Մարտակերտը հրետակոծել են «Գրադից»․ մեկ զինվոր է զոհվել․ ՀՀ ՊՆ
Ապրիլի 26-ից լույս 27-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական զորքերի շփման գծի ողջ երկայնքով ադրբեջանական կողմը շարունակել է ինտենսիվ հրետակոծությունները, հայտնում է ՀՀ Պաշտպանության նախարարությունը։
«Ադրբեջանական զինուժը իր տրամադրության տակ եղած գրեթե բոլոր հրետանային զինատեսակներից, այդ թվում` ականանետերից, թնդանոթներից ու ՄՄ-21 (Գրադ) կայանքներից ղարաբաղյան դիրքերի և խաղաղ բնակավայրերի վրա արձակել է ավելի քան 550 արկ: Առավել ինտենսիվ հրետակոծություններ են արձանագրվել շփման գծի հյուսիսարևելյան ուղղությամբ: Հրետակոծության են ենթարկվել Մարտակերտ, Ներքին Հոռաթաղ և այլ խաղաղ բնակավայրեր», ֊ ասված է ՊՆ֊ի հաղորդագրության մեջ:
Պն֊ն նաև հայտնում է, որ հրետակոծության հետևանքով մահացու վիրավորում է ստացել ՊԲ զինծառայող, 1996թ. ծնված Հայկ Սամվելի Մինասյանը:
«Հակառակորդի նախահարձակ գործողությունները չեզոքացնելու նպատակով ՊԲ առաջապահ ստորաբաժանումները դիմել են պատժիչ գործողությունների և թիրախային հարվածներ հասցնելով՝ թշնամուն պատճառել կենդանի ուժի և տեխնիկայի զգալի կորուստներ: Այս պահի դրությամբ հակամարտ զորքերի շփման գծի ողջ երկայնքով իրավիճակը համեմատաբար հանգիստ է», ֊ եզրափակում է Պաշտպանության նախարարությունը:

On the night of 26-27 April, the Azerbaijani side continued intensive shelling towards Nagorno-Karabakh Defense Army frontline positions and along the entire length of contact line with NKR, according to the press service of the Armenian Ministry of Defense.
The Azerbaijani armed forces, the military authority said, fired more than 550 mortar shells, rockets and rocket-propelled grenades towards Karabakh frontline positions and residential areas, including the northeastern towns of Martakert and Nerkin Horatagh. 20-year-old Defense Army soldier Hayk Minasyan was killed as a result.
“To neutralize the enemy offensive operations, Defense Army frontline units took punitive actions and launched targeted strikes , causing the enemy significant losses in manpower and military equipment,” the statement read.