«Ահավոր վիճակ էր»․ ստուգումներից հետո դադարեցվել են «Նուբարաշենի» պետի լիազորությունները
Մայիսի 3-ին ՀՀ գլխավոր դատախազությունը ստուգումներ է անցկացրել «Նուբարաշեն» ՔԿՀ֊ում և աղմկալի չարաշահումներ բացահայտել, գրում է «Ժողովուրդ» օրաթերթը։ Դատախազությունը գործ է հարուցել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի առաջին մասի հատկանիշներով՝ պաշտոնատար անձի կողմից իր պաշտոնեական դիրքը ծառայության շահերին հակառակ օգտագործելը կամ ծառայողական պարտականությունները չկատարելը (պատժվում է ազատազրկմամբ՝ առավելագույնը 4 տարի ժամկետով):
«Ժողովուրդի» տեղեկություններով՝ քրեական գործի հարուցումից հետո դադարեցվել են «Նուբարաշեն» ՔԿՀ պետ Ռուբիկ Ստեփանյանի լիազորությունները:
Թերթը նաև մանրամասներ է ներկայացրել երեկ «Նուբարաշենում» անցկացված ստուգումների ընթացքից։ «Ժողովուրդ»-ին ահազանգած «Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ի կալանավորների հարազատները պատմել են, որ բանտարկյալներին իրենք դրսից ուտելիք, ծխախոտ և այլ իրեր են ուղարկում և այն պահվում է քրեակատարողական հիմնարկի հատուկ խցում, որը, ըստ ներքին չգրված կանոնադրության, պետք է «ցրեն», այսպես ասած, «զոն նայողները», սակայն ստուգողները դա արգելել են անել։
Դատապարտյալներից մեկն էլ թերթին պատմել է, թե ինչպես են իրենք արձագանքել արգելքին․ «ՔԿՀ-ի զոն նայողները պետք է ուղարկված սնունդը «գրեֆ անեն», այսպես ասած, օգնություն տան դատապարտյալներին և կալանավորներին, սակայն ՀՀ գլխավոր դատախազության աշխատակիցները «զապրետ են դրել» այդ սննդի վրա և չեն թողնում, որ ուտելիքը հասնի դատապարտյալներին: Դրա համար մենք էլ՝ ՔԿՀ-ի դատապարտյալներս ու կալանավորներս, աղմուկ ենք բարձրացրել և թույլ չենք տալիս, որ զապրետ դնեն այդ սնունդի վրա: Դա պատճառ դարձավ, որ կարանտինում գտնվող դատապարտյալները կամ կալանավորները անկողնային պարագաները այրեն և դուրս գցեն, ահավոր վիճակ էր: Մյուս դատապարտյալները հարվածում էին դռներին, չորս պատի մեջ էլ չեն թողնում հանգիստ ապրենք»:

После проверок прекращены полномочия начальника ереванской тюрьмы
3 мая генпрокуратура Армении провела проверки в Нубарашенской тюрьме и выявила скандальные злоупотребления, пишет газета «Жоховурд». Прокуратура завела уголовное дело по признакам первой части статьи 308 УК Армении (злоупотребление должостными полномочиями; использование должностным лицом своего должностного положения вопреки интересам службы либо неисполнение служебных обязанностей исходя из корыстной, иной личной заинтересованности или групповых интересов, причинившие существенный вред правам и законным интересам лиц, организаций, законным интересам общества или государства. Наказывается лишением свободы на срок не свыше четырех лет).
По данным издания, после возбуждения уголовного дела были прекращены полномочия начальника уголовно-исполнительного учреждения «Нубарашен» Рубика Степаняна.
Также «Жоховурд» представила подробности проведенных в тюрьме проверок. Родные арестантов тюрьмы сообщили редакции, что они передают осужденным еду, сигареты и прочее, и все это хранится в специальной камере УИУ. По неписаному внутреннему закону, вещи раздаются смотрителями зоны, однако проверяющие запретили это делать.
Один из заключенных рассказал изданию, как они отреагировали на запрет: «Смотрители забирают присланную еду, потом, так сказать, раздают помощь осужденным и арестованным, однако сотрудники генпрокуратуры наложили на это запрет и не разрешают, чтобы еда попала к осужденным. Поэтому мы и подняли шум, чтобы не допустить запрета на эту еду. По этой же причине осужденные или арестованные, помещенные в карантин, подожгли постельные принадлежности и выбросили наружу, было ужасно. Другие осужденные колотили в двери. Нам и в четырех стенах не дают спокойно жить».