ՊՆ֊ն չի զորացրում զինծառայողին, չնայած վերջինս վճարել է պահանջված գումարը. ՀՔԱՎ
Դեռևս 2015 թ. սեպտեմբերին պայմանագրային զինծառայող Ա. Գրիգորյանը դիմել է ՀՀ Պաշտպանության նախարարություն՝ N զորամասում զբաղեցրած պաշտոնից արձակելու խնդրանքով: Միայն 5 ամիս անց՝ 2016 թ. փետրվարի 29-ին՝ Գրիգորյանի կողմից Վարչական դատարան դիմելուց հետո, Պաշտպանության նախարարությունից գրություն է ստացվել, ըստ որի զինծառայողը ենթակա է զորացրման՝ սպայական դասընթացում ուսանելու հետ կապված փոխհատուցման ենթակա 2 մլն. 632 հազար 912 դրամը վճարելու դեպքում: Գործով զբաղվող Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակը նշում է, որ համաձայն չլինելով ներկայացված գումարի չափին՝ Գրիգորյանը, այնուամենայնիվ, վճարել է այն: Մինչ օրս, սակայն, զինծառայողը զորացրման հետ կապված պատասխան չի ստացել:
ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակը Գրիգորյանի դիմումին ընթացք տալու հարցով՝ դեռևս 2015 թվականին դիմել էր Պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանին: Պատասխան չստանալով՝ կազմակերպությունը դիմել էր վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանին՝ Պաշտպանության նախարարության անգործությունը վերացնելու պահանջով:
Դրանից հետո 2016 թ. հունվարի 16-ին Ա. Գրիգորյանը հայցադիմում է ներկայացրել ՀՀ Վարչական դատարան՝ ՀՀ Պաշտպանության նախարարությանը՝ զինվորական ծառայությունից արձակելու մասին հրամանը տրամադրելուն պարտավորեցնելու մասին։ Համաձայն «Վարչարարության հիմունքների և վարչական վարույթի մասին» ՀՀ օրենքի 48-րդ հոդվածի, եթե օրենքով սահմանված ժամկետում վարչական ակտը չի ընդունվում այն մեխանիկորեն վարչական ակտը համարվում է ընդունված, և դիմողը կարող է ձեռնամուխ լինել համապատասխան իրավունքի իրականացմանը:
Միայն Վարչական դատարան ներկայացրած հայցադիմումից հետո Պաշտպանության նախարարությունը Գրիգորյանին գումար վճարելու պահանջ է ներկայացրել: Գրիգորյանը այդ գումարը վճարելու համար վարկ է վերցրել, բայց մինչ օրս նրա ազատ արձակման հրամանը չկա և նա ստիպված է շարունակել ծառայությունը։

Минобороны Армении не демобилизует военнослужащего, несмотря на выплату компенсации – заявление
В сентябре 2015 года военнослужащий-контрактник А. Григорян обратился в министерство обороны Армении с просьбой освободить его от занимаемой должности в одной из военчастей. Только спустя 5 месяцев – 29 февраля 2016 года – после того, как Григорян обратился в Административный суд, оборонное ведомство прислало письмо, согласно которому, военнослужащий подлежал демобилизации в случае выплаты компенсации в размере 2 млн. 632 тыс. 912 драмов (более $5400) в связи с обучением на офицерских курсах. Ванадзорский офис Хельсинкской гражданской ассамблеи отмечает, что, будучи несогласным с размером отмеченной суммы, Григорян, тем не менее, заплатил. Однако ответа о демобилизации он до сих пор не получил.
По вопросу заявления Григоряна правозащитная организация обратилась к министру обороны Сейрану Оганяну еще в 2015-ом. Не получив ответа, ванадзорский офис ХГА обратился к премьеру Овику Абрамяну, требуя устранить бездействие министерства.
16 января 2016 года Григорян подал иск в Административный суд с просьбой обязать министерство обороны предоставить приказ об освобождении от военной службы. Согласно статье 48 закона Армении «Об основах администрирования и административном производстве», если административный акт не принимается в учрежденные законом сроки, он механически считается принятым, и заявитель может взяться за реализацию соответствующего права.
Только после подачи в Административный суд иска министерство обороны потребовало заплатить Григоряну. Для выплаты суммы военнослужащий взял кредит, но приказа о его освобождении все еще нет, и он вынужден продолжать службу.