Աննախադեպ․ անմեղ մարդուն ազատեցին 31 ամիս բանտում պահելուց և խոշտանգումներից հետո
Լրատվամիջոցները, որոնց մի մասը 2013 թվականի հոկտեմբերին խախտեցին անմեղության կանխավարկածը, տարածեցին քննչական մարմինների կեղծած տեսանյութը և մեղադրեցին վանաձորցի Կարեն Կունգորցևին 15-ամյա Դավիթ Հովակիմյանի սպանության մեջ, անտեսեցին այսօրվա երևանյան ասուլիսը։ Այնտեղ լրագրողները կարող էին հանդիպել բանտում 31 ամիս անցկացրած և անմեղ ճանաչված երիտասարդին, նրա մորը, սպանվածի հորը, փաստաբաններին, Հելսինկյան ասոցիացիայի իրավապաշտպաններին, ովքեր այսքան ժամանակ աշխատում էին կանխել անմեղ մարդու դատապարտումը։
Աննախադեպ որոշումն ընդունեց Լոռու մարզի առաջին ատյանի դատավոր Նարինե Հովակիմյանը, ում չխանգարեց դատախազի 9.5 տարվա ազատազրկման պահանջը, գործի ուղղորդումը, վկաների կեղծված ցուցմունքները և քննության ընթացքում առկա այլ անօրինությունները։ Ասուլիսի ժամանակ դատավորին գովում էին բոլորը՝ նշելով, որ հայաստանյան իրականության մեջ ստիպված են ուրախանալ, երբ դատավորը ուղղակի պատշաճ կերպով կատարում է իր պարտականությունները։
Իրավապաշտպան Միքայել Դանիելյանի խոսքով՝ Կունգորցևի ազատումը մեծ հաղթանակ էր հայաստանյան իրականության պարագայում․ «Չեմ ուզում ասել, որ Հայաստանում հաղթել է դեմոկրատիան և դատավորները անկախ են աշխատում, սա միայն մի դատավորի՝ Նարինե Հովակիմյանի կամքի արտահատությունն էր։ Նա իր մեջ ուժ գտավ հրաժարվել դատախազության պատվերից։ Մեզ ամենաշատն ուժ ներշնչեց այն, որ տուժողի իրավահաջորդն ու նրա ներկայացուցիչը մեզ հետ սկսեցին պայքարել Կարենի ազատման համար»։
15-ամյա հանդբոլիստ Դավիթ Հովակիմյանի սպանության փորձի մեջ մեղադրվող Կունգորցևը փոխհատուցման պահանջով կդիմի դատարան։ Հելսինկյան ասոցիացիայի ներկայացուցիչ Արայիկ Պապիկյանը նշել է, որ իրենք Հայաստանի դատական ատյանների կողմից բացասական վճիռներ ստանալու դեպքում դիմելու են Եվրոպական դատարան։
Ինքը՝ Կունգորցևը, կարևորել է այն փաստը, որ սպանված պատանու հայրը՝ Հակոբ Հովակիմյանը, պայքարել է իր ազատման համար, քանի որ վստահ է եղել, որ ինքն անմեղ է։
Լրագրողների հետ զրույցում Կունգորցևը նաև պատմել է, թե ինչպես են 2013 թվականի հոկտեմբերին ոստիկանները եկել իր աշխատավայր ու առանց բացատրությունների ձեռնաշղթաներով տարել ոստիկանության բաժանմունք․ «Ինձ ստիպում էին, որ ստորագրեմ թղթերի տակ, որոնց մասին տեղյակ չէի, ծեծելով ստիպում էին, որ մեղքն իմ վրա վերցնեմ, ասում էին՝ եթե իրենց ասածով անեմ, ամեն ինչ լավ կլինի։ Ինձ խոշտանգելու առթիվ 600 դիմում եմ ուղարկել բազմաթիվ կազմակերպություններ և գերատեսչություններ, բայց ոչ ոք ուշադրություն չի դարձրել դրանց»։
Արայիկ Պապիկյանի խոսքով՝ խոշտանգման մասին ահազանգին սկսել են ուշադրություն դարձնել միայն այն ժամանակ, երբ գործն արդեն գտնվում էր դատական վարույթում և ի հայտ էին եկել ակնհայտ փաստեր․ «2 քրեական գործ հարուցվեց, մեկը՝ վկաներին ուղղորդելու վերաբերյալ, իսկ մյուսը՝ բռնություն գործադրելու վերաբերյալ, սակայն վերջին գործն արդեն փակել են»։
Տուժողի իրավահաջորդ Հակոբ Հովակիմյանի փաստաբան Արմինե Ֆանյանն ընդգծել է, որ  դատարանի արդարացի որոշումը ցույց է տվել՝ պետությունը սխալվել է և պետք է հատուցի դրա համար․ «Պետությունը սխալվել է և պետք է կրի դրա ամբողջ բեռը։ Նրանք պետք է լուրջ ռեսուրսներ ներդնեն այս հանցագործությունը բացահայտելու գործում։ Գործի հենց սկզբից նախաքննական մարմինն աշխատել է միայն մի վարկածի ուղղությամբ և չեն քննվել մյուս բոլոր տարբերակները, որոնք շրջանառվել են մամուլում։ Նախաքննական մարմնի միակ նպատակը եղել է Կարենին դատապարտելը»։
Հակոբ Հովակիմյանը, իր հերթին, նշել է, որ գործին ծանոթանալուց հետո համոզված է եղել, որ իր որդուն Կունգորցևը չի սպանել․ «Երբ սկսեցի մանրամասն ուսումնասիրել գործը, հասկացա, որ Կարենը չի սպանել իմ որդուն, ոչ մի փաստ չկար, որը կապացուցեր նրա  մեղավորությունը։ Իմ նպատակը նա չէր, որ ինչ-որ մեկը դատվի տղայիս սպանելու համար, ես էլ իբր հանգստանամ, իմ նպատակն արդարության հասնելն էր։ Դրա համար երբ հասկացա, որ Կարենը չի սպանել որդուս, ամեն ինչ արել եմ, որ նրան ազատ արձակեն ու դրա համար շատ շնորհակալ եմ նախագահող դատավորին։ Մինչև հիմա էլ Վանաձորում շշուկներ կան, որ որդուս սպանողը պաշտոնյայի որդի է»։
Պապիկյանն անդրադարձել է նաև 2013 թվականի մամուլի հրապարակումներին, որոնք, փաստաբանի կարծիքով, վտանգել են անգամ Կունգորցևի կյանքը․ «Գործի լուսաբանումը մամուլում հենց սկզբից ընթացել է անմեղության կանխավարկածի համընդհանուր խախտմամբ։ Առաջին իսկ օրվանից նշվեց մականուն (մամուլում նշվում էր, թե Կունգորցևի մականունը Քուրդ է֊խմբ․) և, իբր, հեղինակություն է նա։ Դրան հաջորդող օրերին սոցցանցերում և մամուլում տարբեր անձինք, չեմ կարող անգամ ասել, թե ինչ էին առաջարկում Կարենի հետ անել։ Ես նույնիսկ դատարանում՝ կալանքի սանկցիայի ընտրության ժամանակ, ասացի, որ հաշվի առնելով, թե ինչ է սպասվում Կարենին դրսում, գուցե ավելի ապահով է Կարենի համար, որ մնա ՔԿՀ-ում։ Եթե առաջին օրերի այդ հրապարակումները չլինեին, գուցե, նախաքննական մարմնի հետ մի քանի ամսում ամեն ինչ ավարտեինք և այսքան չձգվեր»։

Armenia's mass media outlets, some of which in October, 2013, violated presumption of innocence  and accused based on investigative authorities' trumped up charges Vanadzor resident Karen Kungortsev of murdering 15-year-old Yerevan teenager Davit Hovakimyan,  disregarded his press conference in Yerevan on Tuesday, April 19. Have reporters showed up, they would have also met the mother of the innocent young man who pointlessly spent 31 months in prison, the father of the victim, their lawyers, and the human rights activists from the Armenian Helsinki Association who worked tirelessly for years to prevent the sentencing of a blameless person.
The unprecedented verdict was issued by Lori District Court judge Narine Hovakimyan who remained unswayed by the prosecution's demands of 9,5 years' imprisonment, by coerced witness testimonies and numerous other cases of illegal conduct by law enforcement officials. All participants at yesterday's press conference spoke highly of the judge, stressing that the simple act by Hovakimyan of properly implementing her judicial duties is a matter of rejoicing in the Armenian reality.
According to human rights defender Mikayel Danielyan, Kungortsev's acquittal was a “great victory” for them: “I wouldn't go so far as to say that democracy has won in Armenia and that the courts are independent: this was a manifestation of the will of a single judge, Narine Hovakimyan, who found the strength to act against the prosecution's order. We were also empowered by the fact that the successor to the victim and his legal representative fought alongside us for Karen's release.”
Kungortsev plans to go to court with a claim for compensation, and Helsinki Association lawyer Arayik Papikyan noted that if Armenian courts refuse to meet their demands, they will appeal to the European Court of Human Rights. Kungortsev himself emphasized the importance of the fact that Hakob Hovakimyan, the father of the killed teenager, fought alongside the defendant's lawyers to make sure that an innocent person was not convicted for his son's murder.
Kungortsev also told reporters about his forceful detainment by police in 2013: “They came to my workplace, handcuffed me with no explanation and took me to the police station, where I was forced to sign papers with unfamiliar content. They would beat me to force a confession, they'd say everything would be fine if I did as they said. I've submitted hundreds of torture reports to numerous organizations and agencies, but no one paid any attention to them.”
The court's fair ruling, as stated by Hakob Hovakimyan's lawyer, Armine Fanyan, showed that “the state has erred and should compensate for it.” “The state has to bear the whole responsibility for its mistake; should use significant resources to solve this crime. From the very beginning, the investigation body worked towards only one version and ignored all other options. The preliminary body's sole aim was Karen's indictment,” Fanyan noted.
The victim's father, in turn, said that after familiarizing himself with the materials of the criminal case, he was convinced that his son had not been murdered by Kungortsev. “There was nothing that indicated he was the killer. My goal was not the imprisonment of a random person for my son's death. I wanted to achieve justice; therefore, when I realized Karen had not killed my son, I did everything to make sure he was acquitted. I'm very grateful to the judge.”
Arayik Papikyan also spoke about the press publications in 2013, which, according to the lawyer, “even jeopardized Kungortsev's life.” “From the outset, the press coverage of the case was accompanied by numerous violations of the presumption of innocence. was even called a 'criminal authority' in the press, and it was obscene what people on social networks proposed to do to him the following days. At the time of the issuance of the arrest warrant I even said that taking into account what awaited Karen outside, it was safer for him to remain in prison. If it weren't for these publications, we might have even been able to close the case with the preliminary body within a couple of months,” the lawyer stressed.