alina Avetisyan, however, motioned to postpone the hearing since, she said, 23 Teryan St. tenants, including her client, are currently in talks with Local Developers owner Samvel Mayrapetyan to put forward a new compensation amount. Representatives of the Presidential Control Service are also involved in the negotiations and might help the parties to come to an agreement, the lawyer added.
Judge Alvard Hunanyan granted the motion in view of a possible settlement, despite objections from Local Developers attorney Alexander Sirunyan (pictured). “There's not going to be any settlement. There is nothing to negotiate,” Sirunyan told the judge.
Speaking to reporters outside the courthouse, the lawyer added that the constant delay in the trial process was the result of “procedural negligence,” and the other party “wants to turn the trial into a show.” Sirunyan also claimed that the tenants had no reason to complain since Local Developers has offered them an amount 15% higher than market price: “There is nothing complicated here; if they don't want the money, we offer them a new building. has given millions out of his pocket to make sure these people don't have anything to worry about, but they are never satisfied.”