Խեցգետնի արտահանումը՝ միայն գեներալի ընկերության համար․ «Հրապարակ»
Սննդի անվտանգության պետական տեսչությունը խեցգետինների արտահանման համար որակի հավաստագիր է տալիս միայն երկու ընկերությունների, որոնցից մեկը գեներալ-լեյտենանտ Հայկազ Բաղմանյանին պատկանող «Ակվատիկ» ընկերությունն է, գրում է «Հրապարակ» օրաթերթը։
Նշենք, որ երեկ Գեղարքունիքի մարզի Նորատուս գյուղի մոտ 600-700 բնակիչներ բողոքի ցույց էին արել՝ փակելով միջպետական ճանապարհը։ Նրանք պահանջում էին վերացնել խեցգետնի արտահանման արգելքը։
Բողոքի մասնակիցներից Զորիկ Հակոբյանը «Հրապարակ»-ի հետ զրույցում, պատմել է, որ խեցգետնով բարձված մեքենաները մաքսակետի մոտ չեն ստանում համապատասխան հավաստագրերը, որոնք տրվել են տարիներ շարունակ։
Վեջինիս պնդմամբ՝ ավելի քան 20 ընկերություններ հայտնվել են այդ կարգավիճակում, տեսչությունն ընդամենը երկու ընկերության է որակի հավաստագրեր տրամադրում։ Դրանք են՝ Հայկազ Բաղմանյանին պատկանող «Ակվատիկ»-ը և «Արտ-Բախ յունյոն»-ը, որը համագործակցում է «Ակվատիկի» հետ։
«Ի թիվս այլ բիզնեսների (զորամասերի թեյարաններ, բիլիարդ)՝ Հայկազ Բաղմանյանը զբաղվում է խեցգետին արտահանելով և, ըստ ցուցարարների, դաշտը մենաշնորհելու նկրտումներ ունի․․․մեր զրուցակիցը տպավորություն ուներ, որ դաշտը մենաշնորհում են գեներալի համար», - գրում է օրաթերթը։
«Հրապարակ»-ի տեղեկություններով՝ անգամ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի որդուն պատկանող «Մխչյան ֆիշ»-ին չեն տրամադրում համապատասխան բժշկական հավաստագիր։
«Մենաշնորհ են ուզում ձևավորել։ Ու այդ մի ընկերությանն են թույլտվություն տալիս։ Մինչեւ վերջերս վարչապետի ընկերությանն էլ էին թույլատրում, բայց հիմա դրան էլ արգելեցին։ Գեներալի ընկերության ներկայացուցիչ ոմն Կարեն զանգում է մյուս ընկերություններին, ասում, որ 1100 դրամով մեր ապրանքը կարտահանի, մինչդեռ Ռուսաստանում 1 կգ խեցգետինը 1400 դրամով է վաճառվում։ Կամ էլ ասում են՝ բերեք, կիլոն 200 դրամով վաճառեք մեզ, մենակ մենք արտահանենք։ Ո՞վ կգնա ծովից հանի, բերի տա իրան», -թերթին պատմել է Նորատուսի բնակիչը։
Բողոքի ակցիայի մասնակիցներին, թերթի տվյալներով, երեկ հանդիպել են Սննդի անվտանգության պետը, Գեղարքունիքի մարզպետը։ Հանդիպումից հետո, Զորիկ Հակոբյանի եղբայրը թերթին հայտնել է, որ խոստացել են, որ բոլորն էլ արտահանման իրավունք կունենան։
«Խոստացել է, որ բոլորն էլ արտահանելու իրավունք կունենան, եթե աշխատեն սահմանված չափանիշների համաձայն։ Մեր խեցգետինն էլ, որն արդեն մի քանի օր է՝ ֆուռերում կանգնած է, կարտահանվի: Հուսանք, որ այդպես կլինի», - ասել է Հակոբյանը:
Սննդի անվտանգության տեսչության մամլո խոսնակ Նվարդ Առաքելյանը, թերթի հետ զրույցում, ասել է, որ արտահանողների ռեեստրում ներկայումս գրանցված 20 ընկերություն կա, որոնք ունեն համապատասխան թույլտվություն, և որևէ մեկին տեսչությունը չի զրկել այդ իրավունքից։
«Պարզապես ԵԱՏՄ հաստատված օրենսդրության շրջանակներում արդեն մեկ ամիս է՝ մշտադիտարկումներ են ընթանում Գեղարքունիքի, Արմավիրիև Արարատի մարզերում գործող մի շարք տնտեսվարող սուբյեկտներում Ծառայության պետ Արմեն Հայրապետյանն էլ անձամբ է շրջայց կատարել մարզերի խեցգետնի արտադրությամբ զբաղվող 11 ընկերություններում՝ մշտադիտարկման ընթացքին տեղում ծանոթանալու և հնարավոր խախտումների ու թերացումների շտկմանն աջակցելու նպատակով»։
Խոսնակը հավելել է, որ գործընթացը դեռ շարունակվում է, միայն դրա ավարտից հետո կարելի է խոսել, թե որ և քանի ընկերություններ են զրկվելու համապատասխան լիցենզիայից։
«Այլ շրջանակներից ստացվող տեղեկության համաձայն, իրականում ԵԱՏՄ օրենսդրությանը համապատասխանեցնելու այս գործընթացը որոշ բարձրաստիճաններ փորձում են օգտագործել իրենց օգտին, երկու տասնյակից ավելի անհայտ ընկերություններում կհայտնաբերեն տասնյակ թերություններ, հետո կզրկեն լիցենզիայից, որպեսզի դաշտում մնան մեկ-երկուսը», -գրում է «Հրապարակ»-ը:

Armenia's State Service for Food Safety issues quality certificates for crayfish export only to two companies, one of which – Aquatic – belongs to Deputy Chief of the General Staff of the Armenian Armed Forces Lieutenant General Haykaz Baghmanyan, Hraparak newspaper writes.
On Tuesday, May 3, about 700 residents of the village of Noratus in Armenia's Gegharkunik province blocked an interstate highway to demand that a ban on crayfish export be lifted. Speaking to Hraparak, protester Zorik Hakobyan said that crayfish-loaded trucks of about 20 companies have stopped receiving the corresponding quality certificates at the customs, and that they are only issued to Baghmanyan's Aquatic and its collaborator, Art-Bakh Union.
“Haykaz Baghmanyan, among other businesses, is engaged in crayfish export, and, according to the protesters, he seeks to monopolize the field. Our interviewee had the impression that [the very purpose of the ban] is to monopolize crayfish export for the General,” the paper reports, stressing that even Mkhchyan Fish, a company owned by the son of Armenia's Prime Minister Hovik Abrahamyan, has stopped being issued the necessary medical certificate.
“A representative of the General's company, one Karen, phones the other companies and says that they'll export our product for 1100 drams [per kilogram] (about $2,3), meanwhile, in Russia a kilogram of crayfish is sold for 1400 drams. Or they tell us to give them exclusive export rights by selling our entire crayfish to them for 200 drams per kilo. Who will want to go catch [the crayfish] from the sea and just hand it over to [Aquatic]?” the Noratus villager told Hraparak.
According to the paper, the head of the national food safety service and the Gekharkunik governor yesterday met with the protest participants and promised to ensure that everyone got an export right: “They promised that everyone would be allowed to export [crayfish] if they acted in accordance with the established standards. Hopefully, our crayfish, which has been stuck in trucks for days, will also be exported,” the protester said.
Nvard Arakelyan, a spokesperson for the food safety service, told Hraparak that none of the 20 registered crayfish exporters have been deprived of their export rights; however, officials are currently carrying out an ongoing monitoring of a number of businesses the Ararat, Armavir and Gekharkunik provinces. The results, as stated by Arakelyan, will determine whether any of the exporters will lose their business license.