ՊՆ֊ն չի զորացրում զինծառայողին, չնայած վերջինս վճարել է պահանջված գումարը. ՀՔԱՎ
Դեռևս 2015 թ. սեպտեմբերին պայմանագրային զինծառայող Ա. Գրիգորյանը դիմել է ՀՀ Պաշտպանության նախարարություն՝ N զորամասում զբաղեցրած պաշտոնից արձակելու խնդրանքով: Միայն 5 ամիս անց՝ 2016 թ. փետրվարի 29-ին՝ Գրիգորյանի կողմից Վարչական դատարան դիմելուց հետո, Պաշտպանության նախարարությունից գրություն է ստացվել, ըստ որի զինծառայողը ենթակա է զորացրման՝ սպայական դասընթացում ուսանելու հետ կապված փոխհատուցման ենթակա 2 մլն. 632 հազար 912 դրամը վճարելու դեպքում: Գործով զբաղվող Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակը նշում է, որ համաձայն չլինելով ներկայացված գումարի չափին՝ Գրիգորյանը, այնուամենայնիվ, վճարել է այն: Մինչ օրս, սակայն, զինծառայողը զորացրման հետ կապված պատասխան չի ստացել:
ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակը Գրիգորյանի դիմումին ընթացք տալու հարցով՝ դեռևս 2015 թվականին դիմել էր Պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանին: Պատասխան չստանալով՝ կազմակերպությունը դիմել էր վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանին՝ Պաշտպանության նախարարության անգործությունը վերացնելու պահանջով:
Դրանից հետո 2016 թ. հունվարի 16-ին Ա. Գրիգորյանը հայցադիմում է ներկայացրել ՀՀ Վարչական դատարան՝ ՀՀ Պաշտպանության նախարարությանը՝ զինվորական ծառայությունից արձակելու մասին հրամանը տրամադրելուն պարտավորեցնելու մասին։ Համաձայն «Վարչարարության հիմունքների և վարչական վարույթի մասին» ՀՀ օրենքի 48-րդ հոդվածի, եթե օրենքով սահմանված ժամկետում վարչական ակտը չի ընդունվում այն մեխանիկորեն վարչական ակտը համարվում է ընդունված, և դիմողը կարող է ձեռնամուխ լինել համապատասխան իրավունքի իրականացմանը:
Միայն Վարչական դատարան ներկայացրած հայցադիմումից հետո Պաշտպանության նախարարությունը Գրիգորյանին գումար վճարելու պահանջ է ներկայացրել: Գրիգորյանը այդ գումարը վճարելու համար վարկ է վերցրել, բայց մինչ օրս նրա ազատ արձակման հրամանը չկա և նա ստիպված է շարունակել ծառայությունը։

Armenian Contract Serviceman Still Waiting For Discharge Order Despite Payment of Compensation
In September, 2015, Armenian contract serviceman A. Grigoryan applied to the country's Defense Ministry with a request to be discharged from military service.  After almost half a year of silence, following an Administrative Court appeal filed by Grigoryan in January, 2016, the Defense Ministry notified the serviceman on February 29 that he had to pay AMD 2, 632, 912 (about $ 5 500) compensation to the Ministry in order to be eligible for a discharge. Helsinki Citizens' Assembly Vanadzor office (HCAV) reports that, despite disagreeing with the amount of the compensation, Grigoryan nevertheless paid it. However, to date, the serviceman has not received a reply regarding his discharge.
Back in 2015, HCAV had appealed to Armenian Minister of Defense Seyran Ohanyan in connection with Grigoryan's request, and having had received no response, the human rights organizations turned to Prime Minister Hovik Abrahamyan with a futile demand to eliminate the Defense Ministry's inaction.
After this, on January 16, 2016, Grigoryan filed an appeal with the Administrative Court to oblige the Ministry to issue him a discharge order. According to Article 48 of the Armenian law On Principles of Administration and Administrative Proceedings, “in case of failure by the competent administrative body to adopt an administrative act within the time limit envisaged by the law, the administrative act is automatically considered adopted, and the applicant may take action towards the implementation of the relevant right.”
The Defense Ministry made the compensation claim only after the serviceman's administrative complaint, and Grigoryan has taken out a loan to be able to pay the money. The discharge order, however, has yet to be issued, and Grigoryan is forced to continue his service, HCAV says.