Հայաստանի մշտական բնակչության թիվը շարունակում է նվազել․ ԱՎԾ
Նախորդ տարվա համեմատ՝ 2016 թվականի հունվարի 1-ի դրությամբ՝ Հայաստանի Հանրապետության բնակչությունը նվազել է 12 հազարով՝ կազմելով 2 մլն 998 հազ. 600 մարդ: Այս տվյալները հրապարակել է Ազգային վիճակագրական ծառայությունը (ԱՎԾ):
Բնակչության թիվը նվազել է բոլոր մարզերում: Ամենից շատ նվազել է Լոռու և Տավուշի մարզերում՝ համապատասխանաբար 3000-ով և 3200-ով: Վայոց ձորում, ինչպես նախորդ տարիներին, ամենաքիչ բնակչությունը կա՝ 50 հազար 800 մարդ: Նշենք, որ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ բնակչությունը այդ մարզում նվազել է 400-ով: 2016 թվականի հունվարի 1-ի դրությամբ՝ համեմատած մյուս մարզերի, ամենամեծ թվով բնակչությունը ապրում է Արմավիրի մարզում՝ 266 հազար 600 մարդ:
Մշտական բնակչության քանակը ավելացել է միայն մայրաքաղաքում՝ 2200-ով և դարձել 1 մլն 73 հազ. 700 բնակիչ:
Համաձայն պաշտոնական վիճակագրության, Հայաստանի բնակչության թիվը տարեցտարի նվազում է: Այսպիսով՝ 2015 թվականին բնակչության ընդհանուր թիվը կազմել է 3 մլն 10 հազար 600 մարդ, 2014-ին՝ 3 մլն 17 հազար 100 մարդ, 2013-ին՝ 3 մլն 26 հազար 900 մարդ:

At the start of 2016, the population of Armenia amounted to 2 998 600, 12 thousand fewer than in the same period in 2015, according to data published by the country's National Statistical Service (NSS).
All Armenian regions, as stated by the NSS, recorded population decline in the previous year, with the largest decreases having been registered in the provinces of Lori and Tavush – 3000 and 3200 persons, respectively. Vayots Dzor has the smallest population – 50 800 people - of any Armenian province, while the highest number of people – 266 600 persons – resided in Armavir province.
The Armenian capital of Yerevan is the country's only area to have recorded an increase in population – at the start of this year, Yerevan's population totaled 1 073 700, up 2200 persons from the same period last year.