Հիվանդանոցում ծաղրի ենթարկված ԼԳԲՏ ակտիվիստի գործով վարույթը կարճվել է
Առողջապահության նախարարությունում համոզված են, որ փետրվարի 15-ին թիվ 1 հիվանդանոց դիմած ԼԳԲՏ ակտիվիստը խնդիրներ չի ունեցել և նրան անհրաժեշտ բուժօգնություն են հատկացրել։ Այդ օրը մի խումբ անձինք Երևանի կենտրոնում հարձակվել էին ԼԳԲՏ 5 ակտիվիստների վրա: Հարվածներ ստացած ակտիվիստներից մեկը դիմել էր Թիվ 1 հիվանդանոցային համալիր: Նա նշել էր, որ հիվանդանոցում իրեն վատ են վերաբերվել, մասնավորապես, թերի բուժզննում է իրականացվել և նրան ծաղրել են․ «Արի մի հատ արյան անալիզ վերցնենք, տեսնենք ինչ շեղումներ ունես, բուժենք»: Ակտիվիստի բողոքի հիման վրա Առողջապահության նախարարությունում հարուցվել էր վարչական վարույթ: Սակայն վարույթը կարճվել է՝ վարչական իրավախախտման դեպքի բացակայության հիմքով:
«Ի սկզբանե պարզ էր, որ ուզում են ամեն ինչ լղոզել: Երկու նիստ տեղի ունեցավ գործի հետ կապված, և այդ ընթացքում նրանք գործը այլ ուղղությամբ էին տանում», - Epress.am-ի հետ զրույցում պատմել է «Հանրային տեղեկատվության և գիտելիքի կարիք» ՀԿ-ի (Փինք Արմենիա) գործադիր տնօրեն Մամիկոն Հովսեփյանը, ում կազմակերպությունը աջակցում էր ակտիվիստին:
Հովսեփյանի խոսքով՝ Նախարարությունը նիստերին ցանկանում էր միայն քննարկել, թե արդյոք հիվանդանոց դիմած անձին բավարար ծառայություններ տրամադրվել են, թե ոչ: Եվ դա այն դեպքում, երբ տուժողների հիմնական պահանջներից մեկը վատ վերաբերմունքի հարցն է եղել: Առողջապահության նախարարության ներկայացուցիչները նշել են, սակայն, որ վերաբերմունքը քննել չեն կարող, որովհետև դա իրենց իրավասության շրջանակներում չի: Բացի դրանից, նշվել է, որ հիվանդանոցում տեղի ունեցածի տեսագրությունում «միայն լավ վերաբերմունքն է նկատվում»:
«Բայց հենց մենք ասացինք, որ մենք ձայնագրել ենք, ու էդտեղ շատ լավ լսվում է, որ վատ են վերաբերվում, իրենք շոկի մեջ ընկան: Հետո սկսեցին մեղադրել, թե ի՞նչ իրավունքով եք ձայնագրել: Դե մենք բացատրեցինք, որ սահմանադրական իրավուքնով ենք ձայնագրել: Եվ անձը, որ պետական հաստատության համեմատ ավելի քիչ է պաշտպանված, կարող է ձայնագրել», - պատմել է Հովսեփյանը:
Տուժած ակտիվիստը և նրանց աջակցողները պահանջել են, որպեսզի ներկայացվի հիվանդանոցում տեսանկարահանվածը: Երկրորդ նիստին, սակայն, պարզ է դարձել, որ ձայնագրությունը չկա, քանի որ այն պահպանվում է ընդամենը 15 օր և արդեն ջնջվել է:
«Հավանաբար բաներ կար, որ չէին ուզում տեսնեինք: Ո՞նց կարող էր գործ հարուցվել, գործը ընթացքի մեջ լինել և հիմնական ապացույցը ջնջեին», - ասել է Հովսեփյանը:
Նրա խոսքով՝ նիստերի ընթացքում Առողջապահության նախարարության ներկայացուցիչները չարաշահել են իրենց լիազորությունները, մասնավորոպես, խոսքի իրավունք չեն տվել գործով անցնող վկային և անընդհատ ընդհատել են ակտիվիստին աջակցող անձանց:

Закрыто уголовное дело по факту издевательства в ереванской больнице над ЛГБТ-активистом
В Минздраве Армении уверены, что у обратившегося 15 февраля в ереванскую больницу N1 ЛГБТ-активиста не было проблем и ему была оказана необходимая медицинская помощь. В тот день группа людей атаковала 5 активистов ЛГБТ-сообщества в центре столицы. Один из них обратился в больницу. По его словам, в частности, осмотр был неполным, кроме того, над ним издевались: «Давай сделаем тебе анализ крови, проверим, какие у тебя отклонения, и вылечим». На основании жалобы активиста в министерстве здравоохранения открыли административное производство. Однако дело закрыли за отсутствием административного правонарушения.
«С самого начала было ясно, что хотят все замять. Провели два заседания, в ходе которых дело вели в этом направлении», - в беседе с Epress.am заявил исполнительный директор общественной организации «Общественная информация и нужда знаний» Мамикон Овсепян. Организация встала на защиту активиста.
По словам собеседника, на заседаниях министерство хотело лишь обсуждать вопрос о том, предоставили ли обратившемуся в больницу необходимые услуги. И это в случае, когда одно из основных требований пострадавших касалось плохого отношения. Представители министерства заявили, однако, что заняться изучением отношения они не могут, так как это за пределами их полномочий. Кроме того, отмечалось, что на видеозаписи с места «видно только хорошее отношение».
«Но когда мы сказали, что вели запись, и на записи прекрасно слышно, что относятся плохо, у них был шок. Затем стали обвинять, мол, по какому праву записывали. Мы объяснили, что имеем конституционное право. И что защищенный меньше госучреждения человек может вести запись», - рассказал Овсепян.
Пострадавший и его соратники потребовали предъявить видео с установленной в больнице камеры наблюдения. На втором заседании, однако, стало ясно, что видеозаписи нет, так как она стирается по прошествии 15 дней.
«Вероятно, было такое, что они хотели от нас скрыть. Как можно было стереть основное доказательство, когда заведено уголовное дело?», - недоумевает Овсепян.
По словам собеседника, на заседаниях представители министерства злоупотребляли полномочиями, в частности, не предоставляли слова свидетелю и постоянно прерывали сторонников активиста.