Խեցգետնի արտահանումը՝ միայն գեներալի ընկերության համար․ «Հրապարակ»
Սննդի անվտանգության պետական տեսչությունը խեցգետինների արտահանման համար որակի հավաստագիր է տալիս միայն երկու ընկերությունների, որոնցից մեկը գեներալ-լեյտենանտ Հայկազ Բաղմանյանին պատկանող «Ակվատիկ» ընկերությունն է, գրում է «Հրապարակ» օրաթերթը։
Նշենք, որ երեկ Գեղարքունիքի մարզի Նորատուս գյուղի մոտ 600-700 բնակիչներ բողոքի ցույց էին արել՝ փակելով միջպետական ճանապարհը։ Նրանք պահանջում էին վերացնել խեցգետնի արտահանման արգելքը։
Բողոքի մասնակիցներից Զորիկ Հակոբյանը «Հրապարակ»-ի հետ զրույցում, պատմել է, որ խեցգետնով բարձված մեքենաները մաքսակետի մոտ չեն ստանում համապատասխան հավաստագրերը, որոնք տրվել են տարիներ շարունակ։
Վեջինիս պնդմամբ՝ ավելի քան 20 ընկերություններ հայտնվել են այդ կարգավիճակում, տեսչությունն ընդամենը երկու ընկերության է որակի հավաստագրեր տրամադրում։ Դրանք են՝ Հայկազ Բաղմանյանին պատկանող «Ակվատիկ»-ը և «Արտ-Բախ յունյոն»-ը, որը համագործակցում է «Ակվատիկի» հետ։
«Ի թիվս այլ բիզնեսների (զորամասերի թեյարաններ, բիլիարդ)՝ Հայկազ Բաղմանյանը զբաղվում է խեցգետին արտահանելով և, ըստ ցուցարարների, դաշտը մենաշնորհելու նկրտումներ ունի․․․մեր զրուցակիցը տպավորություն ուներ, որ դաշտը մենաշնորհում են գեներալի համար», - գրում է օրաթերթը։
«Հրապարակ»-ի տեղեկություններով՝ անգամ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի որդուն պատկանող «Մխչյան ֆիշ»-ին չեն տրամադրում համապատասխան բժշկական հավաստագիր։
«Մենաշնորհ են ուզում ձևավորել։ Ու այդ մի ընկերությանն են թույլտվություն տալիս։ Մինչեւ վերջերս վարչապետի ընկերությանն էլ էին թույլատրում, բայց հիմա դրան էլ արգելեցին։ Գեներալի ընկերության ներկայացուցիչ ոմն Կարեն զանգում է մյուս ընկերություններին, ասում, որ 1100 դրամով մեր ապրանքը կարտահանի, մինչդեռ Ռուսաստանում 1 կգ խեցգետինը 1400 դրամով է վաճառվում։ Կամ էլ ասում են՝ բերեք, կիլոն 200 դրամով վաճառեք մեզ, մենակ մենք արտահանենք։ Ո՞վ կգնա ծովից հանի, բերի տա իրան», -թերթին պատմել է Նորատուսի բնակիչը։
Բողոքի ակցիայի մասնակիցներին, թերթի տվյալներով, երեկ հանդիպել են Սննդի անվտանգության պետը, Գեղարքունիքի մարզպետը։ Հանդիպումից հետո, Զորիկ Հակոբյանի եղբայրը թերթին հայտնել է, որ խոստացել են, որ բոլորն էլ արտահանման իրավունք կունենան։
«Խոստացել է, որ բոլորն էլ արտահանելու իրավունք կունենան, եթե աշխատեն սահմանված չափանիշների համաձայն։ Մեր խեցգետինն էլ, որն արդեն մի քանի օր է՝ ֆուռերում կանգնած է, կարտահանվի: Հուսանք, որ այդպես կլինի», - ասել է Հակոբյանը:
Սննդի անվտանգության տեսչության մամլո խոսնակ Նվարդ Առաքելյանը, թերթի հետ զրույցում, ասել է, որ արտահանողների ռեեստրում ներկայումս գրանցված 20 ընկերություն կա, որոնք ունեն համապատասխան թույլտվություն, և որևէ մեկին տեսչությունը չի զրկել այդ իրավունքից։
«Պարզապես ԵԱՏՄ հաստատված օրենսդրության շրջանակներում արդեն մեկ ամիս է՝ մշտադիտարկումներ են ընթանում Գեղարքունիքի, Արմավիրիև Արարատի մարզերում գործող մի շարք տնտեսվարող սուբյեկտներում Ծառայության պետ Արմեն Հայրապետյանն էլ անձամբ է շրջայց կատարել մարզերի խեցգետնի արտադրությամբ զբաղվող 11 ընկերություններում՝ մշտադիտարկման ընթացքին տեղում ծանոթանալու և հնարավոր խախտումների ու թերացումների շտկմանն աջակցելու նպատակով»։
Խոսնակը հավելել է, որ գործընթացը դեռ շարունակվում է, միայն դրա ավարտից հետո կարելի է խոսել, թե որ և քանի ընկերություններ են զրկվելու համապատասխան լիցենզիայից։
«Այլ շրջանակներից ստացվող տեղեկության համաձայն, իրականում ԵԱՏՄ օրենսդրությանը համապատասխանեցնելու այս գործընթացը որոշ բարձրաստիճաններ փորձում են օգտագործել իրենց օգտին, երկու տասնյակից ավելի անհայտ ընկերություններում կհայտնաբերեն տասնյակ թերություններ, հետո կզրկեն լիցենզիայից, որպեսզի դաշտում մնան մեկ-երկուսը», -գրում է «Հրապարակ»-ը:

Чтобы раков из Армении экспортировал только генерал - «Грапарак»
Госинспекция по безопасности продуктов питания выдает удостоверение качества для экспорта раков только двум компаниям, одна из которых - «Акватик» - принадлежит генерал-лейтенанту Айказу Багманяну.
Во вторник, 3 мая, около 700 жителей села Норатус Гегаркуникской области Армении провели акцию протеста, блокировав межгосударственную дорогу. Они требовали отменить запрет на экспорт раков.
Участник акции Зорик Акопян заявил в беседе с «Грапарак», что груженые раками авто не получают на таможне соответствующие удостоверения, которые выдавались на протяжении лет. По словам собеседника издания, в таком положении оказались более 20 компаний, инспекция выдает удостоверения качества только двум компаниям – «Акватик» и «Арт-Бах юнион», сотрудничающей с первой.
«Помимо других видов бизнеса (чайные воинских частей, биллиард), Багманян занимается экспортом раков и, по словам демонстрантов, он стремится монополизировать поле. У нашего собеседника сложилось впечатление, что поле монополизируют для генерала», - пишет газета.
По данным «Грапарак», соответствующее мед удостоверение не выдают даже компании сына премьер-министра Овика Абрамяна «Мхчян фиш».
«До недавнего времени разрешали и компании премьера, но теперь запретили и ей. Некий Карен, представитель компании генерала, звонит в другие компании, говорит, что будет экспортировать товар по цене 1100 драмов ($2.3), между тем, в России килограмм раков продается за 1400 драмов. Или говорят: продавайте нам килограмм за 200 драмов, чтобы экспортировали только мы. Кто станет ловить , приносить и отдавать их ему?», - говорит местный житель.
С участниками протеста встретились начальник госинспекции по безопасности продуктов питания и губернатор Гегаркуника. Как после встречи корреспонденту издания рассказал брат Зорика Акопяна, было обещано, что право на экспорт будет у всех.
«Обещали, что у всех будет право экспортировать, если работать в соответствии с установленными стандартами. И наши раки, которые уже несколько дней остаются в фурах, будут экспортированы. Надеемся, что так и случится», - заявил Акопян.
Пресс-секретарь госинспекции Нвард Аракелян заявила в беседе с изданием, что в реестре экспортеров зарегистрировано 20 компаний, получивших соответствующее разрешение, и этого права инспекция, по ее словам, никого не лишала.
«Просто в рамках утвержденного законодательства Евразийского экономического союза проводится мониторинг в ряде бизнес-субъектов, действующих в Гегаркуникской, Армавирской, Араратской областях», - в частности, сообщила Аракелян.