Գյուղացիները պնդում են՝ իրենց անունից կեղծ տեղեկանքներով գումար են վերցրել․ վարկայինը հերքում է
Ապրիլի 15-ին Վայոց ձորի և Արարատի մարզերի ընդհանուր իրավասության դատարանում (Վայքի նստավայր) դատավոր Հենրիկ Դարբինյանի նախագահությամբ ընթացել են Խաչիկ գյուղի բնակիչներից 14֊ի դեմ թվով 6 դատական նիստերը: Նրանց դեմ բողոք է բերել «Ֆինքա» վարկային կազմակերպությունը՝ պահանջելով բռնագանձել չվճարված գումարը։
Վայոց ձորի Խաչիկ գյուղի տասնյակ բնակիչներ ընդհանուր առմամբ 100-ից 130 միլիոն դրամ պարտք ունեն «Արեգակ» և «Ֆինքա» վարկային կազմակերպություններին։ Նպատակային գյուղատնտեսական վարկը բնակիչների անունով վերցրել են գյուղի խանութի սեփականատերեր ամուսինները՝ Ալվարդ Իսկանդարյանը և Արսեն Մնացականյանը, որոնք հետագայում դադարել են փակել այն։ Բնակիչները պնդում են՝ վարկային կազմակերպությունների մասնագետներն իմացել են, որ վարկը նպատակային չի օգտագործվելու և վերցվելու է գյուղի խանութպանների համար։
Գործի մանրամասները և տեսանյութը՝ այստեղ:
Վայքում կայացած դատական բոլոր նիստերը շատ կարճ են տևել և հետաձգվել են, քանի որ պատասխանող կողմից՝ Խաչիկ գյուղի բնակիչներից ոմանք, դատարանի դահլիճում հայտարարել են, որ ցանկանում են օգտվել հանրային պաշտպանի ծառայություններից:
«Ֆինքայի» ներկայացուցիչ Զարզանդ Հարությունյանը, սակայն, առարկել է պատասխանող Մարիամ Մելիքյանի՝ հանրային պաշտպան ունենալու պահանջին՝ պնդելով, որ այդ ցանկության մասին պատասխանողները նախորդ նիստերին կարող էին ասել:
Դատավոր Դարբինյանի խոսքով՝ նախորդ նիստերի ընթացքում ինքը պատասխանողներին պատշաճ կերպով հայտնել էր հանրային պաշտպանի ծառայություններից օգտվելու հնարավորության մասին, սակայն բնակիչները չեն պնդել, որ ցանկանում են հանրային պաշտպան ներգրավել: Այնուամենայնիվ, դատավորը բավարարել է բնակիչների պահանջը՝ հետաձգելով դատական նիստերը:
Epress.am-ի հետ զրույցում Խաչիկ գյուղի բնակիչ Սոֆիկ Աբրահամյանը, որը նույնպես որոշել է օգտվել հանրային պաշտպանի ծառայություններից, ասել է, թե ինքը իրականում չի հասկացել՝ ինչ է հանրային պաշտպանը:
«Ես էսքան վախտ գիտեի, թե էդ պաշտպանը փողով ա: Իսկ ես անապահով եմ, մի կերպ եմ ապրում վթարային տանը ու փող չունեմ պաշտպան վերցնելու: Ես ոչ մի բան չեմ հասկանում էս նիստերից, էդ տերմիններից: Ես ասում եմ՝ ինձ կպաշտպանեմ, բայց ես դատավորի հարցերը չեմ հասկանում։ Ինքնաբացարկը ինչ ա, ես ի՞նչ իմանամ: Մենակ էն եմ ասում, որ ես ոչ մի հնարավորություն չունեմ տալու էդ փողերը: Ինձ վրա անասուններ են գրանցել, որոնք ես չունեմ իրականում», - ասել է կինը:
Խաչիկի բնակիչներից ոմանց էլ Զարզանդ Հարությունյանը նիստերի ընթացքում առաջարկել է հաշտության եզրեր գտնել վարկային կազմակերպության հետ:
«Հաշվի առնելով ստեղծված իրավիճակը՝ ընկերության («Ֆինքա»-խմբ.) ղեկավարությունը պատրաստ է այն մարդկանց հետ, որոնք կպարտավորվեն վճարում անել, կրկին ընդառաջ գնալ, տույժը դադարեցնել: Այն հաճախորդները, որոնք պատրաստակամ են վճարումներ կատարել, սակայն ֆինանսապես հիմա չեն կարող համապատասխան չափով անել․․․ այս պահին մենք կարող են հաշտության եզրեր քննարկել», ֊ ասել է վարկային կազմակերպության ներկայացուցիչը:
Վերջինս նշել է նաև, որ ինքը հեռախոսազրույց է ունեցել նույն գործով անցնող այլ բնակիչների հետ՝ հաշտության առաջարկ անելով, սակայն նրանք հայտնել են, որ ընդհանրապես հնարավորություն չունեն մուծումներ անելու և հաշտության ոչ մի եզր չեն տեսնում: Ապրիլի 15֊ի նիստին մասնակցող պատասխանողներից Սոֆիկ Աբրահամյանը, Քնարիկ Սաղաթելյանը և Գալուստ Աբրահամյանը դատարանի դահլիճում համաձայնել են բանակցել հաշտության պայմանագրի շուրջ:
Պայմանագիրը քննարկելու և կնքելու համար այդ պատասխանողների հաջորդ նիստերը նշանակվել են մայիսի 5-ին: Այդ ընթացքում պատասխանողները նույնպես հնարավորություն կունենան դիմել հանրային պաշտպանի ծառայություններին:
Նիստի ավարտից հետո գյուղացիներից ոմանք կրկին բարձրացրել են կեղծ փաստաթղթերի հիման վրա վարկային պայմանագիր կնքելու թեման։ Մեզ հետ զրույցում նրանք ասել են, որ իրականում ոչ մի ունեցվածք չեն ունեցել, բայց նրանց անունով ունեցվածք են գրանցել:
«Ես անասուն չունեմ, ինձ Արսենը (խանութի սեփականատերը֊խմբ․) կանչել ա խանութ, ասել ա գրի` անասուն ունեմ, ու հիմա սարում ա ու գումարը վերցնում եմ խոտ բերելու համար: Ես էլ ասացի` ախր չունեմ, ո՞նց գրեմ, ասեց՝ չեն նայի», - պատմել է Սոֆիկ Աբրահամյանը:
Խաչիկի բնակիչներից Մարիամ Միքայելյանի պնդմամբ՝ վարկային աշխատողը եկել է իր տուն, բայց չի նայել՝ ինքը գոմում ինչքան անասուն ունի:
Epress.am-ի լրագրողի հետ զրույցում Զարզանդ Հարությունյանը հերքել է գյուղացիների պնդումները, թե շատ դեպքերում վարկային կազմակերպության աշխատակիցն առանց իրենց տուն այցելելու տնտեսության վերաբերյալ տվյալներ է գրանցել: Հարությունյանի խոսքով՝ նման աշխատակիցները, եթե իրոք եղել են, շատ լուրջ խնդիրներ կարող էին ունենալ:
«Գյուղացիները տեղեկանք են բերել, և մենք տեղեկացել ենք, թե ինչ ունեն նրանք. անասնաքանակը և այլն: Որպես կանոն, մեր վարկային մասնագետները միշտ այցելում են ու տեսնում, թե կա իրոք տնտեսություն: Ես համոզված եմ, որ մեր համապատասխան մասնագետները այցելել են, համոզվել և նոր միայն վարկը տվել են: Հավանաբար, դրանք գյուղապետարանից տրված տեղեկանքներ են», -ասել է Հարությունյանը:

Loan Organization Sues Armenian Villagers for Unpaid Loans; Defendants Claim Documents Were ‘Forged’
Nearly all the residents of Khachik village in the Armenian Vayots Dzor province collectively owe about 130 million drams (ARM)(about $270 270) in loans to various lending organizations. Spouses Alvard Iskandaryan and Arsen Mnatsakanyan, the owners of a convenience store in Khachik, took out agriculture loans under the villagers’ names and subsequently refused to pay off the debt.
Meanwhile, the affected villagers claim that the employees of Aregak and Finca lending organizations were well aware that the money was not going to serve its actual purpose and that the residents of Khachik were taking it on behalf of the store-owners. Finca, however, has filed lawsuits against the villagers, seeking confiscation of the unpaid money.
On Friday, April 15, the Ararat and Vayots Dzor District Court, presided over by judge Henrik Darbinyan, heard six cases against 14 villagers. The court hearings, however, did not last long and were postponed because some of the defendants expressed the wish to apply for the services of a public defender. Both Finca lawyer Zarzand Harutyunyan and judge Darbinyan first objected to the defendants' motion, stating that at the previous hearings they were duly informed of their right to have a public defender but did not wish to exercise it. Nevertheless, the judge granted the motion and adjourned the hearings until May 5.
Speaking to Epress.am afterwards, defendant Sofik Abrahamyan said that at first she did not realize what a court assigned defender was: “I've always thought I had to pay for a public defender's services. I can barely afford to live in a dilapidated house and don't have money for a lawyer. I don't understand any of these –  the hearings, the legal terms. I say I'll represent myself, but I don't understand the judge's questions. How should I know what a recusal is? All I know is that I can't afford to [pay off the loan]. They've logged livestock in my name which I don't own.”
Some of the other defendants also told Epress.am that the credit agreements had been drawn up with the use of forged documents, and that the store-owners had registered non-existent property in the villagers' names.
“I don't own livestock, but Arsen [Mnatsakanyan] told me to write that I did and that I was taking the money to buy grass for the cattle. When I objected that I couldn’t write about animals I didn’t have, he replied that [the loan organization] wouldn't check,” villager Sofik Abrahamyan.
Defendant Mariam Mikayelyan, in turn, claimed that a Finca employee had gone to her house but did not check the number of the animals she owned.
In an interview with Epress.am, however, Zarzand Harutyunyan denied the villagers' allegations that Finca employees failed in many cases to collect legitimate data before drawing up the loan agreements.
“The learned about the villagers' property and their livestock from the references they had presented. As a rule, our loan officers always check these data, so I'm confident that before issuing the loans, our specialists actually visited the villagers' houses and made sure [the property existed],” the Finca representative said.