Մարտակերտը հրետակոծել են «Գրադից»․ մեկ զինվոր է զոհվել․ ՀՀ ՊՆ
Ապրիլի 26-ից լույս 27-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական զորքերի շփման գծի ողջ երկայնքով ադրբեջանական կողմը շարունակել է ինտենսիվ հրետակոծությունները, հայտնում է ՀՀ Պաշտպանության նախարարությունը։
«Ադրբեջանական զինուժը իր տրամադրության տակ եղած գրեթե բոլոր հրետանային զինատեսակներից, այդ թվում` ականանետերից, թնդանոթներից ու ՄՄ-21 (Գրադ) կայանքներից ղարաբաղյան դիրքերի և խաղաղ բնակավայրերի վրա արձակել է ավելի քան 550 արկ: Առավել ինտենսիվ հրետակոծություններ են արձանագրվել շփման գծի հյուսիսարևելյան ուղղությամբ: Հրետակոծության են ենթարկվել Մարտակերտ, Ներքին Հոռաթաղ և այլ խաղաղ բնակավայրեր», ֊ ասված է ՊՆ֊ի հաղորդագրության մեջ:
Պն֊ն նաև հայտնում է, որ հրետակոծության հետևանքով մահացու վիրավորում է ստացել ՊԲ զինծառայող, 1996թ. ծնված Հայկ Սամվելի Մինասյանը:
«Հակառակորդի նախահարձակ գործողությունները չեզոքացնելու նպատակով ՊԲ առաջապահ ստորաբաժանումները դիմել են պատժիչ գործողությունների և թիրախային հարվածներ հասցնելով՝ թշնամուն պատճառել կենդանի ուժի և տեխնիկայի զգալի կորուստներ: Այս պահի դրությամբ հակամարտ զորքերի շփման գծի ողջ երկայնքով իրավիճակը համեմատաբար հանգիստ է», ֊ եզրափակում է Պաշտպանության նախարարությունը:

Мартакерт и другие населенные пункты обстреляны из «Града», погиб солдат – Минобороны
26 апреля азербайджанская сторона продолжила интенсивный артиллерийский обстрел по всему периметру линии соприкосновения карабахско-азербайджанских войск, сообщает Минобороны Армении.
«ВС Азербайджана выпустили более 550 снарядов по карабахским позициям и мирным населенным пунктам почти из всех имеющихся у них видов артиллерии, в том числе из минометов, пушек и ММ-21 (реактивной системы залпового огня «Град»). Наиболее интенсивные артиллерийские обстрелы зафиксированы в северо-восточном направлении линии соприкосновения. Обстреляны Мартакерт, Неркин Оратаг и другие мирные поселения», - говорится в официальном заявлении.
Минобороны сообщает, что в результате артобстрела смертельное огнестрельное ранение получил 20-летний военнослужащий Армии Обороны Карабаха Айк Минасян.
«С целью нейтрализации наступательных действий противника передовые подразделения АО предприняли карательные меры и нанесли точечные удары, в результате чего враг понес значительные потери живой силы и военной техники. В настоящее время по всему периметру противоборствующих войск ситуация сравнительно спокойная», - сообщает Минобороны.