Գյուղացիները պնդում են՝ իրենց անունից կեղծ տեղեկանքներով գումար են վերցրել․ վարկայինը հերքում է
Ապրիլի 15-ին Վայոց ձորի և Արարատի մարզերի ընդհանուր իրավասության դատարանում (Վայքի նստավայր) դատավոր Հենրիկ Դարբինյանի նախագահությամբ ընթացել են Խաչիկ գյուղի բնակիչներից 14֊ի դեմ թվով 6 դատական նիստերը: Նրանց դեմ բողոք է բերել «Ֆինքա» վարկային կազմակերպությունը՝ պահանջելով բռնագանձել չվճարված գումարը։
Վայոց ձորի Խաչիկ գյուղի տասնյակ բնակիչներ ընդհանուր առմամբ 100-ից 130 միլիոն դրամ պարտք ունեն «Արեգակ» և «Ֆինքա» վարկային կազմակերպություններին։ Նպատակային գյուղատնտեսական վարկը բնակիչների անունով վերցրել են գյուղի խանութի սեփականատերեր ամուսինները՝ Ալվարդ Իսկանդարյանը և Արսեն Մնացականյանը, որոնք հետագայում դադարել են փակել այն։ Բնակիչները պնդում են՝ վարկային կազմակերպությունների մասնագետներն իմացել են, որ վարկը նպատակային չի օգտագործվելու և վերցվելու է գյուղի խանութպանների համար։
Գործի մանրամասները և տեսանյութը՝ այստեղ:
Վայքում կայացած դատական բոլոր նիստերը շատ կարճ են տևել և հետաձգվել են, քանի որ պատասխանող կողմից՝ Խաչիկ գյուղի բնակիչներից ոմանք, դատարանի դահլիճում հայտարարել են, որ ցանկանում են օգտվել հանրային պաշտպանի ծառայություններից:
«Ֆինքայի» ներկայացուցիչ Զարզանդ Հարությունյանը, սակայն, առարկել է պատասխանող Մարիամ Մելիքյանի՝ հանրային պաշտպան ունենալու պահանջին՝ պնդելով, որ այդ ցանկության մասին պատասխանողները նախորդ նիստերին կարող էին ասել:
Դատավոր Դարբինյանի խոսքով՝ նախորդ նիստերի ընթացքում ինքը պատասխանողներին պատշաճ կերպով հայտնել էր հանրային պաշտպանի ծառայություններից օգտվելու հնարավորության մասին, սակայն բնակիչները չեն պնդել, որ ցանկանում են հանրային պաշտպան ներգրավել: Այնուամենայնիվ, դատավորը բավարարել է բնակիչների պահանջը՝ հետաձգելով դատական նիստերը:
Epress.am-ի հետ զրույցում Խաչիկ գյուղի բնակիչ Սոֆիկ Աբրահամյանը, որը նույնպես որոշել է օգտվել հանրային պաշտպանի ծառայություններից, ասել է, թե ինքը իրականում չի հասկացել՝ ինչ է հանրային պաշտպանը:
«Ես էսքան վախտ գիտեի, թե էդ պաշտպանը փողով ա: Իսկ ես անապահով եմ, մի կերպ եմ ապրում վթարային տանը ու փող չունեմ պաշտպան վերցնելու: Ես ոչ մի բան չեմ հասկանում էս նիստերից, էդ տերմիններից: Ես ասում եմ՝ ինձ կպաշտպանեմ, բայց ես դատավորի հարցերը չեմ հասկանում։ Ինքնաբացարկը ինչ ա, ես ի՞նչ իմանամ: Մենակ էն եմ ասում, որ ես ոչ մի հնարավորություն չունեմ տալու էդ փողերը: Ինձ վրա անասուններ են գրանցել, որոնք ես չունեմ իրականում», - ասել է կինը:
Խաչիկի բնակիչներից ոմանց էլ Զարզանդ Հարությունյանը նիստերի ընթացքում առաջարկել է հաշտության եզրեր գտնել վարկային կազմակերպության հետ:
«Հաշվի առնելով ստեղծված իրավիճակը՝ ընկերության («Ֆինքա»-խմբ.) ղեկավարությունը պատրաստ է այն մարդկանց հետ, որոնք կպարտավորվեն վճարում անել, կրկին ընդառաջ գնալ, տույժը դադարեցնել: Այն հաճախորդները, որոնք պատրաստակամ են վճարումներ կատարել, սակայն ֆինանսապես հիմա չեն կարող համապատասխան չափով անել․․․ այս պահին մենք կարող են հաշտության եզրեր քննարկել», ֊ ասել է վարկային կազմակերպության ներկայացուցիչը:
Վերջինս նշել է նաև, որ ինքը հեռախոսազրույց է ունեցել նույն գործով անցնող այլ բնակիչների հետ՝ հաշտության առաջարկ անելով, սակայն նրանք հայտնել են, որ ընդհանրապես հնարավորություն չունեն մուծումներ անելու և հաշտության ոչ մի եզր չեն տեսնում: Ապրիլի 15֊ի նիստին մասնակցող պատասխանողներից Սոֆիկ Աբրահամյանը, Քնարիկ Սաղաթելյանը և Գալուստ Աբրահամյանը դատարանի դահլիճում համաձայնել են բանակցել հաշտության պայմանագրի շուրջ:
Պայմանագիրը քննարկելու և կնքելու համար այդ պատասխանողների հաջորդ նիստերը նշանակվել են մայիսի 5-ին: Այդ ընթացքում պատասխանողները նույնպես հնարավորություն կունենան դիմել հանրային պաշտպանի ծառայություններին:
Նիստի ավարտից հետո գյուղացիներից ոմանք կրկին բարձրացրել են կեղծ փաստաթղթերի հիման վրա վարկային պայմանագիր կնքելու թեման։ Մեզ հետ զրույցում նրանք ասել են, որ իրականում ոչ մի ունեցվածք չեն ունեցել, բայց նրանց անունով ունեցվածք են գրանցել:
«Ես անասուն չունեմ, ինձ Արսենը (խանութի սեփականատերը֊խմբ․) կանչել ա խանութ, ասել ա գրի` անասուն ունեմ, ու հիմա սարում ա ու գումարը վերցնում եմ խոտ բերելու համար: Ես էլ ասացի` ախր չունեմ, ո՞նց գրեմ, ասեց՝ չեն նայի», - պատմել է Սոֆիկ Աբրահամյանը:
Խաչիկի բնակիչներից Մարիամ Միքայելյանի պնդմամբ՝ վարկային աշխատողը եկել է իր տուն, բայց չի նայել՝ ինքը գոմում ինչքան անասուն ունի:
Epress.am-ի լրագրողի հետ զրույցում Զարզանդ Հարությունյանը հերքել է գյուղացիների պնդումները, թե շատ դեպքերում վարկային կազմակերպության աշխատակիցն առանց իրենց տուն այցելելու տնտեսության վերաբերյալ տվյալներ է գրանցել: Հարությունյանի խոսքով՝ նման աշխատակիցները, եթե իրոք եղել են, շատ լուրջ խնդիրներ կարող էին ունենալ:
«Գյուղացիները տեղեկանք են բերել, և մենք տեղեկացել ենք, թե ինչ ունեն նրանք. անասնաքանակը և այլն: Որպես կանոն, մեր վարկային մասնագետները միշտ այցելում են ու տեսնում, թե կա իրոք տնտեսություն: Ես համոզված եմ, որ մեր համապատասխան մասնագետները այցելել են, համոզվել և նոր միայն վարկը տվել են: Հավանաբար, դրանք գյուղապետարանից տրված տեղեկանքներ են», -ասել է Հարությունյանը:

«Предложение мировой»: кредитная организация против жителей армянского села
15 апреля в суде общей юрисдикции Вайоцдзорской и Араратской областей состоялось 6 заседаний против 14 жителей села Хачик. Иск против сельчан представила кредитная организация «Финка», требуя конфисковать невыплаченную сумму.
Общая сумма, которую большинство жителей села в Вайоц дзоре задолжали организациям «Арегак» и «Финка», составляет от 100 до 130 миллионов драмов (порядка $270 270).
Целевой сельскохозяйственный кредит на имена сельчан взяла супружеская пара, заправляющая местным магазином. Однако впоследствии Алвард Искандарян и Арсен Мнацаканян перестали погашать кредит. По утверждению сельчан, эксперты кредитных организаций знали, что кредит используют не по целевому назначению, а берется для владельцев магазина.
Судебные заседания длились недолго и были отложены из-за заявления ответчика – жителей села Хачик – о желании воспользоваться услугами общественного защитника.
Представитель «Финка» Зарзанд Арутюнян, однако, возразил против требования ответчицы Мариам Меликян, отметив, что ответчики могли сообщить о своем желании на предыдущих заседаниях.
Судья Генрик Дарбинян, в свою очередь, напомнил, что на предыдущих судебных заседаниях он должным образом сообщал о возможности воспользоваться услугами общественного защитника, однако сельчане не изъявили такого желания. Судья, тем не менее, удовлетворил их требование, отложив заседание.
В беседе с Epress.am ответчица Софик Абрамян, также решившая воспользоваться услугами общественного защитника, сказала, что просто не понимает, что это такое.
«Я всегда думала, что защитник бывает за деньги. А я с трудом живу в аварийном доме и денег на адвоката у меня нет. Ничего не понимаю ни в этих заседаниях, ни в терминах. Я говорю, что буду сама себя защищать, но не понимаю вопросов судьи. Откуда мне знать, что такое самоотвод? Я лишь говорю, что у меня нет никакой возможности заплатить эти деньги. На меня записали скот, которого у меня нет», - поделилась собеседница.
В ходе заседания Зарзанд Арутюнян предложил некоторым жителям Хачика найти способы примирения с организациями. «Учитывая сложившуюся ситуацию, руководство компании готово пойти навстречу, отменить штраф для тех, кто обязуется совершать выплаты. С теми, кто готов платить, но не в состоянии давать сейчас соответствующую сумму, мы можем обсудить мировую».
По словам собеседника, он провел телефонный разговор с проходящими по делу сельчанами, предложил мировую, но они заявили, что не в состоянии платить и не видят никакой возможности для мировой. Вести переговоры по вопросу мировой в зале суда согласились Софик Абрамян, Кнарик Сагателян и Галуст Абрамян.
Следующие заседания для обсуждения и заключения договоров по делам этих ответчиков состоится 5 мая. За это время и они могут обратиться за услугами общественного защитника.
После заседания сельчане снова подняли вопрос кредитных договоров, заключенных с использованием поддельных документов. По словам жителей села Хачик, на самом деле никаким имуществом они не владеют, хотя оно и было на них записано.
«У меня нет скотины. Арсен позвал меня, сказал «напиши, что есть скотина, она в горах и теперь я беру деньги на траву для скота». Я спросила, как так, ведь у меня ее нет, а он сказал, что не проверят», - говорит Софик Абрамян.
По словам Мариам Микаелян, сотрудник организации был у нее дома, но численность скота не проверял.
В беседе с Epress.am представитель «Финка» опроверг утверждения сельчан о том, что во многих случаях сотрудник кредитной организации вписывал данные, не посещая их дома. По словам Арутюняна, у таких сотрудников, если таковые действительно были, могли появиться проблемы.
«Сельчане принесли справку, и мы узнали, что у них есть: численность скота и так далее. Как правило, наши кредитные специалисты всегда проверяют на месте, имеется ли хозяйство. Я уверен, что наши специалисты посетили , убедились и только потом выдали кредит. Вероятно, эти справки выданы в сельской администрации», - предположил Зарзанд Арутюнян.