Զինվորը մահացել է դիրքում․ քննիչի և դատարանների կարծիքով՝ հանցակազմ չկա
Վերաքննիչ քրեական դատարանը դատավոր Սերգեյ Չիչոյանի նախագահությամբ երեկ՝ ապրիլի 20-ին, մերժել է Արարատի մարզի զորամասերից մեկի դիրքում 2014 թվականին զոհված զինծառայող, 19-ամյա Գրիշա Խաչատրյանի իրավահաջորդների վերաքննիչ բողոքը՝ քրեական գործով վարույթը կարճելու քննիչի որոշման դեմ: Այս մասին Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է տուժողի իրավահաջորդի ներկայացուցիչ Տաթևիկ Սիրադեղյանը: Վերջինս հայտնել է, որ իրենք պատրաստվում են դիմել Վճռաբեկ դատարան:
Ավելի վաղ՝ 2016 թ. փետրվարի 18-ին, Վայոց ձորի և Արարատի մարզերի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Հարություն Պետրոսյանը մերժել էր 104-րդ հոդվածի 1-ին մասով (Սպանություն) հարուցված քրեական գործի վարույթը կարճելու մասին քննիչ Լ․ Եղոյանի որոշման դեմ ներկայացված բողոքը:
Տուժողի իրավահաջորդ Տաթևիկ Սիրադեղյանը Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է, որ դեռևս նախաքննությունը արդյունավետ չի ընթացել և ի վերջո այդպես էլ չեն պարզվել Խաչատրյանի մահվան հանգամանքները։
Պաշտոնական վարկածի համաձայն, դեպքի օրը՝ 2014 թվականի հունիսի 20-ին՝ 10։00-ի սահմաններում, Գրիշա Խաչատրյանը և մեկ այլ շարքային՝ Մարտուն Հարությունյանը, միասին հերթափոխ են իրականացրել մարտական դիրքում։ 35 րոպե անց քննչական մարմնում տեղեկություն են ստացել, որ Խաչատրյանը մահացել է գլխի աջ հատվածում ստացած հրազենային վնասվածներից։
Չնայած գործը հարուցվել էր սպանության հոդվածով, նախաքննության ընթացքում քննարկվել էին ինչպես սպանության, այնպես էլ ինքնասպանության և Խաչատրյանի կողմից զենքի հետ վարվելու կանոնները խախտելու վարկածները: Դեպքից մեկ տարի անց՝ 2015 թվականին, քննիչ Եղոյանը քրեական գործով վարույթը կարճելու մասին որոշում էր կայացրել՝ հանցակազմի բացակայության հիմքով: Համաձայն քննիչի՝ դեպքի ժամանակ Խաչատրյանի մոտ գտնվող Մարտուն Հարությունյանի մարմնի և համազգեստի վրա կրակոցի լրացուցիչ արգասիքներ ու արյան հետքեր չեն եղել և այլ անձանց կողմից հանցանքի կատարումը վկայող բավարար ապացույցներ ձեռք չեն բերվել։
Տաթևիկ Սիրադեղյանը նշել է, որ նախաքննության ընթացքում Խաչատրյանի կողմից ինքնասպանություն կատարելու հնարավորությունը միանշանակորեն հերքվել է։ Սակայն, սպանության վարկածը ամեն դեպքում չի հերքվել միանշանակորեն, և այդ պատճառով էլ գործը չէր կարող կարճվել։
«Նախաքննության ընթացքում ձեռք չեն բերվել բավարար ապացույցներ, որոնք կփաստեն Գրիշա Խաչատրյանի արարքում զենքի հետ վարվելու կանոնները խախտելու հանցակազմի հատկանիշների առկայությունը: Նախաքննության ընթացքում ամբողջությամբ չի հերքվել նաև մեկ այլ անձի կողմից Խաչատրյանին կյանքից զրկելու, այսինքն՝ սպանության վարկածը։ Չէր կարող կայացվել քրեական գործով վարույթը կարճելու մասին որոշում՝ հանցակազմի բացակայության հիմքով, որովհետև հանցակազմի բոլոր հատկանիշների բացակայությունը միանշանակորեն չի հաստատվել: Եվ մենք գտնում ենք, որ առաջին ատյանի դատարանի որոշումն իրավաչափ չէ և ենթակա է բեկանման», - ասել է Սիրադեղյանը:
Նշենք, որ Գրիշա Խաչատրյանի մահվանից անմիջապես հետո ՊՆ մամուլի խոսնակ Արծրուն Հովհաննիսյանը հայտնել էր, որ զինծատայողը մահացու վիրավորում է ստացել հակառակորդի կողմից։ Այդ վարկածը հետագայում փոխվել էր, իսկ ռազմական փորձագետ Ռուբեն Մարտիրոսյանը, ով մասնակցել էր դիահերձմանը, պնդել էր, որ Խաչատրյանի հետ տեղի ունեցածը «տիպիկ սպանություն էր»։ Հաշվի առնելով երկու վնասվածքների առկայությունը՝ փորձագետը բացառել էր ինքնասպանության վարկածը։ Մարտիրոսյանը նշել էր նաև, որ վնասվածքների ուղղվածությունը խոսում է այն մասին, որ Գրիշա Խաչատրյանը չէր կարող սպանված լինել հակառակորդի կողմից, ինչպես նաև չէր կարող զոհվել զենքի անփույթ օգտագործման հետևանքով։

Armenian Investigators and Courts See No Elements of Crime in Soldier's Death
On Wednesday, April 20, the Armenian Criminal Court of Appeal, presided over by judge Sergey Chichoyan, dismissed the appeal filed by the legal successors of conscript Grisha Khachatryan who died on June 20, 2014, in one of the military units in Ararat province, against the investigator's decision to close the criminal proceedings, Tatevik Siradeghyan, the representative of Khachatryan's legal successor, told Epress.am, stating her intention to file a cassation appeal with the Court of Cassation.
Previously, on February 19, 2016, Ararat and Vayots Dzor district court judge Harutyun Petrosyan had upheld investigator L. Yeghoyan's decision to terminate the criminal proceedings on a charge of murder, citing a lack of a corpus delicti.
However, Siradeghyan insists that the preliminary investigation has been ineffective and has failed to establish the circumstances of Khachatryan's death. According to the official version, on the day of his death, Khachatryan, along with conscript Martun Harutyunyan, was on combat duty at the unit's military post. At about 11 am, the investigation service of the Defense Ministry was informed that Khachatryan had sustained a fatal gunshot wound to the head.
Despite the criminal case having been launched on a charge of murder, investigation was also conducted into the soldier's possible suicide and a breach of the rules for handling weapons. The suicide version, however, was soon dismissed by investigators, and a year after the incident, investigator Yeghoyan decided to also close the murder case due to the absence of elements of a crime: investigation had found no traces of gunpowder or blood on soldier Martun Harutyunyan's uniform, and there was not sufficient evidence to indicate third-party involvement in the incident.
Despite agreeing that the likelihood of suicide was clearly refuted, Siradeghyan believes that the murder version should not have been entirely ruled out: “Preliminary investigation did not obtain sufficient evidence to prove that Khachatryan had violated the rules for handling weapons. The investigation also failed to refute the possibility of murder and to establish the absence of a corpus delicti; therefore, the criminal proceedings couldn't have been closed. We consider the ruling of the first instance court illegal and believe that it has to be overturned.”
Recall, after news spread of the death of the 19-year-old military conscript from the village of Sarnakunk in Syunik marz, RA Ministry of Defense spokesperson Artsrun Hovhannisyan said that, according to preliminary data, Khachatryan died from an enemy bullet. Later, the Ministry of Defense issued a statement in which it said that Khachatryan died at the military post, and details of the incident were being confirmed. Afterwards, RA Minister of Defense Seyran Ohanyan told journalists that Khachatryan, according to preliminary data, received a fatal gunshot wound as a result of a breach of the rules for use of weapons.
Later, the Ministry of Defense declared that a criminal case was launched under RA Criminal Code Article 104 Section 1 (murder). Speaking to Epress.am, military expert Ruben Martirosyan, who was present at the soldier's autopsy on June 21, claimed that the incident was a “typical murder.” The presence of two wounds, according to the expert, ruled out the version of suicide, while the direction of the wounds indicated that Khachatryan could not have been killed by the enemy nor could he have died as a result of careless handling of weapons.