Զինվորը պնդում է՝ դիտավորյալ չի սպանել ծառայակցին․ «ՀԺ»
Արցախում մարտի 17֊ին մահացած 19֊ամյա զինծառայող Հովհաննես Հարությունյանի սպանության մեջ մեղադրվում է նրա ծառայակից, Երևանի 19֊ամյա բնակիչ Միքայել Զաքարյանը։ Զինծառայողը, սակայն, չի ընդունում առաջադրված մեղադրանքն ու իր ցուցմունքում նշել է, որ Հարությունյանիհետ մոտ ընկերներ էին, և տեղի ունեցածը սպանություն չէ, գրում է «Հայկական ժամանակ» օրաթերթը։
Թերթի հետ զրույցում Զաքարյանի պաշտպան Էրիկ Բեգլարյանը նույնպես պնդել է, որ «ընդհանրապես սպանության մասին խոսք լինել չի կարող»։
«Ծիծաղելով սպանո՞ւմ են, դա հավատալո՞ւ բան է։ Հովհաննեսն ու Միքայելը մոտ ընկերներ են։ Դեպքի վայրում մարդ է եղել և տեսել է, որ ծիծաղելով իրարից զենք էին քաշքշում, ու այդ պահին կրակոց է արձակվում», - ասել է պաշտպանը՝ հավելելով, որ գործում սպանության շարժառիթ չկա, և անհասկանալի է, թե քննիչն ինչի հիման վրա է հանգել նման եզրակացության։
Բեգլարյանը դիմում֊բողոք է ներկայացրել դատախազին՝ պնդելով, որ իր պաշտպանյալն իր կատարած արարքի համար չի մեղադրվում, այլ «մեղադրվում է աբսուրդ հոդվածի համար, այն էլ՝ առանձնապես ծանր, որ նախատեսում է ազատազրկում՝ մինչև ցմահ»։ Փաստաբանը միջնորդել է, որպեսզի մեղադրանքը փոխվի զենքի օգտագործման կանոնները խախտելու հոդվածով, որը նախատեսում է 3֊7 տարվա ազատազրկում։
Հիշեցնենք՝ ՀՀ Քննչական կոմիտեի մարտի 22-ին տարածել էր հաղորդագրություն՝ նշելով, որ Հարությունյանի՝ գլխի հատվածում մահացու հրազենային վնասվածք ստանալու դեպքի առթիվ հարուցված քրգործի նախաքննությունը պարզել է, թե մարտական դիրքում վիճաբանություն է տեղի ունեցել, որի հետևանքով կոչումով շարքային զինծառայողը Հարությունյանի վրա դիմահար կրակոց է արձակել։ Զինվորին, որի անունը իրավապահները չէին նշել, մեղադրանք է առաջադրված ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 10-րդ կետով (սպանություն, որը կատարվել է խուլիգանական դրդումներով)։

Армянский военнослужащий утверждает, что убил сослуживца ненамеренно
В убийстве 19-летнего Ованеса Арутюняна, погибшего в Карабахе 17 марта, обвиняется его сослуживец, уроженец Еревана Микаэл Закарян. Военнослужащий, однако, не признает выдвинутое обвинение: в показаниях говорится, что Арутюнян был его близким другом, а случившееся не является убийством. Адвокат обвиняемого Эрик Бегларян сообщил газете «Айкакан жаманак», что об убийстве не может быть и речи.
«Разве убивают, смеясь? В это можно поверить? Ованес и Микаэл были близкими друзьями. На месте инцидента был человек и видел, что они, смеясь, отбирали друг у друга оружие, и в этот момент прозвучал выстрел», - заявил защитник. По его словам, в деле нет мотива убийства, и ему непонятно, на основании чего следователь пришел к такому заключению.
Бегларян отправил прокурору жалобу, согласно которой, его подзащитного обвиняют не за совершенный поступок, а «по абсурдной статье, причем, в особо тяжком преступлении, что предусматривает арест вплоть до пожизненного заключения». Адвокат ходатайствовал об изменении обвинения на статью о нарушении правил использования оружия, которая предусматривает лишение свободы от 3 до 7 лет.
22 марта Следственный Комитет Армении сообщил, что предварительное следствие по делу, заведенному в связи с получением Арутюняном смертельного огнестрельного ранения в области головы, выявило ряд значимых обстоятельств: на боевой позиции произошел спор, в результате которого рядовой военнослужащий выстрелил в Арутюняна в упор. Рядовой, чье имя не сообщалось, обвиняется в убийстве, совершенном из хулиганских побуждений.